Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Poznaj park Zaczarowanej Dorożki

Park Zaczarowanej Dorożki to malownicze miejsce, położone na terenie dawnego folwarku zakonu dominikanów. Znajduje się na terenie pomiędzy ul. Dobrego Pasterza i Lublańską. Jego powierzchnia to 2,06 ha.

Fot. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

W przeszłości w tym miejscu znajdowały się stawy rybne i młyn wodny. W czasie potopu szwedzkiego folwark i jego zabudowania spalono a stawy i koryta potoków zasypano. W późniejszych latach zarówno młyn jak i potoki odbudowano.

Miejsce to obecnie pełni funkcję rekreacyjną. Znajduje się tam plac zabaw, boisko oraz fontanna w kształcie młyńskiego koła. Teren został zagospodarowany podczas inwestycji w latach 2010-2011.

Drzewostan parku można podzielić na dwie części: wschodnią i zachodnią. We wschodniej części dominują starsze nasadzenia oraz jest większe zagęszczenie drzew. Alejkę tworzą blisko siebie rosnące topole i wierzby płaczące. Rosną także pojedyncze okazy: modrzewia, klonu zwyczajnego, jarzębiny oraz krzewy jaśminowca wonnego. Natomiast zachodnią część parku stanowią świeżo posadzone drzewka. Wśród nich dominują dęby szypułkowe. W tej części rosną również klony zwyczajne, pojedyncze modrzewie oraz lipy drobnolistne.

W parku można spotkać wróble, sikorki, kaczki krzyżówki.

Atrakcje:

  • estrada
  • plac zabaw dla dzieci z ciekawymi drewnianymi urządzeniami zabawowymi
  • staw obsadzony roślinnością wodną
  • wielofunkcyjne boisko sportowe ze sztuczną nawierzchnią
ADRES: ul. Dobrego Pasterza, Kraków
pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat