Bezpieczny Zakrzówek priorytetem miasta

Na Zakrzówku trwają prace, mające na celu zrealizowanie bezpiecznego miejsca dla mieszkańców Krakowa. Obecnie zabezpieczane są skały kamieniołomu. – W tej chwili teren jest placem budowy, jest to miejsce niebezpieczne. Prosimy o niewchodzenie na Zakrzówek, ponieważ może to grozić ciężkim wypadkiem – mówi Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Bezpieczny Zakrzówek priorytetem miasta
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Miasto, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, podzieliło prace na siedem etapów, tak aby nie zamykać na cały czas prowadzonej inwestycji terenu przyszłego parku miejskiego. Kluczowe z punktu widzenia prac są trzy etapy realizacyjne: zabezpieczenie ścian kamieniołomu przed obrywami skalnymi (obecnie realizowane), budowa kąpieliska wraz z budynkiem wejściowym na baseny oraz budowa Centrum Sportów Wodnych.

Etapy te łączą się z robotami budowlanymi wykonywanymi na styku zbiornika wodnego jak również bezpośrednio w zbiorniku, co zgodnie z obowiązującymi przepisami związane jest z koniecznością wyłączenia dostępu do zbiornika wodnego przez osoby niepowołane.

Pierwszym etapem, jaki Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie obecnie realizuje, jest zabezpieczenie ścian kamieniołomu przed obrywami skalnymi. W ramach tego etapu wykonywane jest zabezpieczenie w rejonie projektowanego kąpieliska oraz w rejonie projektowanego budynku centrum sportów wodnych.

Obowiązkiem wykonawcy jest zabezpieczenie terenu budowy przed dostępem osób niepowołanych. Nie można dopuścić do sytuacji, w której osoby postronne znajdą się na terenie akwenu podczas prowadzonych prac budowlanych jak i zabezpieczających przed obrywami skalnymi, które w pierwszej fazie polegać będą na usuwaniu luźnych bloków skalnych poprzez zrzucanie ich w bezpośrednim otoczeniu wody.

 

Obszar objęty harmonogramem prac na najbliższe cztery lata obejmuje ok. 51 ha. Oprócz wspomnianych elementów w parku pojawią się także jednopiętrowe obiekty: Centrum Sportów Wodnych z częścią kawiarnianą oraz tarasem widokowym na dachu obiektu (300 m2 powierzchni zabudowy), budynek wejściowy na baseny z funkcją Centrum Informacji Ekologicznej (200 m2 pow. zabudowy) oraz, tarasowe pomosty widokowe, wypożyczalnia sprzętu sportowego oraz niewielkie parterowe pawilony m.in. na obsługę parkingu, toalety (30-50 m2 pow. zabudowy).

W budynku Centrum Sportów Wodnych swoją przestrzeń znajdą amatorzy sportów wodnych i kąpieli. Na terenie małego akwenu powstaną kąpieliska – baseny różnych rozmiarów i różnej głębokości, na które mieszkańcy bardzo czekają. Natomiast w Centrum Informacji Ekologicznej będzie można poznać najrzadsze gatunki flory i fauny występujące na obszarze Zakrzówka, a także zobaczyć filmy i eksponaty przyrodnicze. Całość uzupełni wystawa fotografii związanej z Zakrzówkiem oraz makieta Parku Zakrzówek prezentująca walory przyrodnicze i rekreacyjne tego terenu.

Zakończenie realizacji całej inwestycji w parku Zakrzówek planowane jest na 2023 r.

Pokaż metkę
Autor: Kamil Popiela
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także