Komunikat archiwalny

Krakowskie licea i technika niezmiennie w krajowej czołówce

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” ogłosiła wyniki ogólnopolskiego „Rankingu Liceów i Techników 2020”. Z Krakowa najwyżej wspięły się V Liceum Ogólnokształcące oraz Technikum Łączności nr 14 – szkoły te zajęły w swoich kategoriach wysokie, trzecie miejsce. Cieszy również fakt, że w aktualnej pierwszej setce Kraków ma jeszcze sześć innych liceów i kolejne cztery technika, w tym szybko awansujące Technikum Energetyczno-Elektroniczne nr 9.

Krakowskie licea i technika niezmiennie w krajowej czołówce
Fot. Wiesław Majka / www.krakow.pl

Ogólnopolski ranking „Perspektyw” to prestiżowe coroczne zestawienie podsumowujące poziom kształcenia ponadpodstawowego w naszym kraju. W najnowszej jego edycji wzięto pod uwagę dane 2085 liceów ogólnokształcących i 1728 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2019 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Wśród kryteriów Rankingu Liceów 2020 uwzględniono: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

W zestawieniu najlepszych liceów ogólnokształcących w Polsce trzecie miejsce zajęło V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego – szkoła obroniła więc zeszłoroczną lokatę. Zwycięzcą w tej kategorii okazało się Liceum Ogólnokształcące Uniwersyteckie z Torunia, a na drugiej pozycji uplasowało się XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica z Warszawy. W pierwszej setce znalazło się jeszcze sześć krakowskich liceów: I LO (17. miejsce), Prywatne VII LO (31. miejsce), Społeczne III LO (63. miejsce), II LO (78. miejsce), Prywatne VIII LO (93. miejsce) oraz VIII LO (99. miejsce).

Wśród kryteriów Rankingu Techników 2020 uwzględniono: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

W zestawieniu najlepszych techników w Polsce trzecie miejsce zajęło Technikum Łączności nr 14 (rok temu było wiceliderem). Najlepsze w Polsce okazało się Technikum Mechatroniczne nr 1 z Warszawy, a drugie miejsce przypadło Technikum nr 7 z Nowego Sącza. W pierwszej setce znalazły się jeszcze cztery krakowskie technika: Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3 (18. miejsce), prawie tuż za nim Technikum Energetyczno-Elektroniczne nr 9 (20. miejsce), Technikum Budowlane nr 1 (41. miejsce) oraz Technikum Ekonomiczno-Hotelarskie nr 4 (66. miejsce).

Na uwagę zasługuje duży awans krakowskiego Technikum Energetyczno-Elektronicznego nr 9 – z 37. miejsca w 2019 r. (a 198. miejsca w 2018 r.) do pierwszej dwudziestki.

Pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA