Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kijów

Historia współpracy:

Porozumienie o współpracy Krakowa z miastem Kijów zostało podpisane 12 grudnia 1976 roku, zaś Umowa o współpracy na zasadzie miast bliźniaczych - 19 lutego 1993 roku. Współpraca początkowo dotyczyła takich dziedzin jak kultura, promocja i ochrona zabytków. W ostatnich latach jest prowadzona również w sferach innowacji, gospodarki komunalnej czy zarządzania kryzysowego. Partnerstwo ze stolicą Ukrainy i kilkumilionową metropolią, jaką jest Kijów, należy do prestiżowych. Szczególnego wymiaru współpraca miast nabrała po zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę w 2022 roku, gdy Kraków zaangażował się także w pomoc humanitarną dla Kijowa.

Edukacja i współpraca środowisk młodzieżowych

  • Krakowskie Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana oraz Kijowskie Centrum Twórczości Dzieci i Młodzieży okazjonalnie realizują wspólne projekty.
     
  • 19 grudnia 2018 roku podpisany został List Intencyjny o współpracy Centrum Kultury Podgórze z Krakowa oraz Centrum Kreatywności Dzieci i Młodzieży Okręgu Svyatoshinsky Miasta Kijów.
     
  • Kraków pomógł miastu Kijów zorganizować turnus rehabilitacyjny dla dzieci poszkodowanych w wyniku toczącej się w Ukrainie wojny. Na przełomie sierpnia i września 2022 roku grupa 44 dzieci wraz z opiekunami wyjechała ze stolicy Ukrainy do Narbonne we Francji na 3-tygodniowe kolonie. W Krakowie grupa zatrzymywała się na jednodniowy odpoczynek w drodze do i z Francji. Miasto zorganizowało dla dzieci nocleg, wyżywienie, zwiedzanie i upominki.

Gospodarka

  • Wizyta studyjna delegacji przedstawicielek kijowskiej administracji i ukraińskich kobiet-przedsiębiorców w Krakowie (10-14 lutego 2003 roku): zaznajomienie się z  krakowskimi doświadczeniami w zakresie walki z bezrobociem wśród kobiet, spotkania z przedstawicielkami organizacji jednoczących kobiety biznesu.
     
  • Kierownik Centrum Wspierania Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Krakowa Filip Jarmakowski uczestniczył w Kijowskim Forum Inwestycyjnym, które odbyło się 26 września 2017 roku w Kijowskim Centrum Biznesowym „Parkovy”. Forum poświęcone było przyszłości Kijowa jako międzynarodowej destynacji turystycznej oraz inwestycjom w turystyczną infrastrukturę miasta. Przedstawiciel Krakowa wygłosił prezentację na temat rewitalizacji obiektów poprzemysłowych w Krakowie. 
     
  • 5 października 2018 roku - w ramach Dni Kijowa w Krakowie - w krakowskim magistracie odbyła się prezentacja inwestycyjnego potencjału stolicy Ukrainy. Jej rozwinięciem były spotkania B2B kijowskich i krakowskich przedsiębiorców, które odbyły się w Krakowskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej.
     
  • 17 września 2019 roku Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski wziął udział w IV Kijowskim Forum Inwestycyjnym, które odbywało się pod hasłem "Kijowska aglomeracja - kreatywna destynacja". Prezydent był głównym mówcą podczas panelu poświęconego wielkoformatowym wydarzeniom kulturalnym i sportowym, postrzeganym jako "katalizatory" rozwoju miast.
     
  • W 2019 roku Krakowska, Kijowska i Wileńska Izby Przemysłowo-Handlowe powołały do życia Klub Kijowski (Kyiv Club of Partner Chambers) - międzynarodowe stowarzyszenie biznesowe izb gospodarczych, skupiające ponad dwadzieścia izb z Ukrainy, Austrii, Białorusi, Gruzji, Włoch, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Polski (IPH w Krakowie), Słowacji, Słowenii, Węgier, Chorwacji, a nawet Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Celem stowarzyszenia jest budowanie międzynarodowych kontaktów biznesowych, wspieranie lokalnych przedsiębiorców w wychodzeniu na rynki zagraniczne oraz promocja potencjału biznesowego swoich krajów.
     
  • Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Zrównoważonego Rozwoju Jerzy Muzyk wziął udział w kolejnym Kijowskim Forum Inwestycyjnym, które odbyło się 10 września 2021 roku i było poświęcone kreatywnej transformacji miast po pandemii COVID-19. Prezydent Muzyk wygłosił prezentację na temat kierunków rozwoju inwestycyjnego Krakowa, ze szczególnym uwzględnieniem projektu Nowe Miasto (Kraków New City).
     
  • 16 czerwca 2023 roku w Krakowskiej IPH odbyła się konferencja członków Kijowskiego Klubu Izb Partnerskich. Podczas posiedzenia, które z racji trwającej w Ukrainie wojny nie mogło się odbyć w Kijowie, przedstawiono nowych członków organizacji i wybrano jej prezydium na kolejną kadencję. Prezydent Kijowskiej IPH Mykola Zasulskyi opowiedział o działalności izby w warunkach wojny, perspektywach gospodarczego rozwoju Ukrainy oraz szansach dla zagranicznego biznesu zainteresowanego powojenną odbudową tego kraju.Uczestnicy zjazdu zgodnie potępili zbrojną agresję Rosji i wyrazili swoją solidarność z walczącą Ukrainą.

Gospodarka komunalna i usługi publiczne

  • Wizyta robocza Doradcy Mera Miasta Kijowa ds. Inwestycyjnych Mykoły Drużko w Krakowie w dniach 19-22 kwietnia 2016 roku. W Biurze Funduszy Europejskich omawiane były unijne i polskie (Program Polska Pomoc MSZ RP) instrumenty finansowe, które można wykorzystać w celu realizacji projektów na rzecz Kijowa i Ukrainy. Gość zapoznał się z krakowskim doświadczeniem w dziedzinie e‑administracji oraz wdrażania i funkcjonowania Zintegrowanego Systemu Zarządzania. Potencjał rozwojowy i inwestycyjny Krakowa (w tym projekt Kraków Nowa Huta Przyszłości) został przedstawiony w Wydziale Rozwoju. W Wydziale Gospodarki Komunalnej Pan Drużko zapoznał się z rozwiązaniami w zakresie gospodarki niskoemisyjnej, transportu oraz struktury zarządzania miejskimi spółkami i przedsiębiorstwami komunalnymi. Duże wrażenie na Doradcy Mera Kijowa wywarł Krakowski Park Technologiczny i Krakowski Zakład Termicznego Przetwarzania Odpadów (Ekospalarnia).
     
  • 3 grudnia 2019 roku z wizytą w Krakowie przebywała kilkunastoosobowa delegacja ukraińskich ekspertów na czele z Wicemerem Kijowa ds. Gospodarki Komunalnej i Inwestycji Petro Pantelejewem. Program wyjazdu studyjnego poświęcony był zapoznaniu się z krakowskim systemem gospodarki odpadami i gospodarki komunalnej w obiegu zamkniętym. Delegacja odbyła konsultacje z przedstawicielami Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie, zwiedziła instalacje w siedzibie MPO (sprzęt specjalistyczny, Lamusownia), Centrum Ekologiczne „Barycz" oraz Zakład Termicznego Przetwarzania Odpadów (Ekospalarnia).
     
  • Wizyta Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa ds. Zrównoważonego Rozwoju Jerzego Muzyka w Kijowie we wrześniu 2021 roku (w związku z udziałem w Kijowskim Forum Inwestycyjnym) była okazją do wymiany doświadczeń miast w zakresie planowania przestrzennego, strategii rozwoju, przyciągania inwestorów i promocji. Prezydent Muzyk spotkał się m.in. z Dyrektorem Kijowskiego Instytutu Planowania Przestrzennego (КО «Київгенплан») Sergijem Bronewickim, Dyrektorem Wydziału ds. Ochrony Dziedzictwa Kultury Kijowskiej Administracji Ołeksandrem Nikoriakiem, członkami Stałej Komisji Rady Miasta Kijowa ds. Budżetu i Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, Zastępcą Mera Kijowa ds. Rozwoju Samorządu Ołeksandrem Charczenko oraz Przewodniczącym Administracji Dzielnicy Szewczenkowskiej Ołegiem Gariagą. Pokłosiem spotkania z Dyrektorem Instytutu «Київгенплан» była prośba Kijowa o konsultację i wydanie przez krakowskich ekspertów opinii na temat tworzonego w Kijowie Planu Generalnego Zabudowy Przestrzennej (odpowiednika "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa"). Dokumenty do konsultacji strona ukraińska przekazała miastu Kraków w listopadzie 2021 r.
     
  • 7 października 2021 roku - w ramach kontynuacji wymiany doświadczeń urzędów miast Krakowa i Kijowa - odbyło się robocze on-line spotkanie Dyrektorów Magistratów Marty Nowak i Dmytro Zagumennego. Podczas rozmowy, w której wzięli udział także zastępcy Dyrektora Wydziału Organizacji i Nadzoru ds. organizacyjnych i personalnych - Piotr Bukowski i Barbara Skrabacz-Matusik - wymieniono doświadczenia i dobre praktyki w zakresie m.in.: funkcjonowania urzędów miast w warunkach pandemii COVID-19, zapobiegania korupcji, pracowniczego kodeksu etyki czy elektronicznego obiegu dokumentacji urzędowej.

Jubileusze i prezentacje

  • Od 14 do 17 września 2005 roku stolica Ukrainy prezentowała swój potencjał kulturalny podczas Dni Kijowa w Krakowie. Szczególnym powodzeniem wśród krakowian cieszył się występ chóru kameralnego „Kijów” w Kościele św. Katarzyny (koncert „Tysiąc lat ukraińskiej muzyki sakralnej”). We współpracy z Galerią Sztuki Współczesnej „Irena” i Narodowym Związkiem Artystów Ukrainy w Nowohuckim Centrum Kultury zostały zaprezentowane prace ukraińskich grafików i fotografów: wystawa „50 lat kijowskiej szkoły graficznej – retrospekcja i współczesność”, wystawa fotografii „Znane i nieznane”. Miłośnicy jazzu mogli spotkać się z artystami tej miary, co Oleg Skripka i Le Grand Orchestra oraz zespółem Jazz Impression, które wystąpiły na krakowskim Rynku Głównym. W Teatrze Bagatela odbył się spektakl „Roberto Zucco” na podstawie sztuki B. M. Koltesa, w reżyserii Dmytra Bogomazowa i w wykonaniu aktorów Kijowskiego Teatru „Wolna Scena”.
     
  • Z okazji 20-lecia podpisania umowy o współpracy miast w dniach 20-22 września 2013 roku odbyły się Dni Krakowa w Kijowie. Podczas dwudniowego wydarzenia odbyły się koncerty polskiej muzyki barokowej w wykonaniu orkiestry instrumentów dawnych i chóru kameralnego Capella Cracoviensis oraz występ krakowskiej wokalistki folkowej Joanny Słowińskiej z zespołem. Krakowska delegacja, której przewodniczyła Zastępca Prezydenta Krakowa Magdalena Sroka wzięła udział w okrągłym stole na temat prawnych uwarunkowań ochrony dziedzictwa kulturowego, a także w spotkaniu z uczniami i nauczycielami kijowskiego Gimnazjum nr 48, w którym język polski nauczany jest jako język obcy.
     
  • W dniach 26-28 sierpnia 2018 roku wizytę w Krakowie złożyła robocza delegacja miasta Kijów na czele z Zastępcą Dyrektora Wydziału Kultury Kijowskiej Miejskiej Administracji S. Anzhyiakiem. Celem wizyty było ustalenie szczegółów prezentacji Kijowa w Krakowie. Dni Kijowa w Krakowie odbyły się od 5 do 7 października 2018 roku, a okazją do ich organizacji było 25-lecie kontaktów partnerskich miast. Na program Dni złożyły się prezentacje turystycznego i inwestycyjnego potencjału stolicy Ukrainy, szereg imprez kulturalnych (przegląd kina ukraińskiego w Kinie pod Baranami, wystawa ukraińskich ilustratorów z klubu "Pictoric", "Poetycka Kawa" z udziałem pisarza Ołeksandra Irwańca oraz spektakl plenerowy na Małym Rynku "Edigna - córka Anny Kijowskiej i Henryka I. Początek służenia sławnego"). Oficjalna delegacja Kijowa na czele z Wicemerem Miasta Wałentynem Mondrijiwskim podarowała też miastu Kraków wyjątkowy prezent - rzeźbę Anny Jarosławówny (Anne de Kyiv).

    Rzeźba przedstawia córkę Jarosława Mądrego - wychowanicę królowej Polski Marii Dobroniegi i przyszłą królową Francji - jako małą dziewczynkę z książką. Została ona zaprojektowana przez Fedira Bałandina i wykonana w brązie przez ukraińskiego artystę Konstantina Skrutyckiego. Rzeźba ma symbolizować historyczne i kulturowe związki Kijowa i Krakowa, ale także - moc marzeń małych dziewczynek, które stać na wielkie osiągnięcia. Uroczyste odsłonięcie rzeźby z udziałem oficjalnej delegacji Kijowa i zaproszonych gości odbyło się 19 listopada 2019 roku. Anna Kijowska oraz podarowane przez Kijów białe róże "Anne de Kyiv" ozdobiły dziedziniec Pałacu Wielopolskich - siedziby władz Krakowa.
     
  • Jubileusz 30-lecia współpracy Krakowa i Kijowa na zasadach miast bliźniaczych przypadł w trudnym okresie pełnoskalowej zbrojnej agresji Rosji przeciwko Ukrainie. Wychodząc z założenia, że wojna stawia przed stroną ukraińską inne priorytety i organizacja wielkoformatowych prezentacji kulturalnych powinna z konieczności zostać zastąpiona organizacją pomocy humanitarnej, Kraków zaproponował uczcić ważną dla obu miast rocznicę w sposób symboliczny. Z inicjatywy organizatorów Festiwalu Muzyki Otwartej "Muzyka w Starych Balicach" i we współpracy z Apollo Film, w krakowskim kinie "Kijów" i kijowskim klastrze kulturalnym "Kraków" - miejscach symbolicznych dla krakowsko-kijowskiego partnerstwa - w dniach 30 września - 1 października 2023 r. odbył się unikatowy w swojej skali performance muzyczno-artystyczny "Vexations: mantra dla Kijowa". 30 pianistów - profesjonalistów i amatorów - grało w Krakowie przez 35 godzin bez przerwy utwór Erica Satie "Udręki" (motyw wymagający zagrania 840 razy). Występ był emitowany na żywo na dużym ekranie klastra "Kraków" w Kijowie i uzupełniany o artystyczny kolaż "żywych" obrazów z obu miast przygotowany przez eksperymentalną telewizję UKRAiNATV i #ArtStreamStudio, związane z krakowską ASP. Aby wykreować hybrydową współobecność miast, artyści udali się do stolicy Ukrainy. Dedykowane bohaterom wojny i mające aspekt solidarnościowy, krakowskie wykonanie "Vexations" było zarazem najdłuższym w historii. Więcej o wydarzeniu

    Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa przygotowała także wystawę wielkoformatowych zdjęć prezentujących zabytki, tradycje i rozwój Krakowa, która została podarowana klastrowi "Kraków".  

Kultura

  • Udział Krakowa i Kijowa w projekcie „Most Integracji Kultury Europejskiej 2003”, którego koordynatorem było krakowskie Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki.
     
  • W 2004 roku krakowski Balet Form Nowoczesnych uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Współczesnej Choreografii w Kijowie. 
     
  • Wizyta roboczej delegacji miasta Kijowa w Krakowie (15-19 lutego 2005 roku): wymiana doświadczeń w zakresie ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.
     
  • Kraków zaprezentował program kulturalny podczas Dni Krakowa w Kijowie (20-21 września 2013 roku).
     
  • Serhiy Anzhyiak, Pierwszy Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury Kijowskiej Miejskiej Administracji Państwowej, Naczelnik Wydziału ds. Sztuki i Instytucji Kulturalno-Oświatowych wziął udział w międzynarodowym seminarium „Biblioteka w czasie przełomu”. Wydarzenie zostało zorganizowane 19 stycznia 2018 roku przez Bibliotekę Kraków w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Wzięło w nim udział 250 uczestników z Polski i zagranicy.
     
  • Stolica Ukrainy zorganizowała szereg imprez kulturalnych w ramach Dni Kijowa w Krakowie od 5 do 7 października 2018 roku.
     
  • 28 stycznia 2019 roku w Sali Miedzianej Muzeum Historycznego Miasta Krakowa odbyła się kolejna edycja Międzynarodowej Konferencji Bibliotecznej - "Oferta bibliotek a dostępność odbioru kultury". Wydarzenie zorganizowała Bibliotekę Kraków we współpracy z Kancelarią Prezydenta Miasta Krakowa oraz Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwszy Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury Kijowskiej Miejskiej Administracji Państwowej Serhiy Anzhyiak przedstawił referat na temat socjalizacji informacyjnej czytelników o specjalnych potrzebach.
     
  • 15 czerwca 2019 roku na scenie Stolarnia Teatru Ludowego gościnnie wystąpił Akademicki Teatr „Złote Wrota” (Золоті Ворота) z Kijowa. Intrygujący spektakl „Otello/Ukraina/Facebook” w reżyserii Stasa Żyrkowa można było zobaczyć w ramach XIII Nocy Teatrów w Krakowie. Kijowski teatr "Złote Wrota" planuje artystyczną rewizytę zespołu Teatru Ludowego.
     
  • Z okazji jubileuszu 30-lecia współpracy partnerskiej miast w Krakowie i Kijowie równolegle odbył się performance muzyczno-artystyczny "Vexations: mantra dla Kijowa" (30 września - 1 października 2023 r.). Miasto Kijów otrzymało także wystawę wielkoformatowych zdjęć dla klastra kultury "Kraków". Więcej w dziale "Jubileusze"

Ochrona zabytków

  • 21 września 2013 roku, podczas oficjalnej wizyty w Kijowie, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury i Promocji Magdalena Sroka oraz Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK Stanisław Dziedzic wzięli udział w okrągłym stole na temat prawnych uwarunkowań dotyczących ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce i na Ukrainie.
     
  • Miejski Konserwator Zabytków Krakowa Jerzy Zbiegień wziął udział w eksperckiej konferencji towarzyszącej pierwszej edycji Festiwalu Innowacyjnych Miejskich Projektów „Kiev PRO CITY”, który odbył się w stolicy Ukrainy od 29 do 31 maja 2015 roku. Na prośbę ukraińskich partnerów przedstawiciel Krakowa wystąpił z prezentacją na temat renowacji Rynku Głównego i Muzeum „Podziemia Rynku”. 
     
  • 6 kwietnia 2016 roku, przebywająca z wizytą w Krakowie w ramach udziału w Europejskim Kongresie Samorządów, Dyrektor Departamentu Kultury Kijowskiej Miejskiej Administracji Państwowej Diana Popova odbyła szereg spotkań poświęconych ochronie i renowacji zabytków z przedstawicielami merytorycznych wydziałów UMK. Przedstawicielkę Kijowa szczególnie interesowały zagadnienie pozyskiwania funduszy europejskich na renowację zabytków oraz zrealizowany w Krakowie z sukcesem projekt Muzeum Podziemia Rynku. Projekt ten był dla stolicy Ukrainy inspirujący w kontekście muzeifikacji znalezisk archeologicznych na Placu Pocztowym w Kijowie. Podczas spotkania z Miejskim Konserwatorem Zabytków przedstawicielka Kijowa pytała o formy kontroli prawnej zabytków i egzekwowania decyzji Konserwatora i tworzenie elektronicznej, gminnej ewidencji obiektów zabytkowych.
     
  • Od 4 do 6 grudnia 2017 roku w Krakowie ze studyjną wizytą przebywała delegacja Kijowa na czele z Wicemerem Miasta Ołeksijem Reznikowem. Dyrektorzy wydziałów Kijowskiej Miejskiej Administracji, archeologowie, muzealnicy, radni i aktywiści zapoznawali się w Krakowie z naszą najbardziej spektakularną inwestycją muzealną, jaką są Podziemia Rynku, ale także chcieli poznać krakowskie dobre praktyki w zakresie ochrony i wykorzystania zabytków.
     
  • Po zbrojnym ataku rosyjskich wojsk na Ukrainę w lutym 2022 roku, Kraków przetransportował do Kijowa worki na piasek, gaśnice i inne materiały ochronne dla zabezpieczenia zabytków, zebrane przez różne instytucje i zagranicznych partnerów (np. miasta Edynburg, Norymbergę, Monachium). W związku z katastrofalnym oddziaływaniem wojny na ukraińskie dziedzictwo kultury, Mer Kijowa Witalij Kłyczko zwrócił się do Prezydenta Jacka Majchrowskiego – jako Prezydenta OWHC – z prośbą o włączenie stolicy Ukrainy w poczet Miast Dziedzictwa Kultury OWHC.

Pomoc humanitarna w czasie wojny

  • Po zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, Kraków aktywnie zaangażował się w pomoc humanitarną ukraińskim miastom - w tym, w szczególności, swoim miastom partnerskim. Pierwszy tir z pomocą humanitarną dla kijowskiej samoobrony terytorialnej (Wojskowa Organizacja SUVIATO) i Kijowskiego Szpitala Klinicznego nr 17 wyjechał z Krakowa 8 marca 2022 roku.
     
  • Z uwagi na trudności z dojazdem ciężarówek do Kijowa (szczególnie do maja – w czasie oblężenia stolicy Ukrainy przez rosyjskie wojska), pomoc humanitarna Krakowa była przewożona głównie pociągiem. Łącznie Kraków przekazał na Kijów 16 tirów i 5 busów towarowych z pomocą. Kolejne 6 tirów i 10 busów pomocy zostało wysłanych do Obwodu Kijowskiego (m.in. Browary, Biała Cerkiew). Niezależnie od pomocy Miasta, pomoc dla Kijowa przekazywały krakowskie instytucje, organizacje, zrzeszenia wolontariuszy, a także radni RMK. Kijów otrzymał produkty spożywcze, ubrania, środki pierwszej pomocy, chemię gospodarczą, środki higieny, materace dla szpitali i ludności cywilnej, generatory prądu. Największy generator (pozyskany z Estonii) ważył około 10 ton. Został on oddany do fabryki chleba „Kyivchlib”, aby zabezpieczyć funkcjonowanie tego strategicznie ważnego przedsiębiorstwa.
     
  • W okresie od kwietnia do lipca 2022 roku Lipsk (klinika St. Georg) – niemieckie miasto partnerskie Krakowa, ale także Kijowa – zakupił 4 transze leków, których dostarczenie do Kijowa powierzone zostało miastu Kraków. Także Kraków zorganizował logistykę w zakresie dostarczenia dla Kijowa tira sprzętu medycznego oraz specjalistycznego mikroskopu do chirurgii urazowej (koszt ponad 40 tys. Euro). Ze środków zebranych na koncie krakowskiego Szpitala im. S. Żeromskiego, na kwotę około 120 tys. zł zakupiono leki (antybiotyki, roztwory do infuzji, leki przeciwbólowe, insulinę) przekazane Wydziałowi Ochrony Zdrowia Kijowskiej Administracji.
     
  • Kijów – obok miast Lwów i Wynohradiw – został także beneficjentem pomocy uchwalonej 11 maja 2022 r. przez Radę Miasta Krakowa. Łączna kwota 500 tys. zł została rozdzielona pomiędzy miastami i zakupiono za nią m.in. sprzęt dla wojskowych.
     
  • Kraków pomógł miastu Kijów zorganizować turnus rehabilitacyjny dla dzieci poszkodowanych w wyniku toczącej się w Ukrainie wojny. Na przełomie sierpnia i września 2022 roku grupa 44 dzieci wraz z opiekunami wyjechała ze stolicy Ukrainy do Narbonne we Francji na 3-tygodniowe kolonie. W Krakowie grupa zatrzymywała się na jednodniowy odpoczynek w drodze do i z Francji. Miasto zorganizowało dla dzieci nocleg, wyżywienie, zwiedzanie i upominki.

Sprawy społeczne

  • Na początku 2019 roku Departament Polityki Społecznej Kijowskiej Miejskiej Administracji zwrócił się do Krakowa z prośbą nawiązania bliższej współpracy w zakresie pomocy społecznej. 8 lutego 2019 roku jego przedstawiciele odwiedzili Kraków, gdzie zwiedzili Dom Pomocy Społecznej na Os. Sportowym 9. Podczas spotkania przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie zaprezentował informacje o systemie pomocy społecznej i omówił formy pomocy dla osób starszych realizowane przez MOPS.
     
  • W dniach 15-16 grudnia 2021 roku wizytę studyjną w Krakowie złożyła delegacja miasta Kijowa na czele z Lesią Petrivską – Pełnomocniczką Mera Kijowa ds. Osób z Niepełnosprawnością i członkini stałej Komisji Rady Miasta Kijowa ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Socjalnej. Celem wizyty było zapoznanie się z doświadczeniem Krakowa w zakresie wspierania potrzeb osób z niepełnosprawnością oraz polityką równościową naszego miasta. Podczas spotkania, którego gospodarzem był Pełnomocnik PMK ds. Osób z Niepełnosprawnością Bogdan Dąsal, przedstawiciele wydziałów merytorycznych oraz krakowskich spółek miejskich opowiedzieli delegacji o działaniach i udogodnieniach dla osób z niepełnosprawnością w takich dziedzinach, jak: transport, miejski system informacji, pomoc społeczna, medycyna i rehabilitacja, kultura i rozrywka, aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością, edukacja, sport, dostępność architektoniczna i inne działania na rzecz szeroko pojętej idei „miasta dostępnego”. Delegacja zwiedziła także Dom Pomocy Społecznej dla dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie (os. Hutnicze 5) i spotkała się z Pełnomocniczką Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Równościowej Niną Gabryś.
     
  • Pełnomocniczka Mera Kijowa ds. Osób z Niepełnosprawnością i członkini stałej Komisji Rady Miasta Kijowa ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Socjalnej Lesia Petrivska przedstawiła case study Kijowa (doświadczenie miasta w zakresie pomagania osobom z niepełnosprawnością w sytuacji wojny w Ukrainie) podczas międzynarodowej konferencji Empatic Cities, która odbyła się w Krakowie 15-16 maja 2023 r.

Promocja

  • Od 16 do 17 marca 2004 roku w Krakowie przebywała grupa dziennikarzy ze Lwowa i Kijowa. Wizyta została zorganizowana na zlecenie Departamentu Promocji MSZ przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych z okazji „Roku polskiego na Ukrainie”. Dziennikarze wzięli udział w forum „Polska - Ukraina, co dalej?", zorganizowanym w Międzynarodowym Centrum Kultury. Spotkali się także z Dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu Janem Ostrowskim, Rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego Franciszkiem Ziejką oraz Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa Tadeuszem Trzmielem.
     
  • Kijów regularnie organizuje swoje stoisko podczas Targów Bożonarodzeniowych oraz Targów Wielkanocnych odbywających się w Krakowie na Rynku Głównym. Na stoisku sprzedawane są pamiątki i wyroby rękodzielnicze wykonane przez ukraińskich rzemieślników. W roku 2020 i 2021 - podobnie jak w większości miast europejskich - Targi Bożonarodzeniowe i Wielkanocne w Krakowie zostały odwołane w związku z pandemią koronawirusa COVID-19. W 2022 i 2023 kijowskie stoisko zostało przygotowane we współpracy z Fundacją Charytatywną Ukraińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Dochód ze sprzedaży w Krakowie został przeznaczony na dofinansowanie wyjazdów rehabilitacyjnych dla ukraińskich sierot i dzieci skrzywdzonych przez wojnę. 
     
  • W 2020 i 2021 roku, w związku z pandemią COVID-19 i brakiem możliwości organizacji międzynarodowych imprez, zintensyfikowane zostały działania na rzecz promocji kulturalnej miast zagranicznych na stronach internetowych. Kijów dołączył do miast promujących się na wortalu "Kraków Otwarty na Świat", przesyłając regularnie filmy, piosenki i materiały do artykułów o swoim mieście.
     
  • 30 czerwca 2022 roku przy Pawilonie Wyspiańskiego na Pl. Wszystkich Świętych (naprzeciwko krakowskiego magistratu) stanęła wystawa plenerowa "Kraków, Kijów, Lwów i inne części wspólne", poświęcona współpracy i interakcjom Krakowa z ukraińskimi miastami partnerskimi.

  • W styczniu 2023 roku Prezydent Miasta Krakowa wystawił na doroczną aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rękawice bokserskie w autografem Mera Kijowa - w przeszłości utytułowanego boksera - Witalija Kłyczko. Rękawice zostały podarowane Jackowi Majchrowskiemu w podziękowaniu za pomoc humanitarną Krakowa dla Kijowa w trakcie wojny. Rękawice zostały sprzedane za sumę 5400 zł, która to kwota zasiliła konto WOŚP.

Sport i rekreacja

  • Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, zwrócił się do prezydentów Kijowa oraz Lwowa z propozycją podpisania porozumienia o współpracy w zakresie wspólnych działań związanych z przygotowaniami do EURO 2012. Podpisanie dokumentu miało miejsce podczas wizyty Prezydenta Majchrowskiego w Kijowie w związku z udziałem w II Forum Europa-Ukraina (27-29 lutego 2008 roku).
     
  • Delegacja Kijowa wzięła udział w ceremonii otwarcia III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 (20-21 czerwca 2023 r.). Stolicę Ukrainy i bliźniacze miasto Krakowa reprezentowali: Zastępczyni Mera Kijowa ds. sportu i młodzieży Olena Hovorova (w przeszłości medalistka olimpijska w trójskoku, Wiceprezydentka Ukraińskiej Federacji Lekkiej Atletyki, doradczyni Ministra Sportu Ukrainy i Kancelarii Prezydenta Ukrainy) oraz przedstawiciel Rady Miasta Kijowa Giorgii Zantaraia (ukraiński judoka pochodzenia gruzińskiego, mistrz świata, czterokrotny mistrz Europy, złoty medalista poprzednich Igrzysk Europejskich). 

Środowisko

  • Kierownik miejskiego przedsiębiorstwa ds. zieleni w Kijowie "Kiyvzelenbud" dla dzielnicy Podół Olga Mańko wzięła udział w międzynarodowym seminarium „SMART&GREEN”. Wydarzenie zostało zorganizowane w Krakowie w dniach 22-23 maja 2017 roku przez Zarząd Zieleni Miejskiej.
     
  • 18 listopada 2022 roku Kraków odwiedziła delegacja miejskich ekspertów z Kijowa odpowiedzialnych za zagadnienia ekologii. Na czele delegacji stał Naczelnik Wydziału Ekologii i Zasobów Przyrodniczych Kijowskiej Miejskiej Administracji Oleksandr Voznyy, któremu towarzyszył Dyrektor Generalny Spółki Komunalnej "Kiyvzelenbud" Oleksii Korol, a także kijowscy radni i eksperci. Goście wymienili doświadczenia z przedstawicielami Wydziału Gospodarki Komunalnej i Klimatu, Wydziału ds. Jakości Powietrza i Wydziału Kształtowania Środowiska UMK. Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie Piotr Kempf zaprezentował delegacji podczas wizji lokalnej krakowskie parki kieszonkowe, odnowiony Park Lotników przy TAURON Arenie, nowe miejskie kąpielisko na Zakrzówku oraz Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza". Ustalono, że w ramach wspierania powojennej odbudowy partnerskiego Kijowa, ZZM pomoże zaprojektować i urządzić Krakowski Park Kieszonkowy w stolicy Ukrainy i docelowo wesprze realizację Kijowskiego Centrum Ekologii wzorowanego na krakowskiej "Symbiozie". Kijowianie spotkali się także z krakowskimi radnymi.

Turystyka

  • Kraków kilkakrotnie prezentował swoją ofertę turystyczną podczas odbywających się w Kijowie targów turystycznych „Międzynarodowy Salon Turystyczny – Ukraina”. Jest to jedna z największych imprez branży turystycznej na Ukrainie, odbywająca się pod patronatem Światowej Organizacji Turystycznej (UNWTO), Komitetu ds. Rodziny, Polityki Młodzieżowej, Sportu i Turystyki Rady Najwyższej Ukrainy oraz Kijowskiej Administracji Państwowej.
     
  • 5 października 2018 roku - w ramach Dni Kijowa w Krakowie - w magistracie odbyła się prezentacja turystycznego potencjału stolicy Ukrainy. Do Krakowa - w celu promocji Kijowa jako destynacji turystycznej - przyjechali także ukraińscy tour-operatorzy.

Wizyty i spotkania oficjalne

  • W ramach nawiązywania współpracy pomiędzy Radami obu miast, od 14 do 18 listopada 2003 roku z wizytą w Kijowie  przebywał Przewodniczący Rady Miasta Krakowa wraz z grupą radnych, oraz Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Józef Winiarski.
     
  • Z okazji Dni Kijowa w Krakowie (14-17 września 2005 roku) wizytę w naszym mieście złożyła oficjalna delegacja stolicy Ukrainy na czele z Wicemerem Kijowa Walerijem Kirianem. 
     
  • Wizyta delegacji Rady Miasta Krakowa w Kijowie (4-7 listopada 2008 roku): udział w uroczystościach z okazji 65. rocznicy wyzwolenia Kijowa z rąk faszystowskich najeźdźców; rozmowy na temat nawiązania współpracy kijowskiej Dzielnicy Darnica z Dzielnicą X Swoszowice oraz polityki obu miast w dziedzinie kultury i turystyki.  
     
  • Do 2013 roku przedstawiciele Rady Miasta Krakowa regularnie reprezentowali Kraków podczas dorocznych majowych obchodów Święta Miasta Kijowa. Następnie zmianie uległa formuła obchodów święta. Z inicjatywy Mera Witalija Kłyczko od 2014 roku w stolicy Ukrainy w maju organizowany jest Festiwal Innowacyjnych Miejskich Projektów „Kiev PRO CITY”. W latach 2020-2021, z uwagi na pandemię COVID-19, obchody Święta Miasta Kijowa odbyły się w formule on-line.
     
  • Wizyta delegacji oficjalnej Krakowa na czele z Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa Magdaleną Sroką, w związku z Dniami Krakowa w Kijowie (20-22 września 2013 roku). Podczas spotkania z Przewodniczącym Kijowskiem Miejskiej Administracji Państwowej Ołeksandrem Popowem delegacja rozmawiała o intensyfikacji współpracy miast w takich dziedzinach jak turystyka, edukacja, ochrona dziedzictwa kulturowego, bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe.
     
  • Doradca Sekretarza Rady Miasta Kijowa Andrii Miroshnychenko reprezentował stolicę Ukrainy na Europejskim Kongresie Samorządów, zorganizowanym w Krakowie w dniach 4-5 maja 2015 roku z inicjatywy Instytutu Studiów Wschodnich (udział w panelu tematycznym „New Models of City Partnership in Europe").
     
  • 7 września 2015 roku krakowski magistrat odwiedziła 30-osobowa grupa ukraińskich samorządowców – uczestników projektu studyjnego „Kyiv School of Mayors", finansowanego ze środków międzynarodowych organizacji na rzecz rozwoju (USAID, NDI) i wspieranego przez Kijowsko-Mohylańską Akademię Biznesu oraz Związek Miast Polskich.
     
  • W drugiej edycji Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbył się w Krakowie w dniach 5-6 kwietnia 2016 roku, wzięła udział Dyrektor Departamentu Kultury Kijowskiej Miejskiej Administracji Państwowej Diana Popova. Uczestniczyła ona w dyskusji panelowej bloku tematycznego „Zarządzanie jednostkami kultury”.
     
  • Możliwość współpracy Krakowa i Kijowa w ramach wspólnego pozyskiwania grantów na realizację ważnych dla stolicy Ukrainy projektów była tematem przewodnim wizyty Doradcy Mera Miasta Kijowa ds. Inwestycyjnych Mykoły Drużko w Krakowie w dniach 19-22 kwietnia 2016 roku.
     
  • W związku z obchodami 25-lecia Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, podczas Baltic Business Forum w Świnoujściu (20-22 września 2017 roku) zainaugurowany został projekt "Polsko-Ukraińska Akademia Miast". Celem projektu była wymiana doświadczeń polskich i ukraińskich samorządowców, a jego pierwsza edycja dedykowana była tematyce partycypacji społecznej. Kraków na Forum był reprezentowany przez Annę Okońską-Walkowicz, Doradcę Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej. Na zaproszenie Prezydenta Miasta Krakowa w konferencji uczestniczył także przedstawiciel Kijowa. 
     
  • Wizyta delegacji Kijowa na czele z Wicemerem Miasta Ołeksijem Reznikowem (4-6 grudnia 2017 roku). Delegacja odbyła oficjalne spotkania z Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury, Promocji i Spraw Społecznych Andrzejem Kuligiem, Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rozwoju Elżbietą Koterbą oraz Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa Bogusławem Kośmiderem. Wicemer Ołeksij Reznikov wystąpił także przed krakowskimi radnymi podczas inauguracji sesji Rady Miasta Krakowa.
     
  • Z okazji 25-lecia współpracy partnerskiej miast i Dni Kijowa w Krakowie od 5 do 7 października 2018 roku w naszym mieście gościła oficjalna delegacja Kijowa na czele z Wicemerem Miasta Wałentynem Mondryjiwskim.
     
  • Udział w IV Kijowskim Forum Inwestycyjnym oraz spotkanie z Merem Miasta Kijowa Witalijem Kłyczko złożyły się na program jednodniowej, oficjalnej wizyty w Kijowie Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego (17 września 2019 roku).
     
  • W związku z uroczystością odsłonięcia rzeźby Anny Kijowskiej na dziedzińcu krakowskiego magistratu, w dniach 18-20 listopada 2019 roku w Krakowie przebywała oficjalna delegacja Kijowa, na czele z Wicemerem Miasta Wałentynem Mondryjiwskim. Podczas spotkania z Prezydentem Miasta Krakowa, Wicemer Kijowa oraz główny kurator projektu "Szlak Królowej" Fedir Bałandin, w uznaniu zasług Jacka Majchrowskiego dla współpracy z Kijowem oraz promocji Ukrainy na świecie, wręczyli mu medal Kawalera "Orderu Anny Kijowskiej".
     
  • W związku z pandemią COVID-19, realizacja wzajemnych oficjalnych i roboczych wizyt przedstawicieli Krakowa i Kijowa nie była możliwa w 2020 roku i została mocno ograniczona w 2021. Zapoznanie nowego Sekretarza Rady Miasta Kijowa Vladimira Bondarenko z Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa VIII kadencji Dominikiem Jaśkowcem odbyło się w formule telekonferencji (16 kwietnia 2021 roku). Przedstawiciele rad miast rozmawiali o reorganizacji pracy radnych w związku z pandemią, działaniach miast mających na celu walkę z pandemią i jej długoterminowymi skutkami, a także o efektywnych formach partycypacji społecznej. 
     
  • 13 lipca 2022 roku Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski rozmawiał online z Merem Kijowa Witalijem Kłyczko o aktualnej sytuacji w Ukrainie oraz najważniejszych wyzwaniach stojących przed administracją jej stolicy w związku z wojną.

Zarządzanie kryzysowe

  • 13 kwietnia 2016 roku Komendant Straży Miejskiej Miasta Krakowa Adam Młot i szef Stowarzyszenia Obywatelskich Formacji Ukrainy ds. Ochrony Porządku Publicznego i Granic Państwa generał Sergij Kurtian podpisali Porozumienie o współpracy. Ukraińcy będą korzystać z doświadczeń krakowskiej Straży Miejskiej przy organizacji własnych formacji tego typu. W ramach współpracy, krakowscy funkcjonariusze będą m.in. szkolić ukraińskich kolegów, których interesują zwłaszcza dokonania profilaktyczne SMMK, jej praca prewencyjna oraz wymiana informacji i doświadczeń związanych z budowaniem samorządności w Polsce. Podpisane porozumienie to jeden z elementów międzynarodowego projektu „Ukraina-Polska”, realizowanego przez Międzynarodową Misję Dyplomatyczną „Europejska Ukraina” i Generalne Przedstawicielstwo Misji w Polsce. Projekt uzyskał poparcie prezydentów Ukrainy i Polski. Generałowi Kurtianowi, który w strukturze Stowarzyszenia Obywatelskich Formacji Ukrainy reprezentuje dodatkowo Obwód Kijowski,  w Krakowie towarzyszył szef Misji Dyplomatycznej „Europejska Ukraina” Wiaczesław Budenko.
     
  • Dyrektor Wydziału ds. Bezpieczeństwa Kijowskiej Miejskiej Administracji Roman Tkaczuk oraz Dyrektor komunalnego przedsięwzięcia "Miejska Straż" (Міська Варта) Igor Mari wzięli udział w międzynarodowej konferencji „Strażnik Miejski, czyli kto? Tożsamość zawodowa strażników miejskich dziś i jutro", zorganizowanej przez Straż Miejską Miasta Krakowa we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim i Urzędem Miasta Krakowa w dniach 4-5 listopada 2021 roku. Pobyt w Krakowie był dla kijowskich stróży porządku okazją do wizyty na Komendzie Głównej SM i zapoznaniem się z działaniami Straży w takich aspektach jak ochrona porządku publicznego (system interwencji), kontrola domowych palenisk i nielegalnych wysypisk śmieci czy działania profilaktyczne w szkołach i przedszkolach.

Zdrowie

  • Po tragicznych wydarzeniach na kijowskim Majdanie Niepodległości w lutym 2014 roku (starcia protestujących zwolenników „Euromajdanu” z siłami porządkowymi ówczesnych władz kraju, w wyniku których zginęło ponad 100 osób, a wiele osób zostało rannych) Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski zadeklarował gotowość krakowskich szpitali do przyjęcia rannych z Ukrainy. Poszkodowani z Kijowa byli leczeni m.in. w 5. Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie.
     
  • W okresie od kwietnia do lipca 2022 roku Lipsk (klinika St. Georg) – niemieckie miasto partnerskie Krakowa, ale także Kijowa – zakupił 4 transze leków, których dostarczenie do Kijowa powierzone zostało miastu Kraków. Także Kraków zorganizował logistykę w zakresie dostarczenia dla Kijowa tira sprzętu medycznego oraz specjalistycznego mikroskopu do chirurgii urazowej (koszt ponad 40 tys. Euro). Ze środków zebranych na koncie krakowskiego Szpitala im. S. Żeromskiego, na kwotę około 120 tys. zł zakupiono leki (antybiotyki, roztwory do infuzji, leki przeciwbólowe, insulinę) przekazane Wydziałowi Ochrony Zdrowia Kijowskiej Administracji.

Inne

  • Szlachetny dąb poświęcony miastu Kijów został zasadzony w krakowskim Przylasku Rusieckim 27 października 2018 roku w ramach akcji "100 dębów na 100-lecie polskiej niepodległości".
     
  • Za wieloletnie pielęgnowanie relacji między Polską i Ukrainą, w grudniu 2019 roku Prezydentowi Miasta Krakowa Jackowi Majchrowskiemu przyznana została Nagroda „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia. Nagrodę imienia wieloletniego redaktora paryskiej „Kultury” otrzymał również Mykoła Kniażycki, ukraiński dziennikarz i deputowany.
     
  • 12 lipca 2022 roku miało miejsce uroczyste otwarcie skweru Wolnej Ukrainy, który stanowi część placu Biskupiego (naprzeciwko Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Krakowie). Uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Miasta Krakowa, podczas sesji 13 kwietnia 2022 r.