Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Znamy wyniki rekrutacji do krakowskich przedszkoli

Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do krakowskich przedszkoli. W jej wyniku zakwalifikowano ponad 18 tys. dzieci. Miasto Kraków wciąż dysponuje wolnymi miejscami, z których rodzice będą mogli skorzystać, biorąc udział w rekrutacji uzupełniającej.

Fot. Wiesław Majka / krakow.pl

W trakcie pierwszego etapu rekrutacji prowadzonego za pośrednictwem platformy elektronicznej Formico złożono w sumie 19 364 wnioski, a w rezultacie do krakowskich przedszkoli zakwalifikowano 18 149 dzieci.

Wielu rodziców zmniejszyło szanse swoich dzieci na zakwalifikowanie do przedszkola, deklarując chęć przyjęcia do zaledwie jednej placówki, mimo że w procesie rekrutacji mogą wybrać więcej przedszkoli. Takie działanie jest też każdego roku rekomendowane przez magistrat. Miasto wciąż dysponuje jednak 811 wolnymi miejscami, a rekrutacja uzupełniająca rozpocznie się 25 maja – po potwierdzaniu dalszej chęci uczęszczania do przedszkoli przez rodziców zakwalifikowanych dzieci. Dokładny harmonogram rekrutacji jest dostępny poniżej.

– Oprócz przedszkola znajdującego się najbliżej domu, warto sprawdzić placówki znajdujące się w okolicy lub w pobliżu pracy. Dzięki temu rodzice zwiększają szanse na zakwalifikowane ich pociech w rekrutacji. Rodzice, których dzieci nie zostały zakwalifikowane, wciąż mają jednak szansę na przyjęcie ich dzieci w ramach rekrutacji uzupełniającej – wyjaśnia Ewa Całus, dyrektorka Wydziału Edukacji UMK.

– Wciąż dysponujemy wolnymi miejscami, które będą dostępne w rekrutacji uzupełniającej. W tej chwili mamy ich 811, na co składają się 622 wolne miejsca w przedszkolach samorządowych oraz 189 miejsc w przedszkolach niesamorządowych, które brały udział w elektronicznej rekrutacji – uzupełnia dyrektorka i jak podkreśla, dodatkowo w poprzednich latach rodzice około pół tysiąca zakwalifikowanych dzieci nie potwierdzili woli przyjęcia ich pociech do przedszkola. Na te miejsca w trybie rekrutacji uzupełniającej przyjęto te dzieci, które nie zostały zakwalifikowane w pierwszym etapie rekrutacji

Oferta samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w rekrutacji obejmowała w tym roku 17 952 miejsc. Od lat uzupełniają ją przedszkola niesamorządowe. Dzięki przyznawanym przez Gminę Miejską Kraków dotacjom, będącym aktualnie najwyższymi w skali całego kraju i wyższymi, niż wymagają tego przepisy obowiązującego prawa, rodzice i dzieci korzystają chętnie także z tej oferty.

Aktualnie miesięczna stawka dotacji przekazywana z miejskiej kasy na dziecko w przedszkolu publicznym wynosi aż 1227,31 zł. W sumie przez miasto dotowanych jest 90 niesamorządowych przedszkoli publicznych, do których uczęszcza 7642 dzieci. Obowiązują w nich te same zasady odpłatności, co w przedszkolach samorządowych (tj. opłata za każdą godzinę powyżej bezpłatnych pięciu godzin nie przekracza 1 zł za godzinę). Miasto Kraków umożliwia im także bezpłatne korzystanie z platformy rekrutacyjnej Formico, dzięki czemu rekrutacja z wykorzystaniem elektronicznego systemu rekrutacji była prowadzona zarówno przez przedszkola samorządowe, jak i zainteresowane tym placówki niesamorządowe.

Rodzice dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przedszkoli mogą zapoznać się z informacjami na temat wyników rekrutacji za pośrednictwem list wywieszonych w przedszkolach i szkołach uczestniczących w rekrutacji. Mając na uwadze kwestie bezpieczeństwa, rodzice otrzymają także informację drogą elektroniczną, jeśli podczas rekrutacji podali swój adres e-mail. Warto przy tym zaznaczyć, że osoby, które wskazały w rekrutacji więcej niż jedno przedszkole, otrzymają informację o wynikach rekrutacji w przedszkolu wskazanym jako priorytetowe.

Warto przypomnieć, że wyniki rekrutacji dotyczą wyłącznie dzieci zapisywanych po raz pierwszy do przedszkola. Nie uczestniczyły w niej maluchy kontynuujące wychowanie przedszkolne w tym samym miejscu – ich rodzice składali jedynie deklarację potwierdzającą wolę, by dziecko nadal chodziło na zajęcia w dotychczasowej placówce. Rekrutacja nie dotyczyła także nowo rekrutowanych dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego do oddziałów integracyjnych i specjalnych, dla których rekrutacja prowadzona jest odrębnie.

Przedszkola, w których złożono najwięcej podań na jedno miejsce:

 • Samorządowe Przedszkole nr 27 w Zespole Szkół nr 2 w Krakowie (ul. Goszczyńskiego 44, Dzielnica XIII - Podgórze) – 1,57 podań na jedno miejsce,
 • Samorządowe Przedszkole nr 163 (ul. Podedworze 2A, Dzielnica XI - Podgórze Duchackie) – 1,53 podań na jedno miejsce,
 • Samorządowe Przedszkole nr 34 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 (ul. Myśliwska 64, Dzielnica XIII – Podgórze) – 1,51 podań na jedno miejsce.

Przedszkola z największą liczbą niezakwalifikowanych:

 • Samorządowe Przedszkole nr 163 w Krakowie (ul. Podedworze 2A, Dzielnica XI - Podgórze Duchackie) – 60 niezakwalifikowanych dzieci,
 • Samorządowe Przedszkole nr 34 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 (ul. Myśliwska 64, Dzielnica XIII – Podgórze) – 54 niezakwalifikowanych dzieci,
 • Samorządowe Przedszkole nr 135 (ul. Józefa Stępnia 1, Dzielnica XII - Bieżanów-Prokocim) – 52 niezakwalifikowanych dzieci.

Jak wygląda struktura wiekowa dzieci, których podania zostały potwierdzone w systemie rekrutacyjnym?

 • 4 986 dzieci urodzonych w 2017 r. (3-latki),
 • 4 776 dzieci urodzonych w 2016 r. (4-latki),
 • 4 725 dzieci urodzonych w 2015 r. (5-latki),
 • 4 796 dzieci urodzonych w 2014 r. (6-latki),
 • 80 dzieci urodzonych w 2013 r. (7-latki),
 • 1 dziecko urodzonych w 2012 r. (8-latki).

Ważne terminy dla rodziców przedszkolaków:

 • od 27 kwietnia do 8 maja – potwierdzanie przez rodziców woli przyjęcia dziecka do przedszkola. Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców Krakowa związane z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-Cov-2. Wolę przyjęcia dziecka będzie można potwierdzać elektronicznie, logując się na konto dziecka (krakow.formico.pl) lub przesyłając e-mail do przedszkola/szkoły na adres podany w ofercie rekrutacyjnej,
 • 11 maja, godz. 12.00 ogłoszenie list przyjętych i nieprzyjętych oraz wykazu wolnych miejsc w przedszkolach. W terminie siedmiu dni od tej daty rodzice mogą składać wnioski do komisji rekrutacyjnej o uzasadnienie odmowy przyjęcia a następnie odwołania od rozstrzygnięcia komisji. Wykaz wolnych miejsc oraz formularz wniosku o przyjęcie w rekrutacji uzupełniającej zostaną udostępnione na stronie internetowej krakow.formico.pl
 • od 25 maja do 2 czerwca – przyjmowanie wniosków w ramach rekrutacji uzupełniającej.
pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-04-24
Data aktualizacji: 2020-04-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź