Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Informacja archiwalna

Małopolski Dzień Seniora

14 listopada w Pałacu Spiskim na Rynku Głównym 34 w Krakowie odbędzie się Małopolski Dzień Seniora organizowany przez Stowarzyszenie MANKO, wydawcę ogólnopolskiego magazynu „Głos Seniora”. Cykl otwartych wykładów, targi zdrowia seniora, wydawanie Małopolskiej Karty Seniora i prezentacja „Małopolskiego Głosu Seniora” to główne punkty wydarzenia. Przedsięwzięcie wspierają: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Uczelnia Dietla w Krakowie, w siedzibie której odbywa się Dzień Seniora.
Termin: 14 listopada 2013 r.
Telefon: 12 429 37 28

 

 

Regionalnie dla osób 60+

Małopolski Dzień Seniora to przedsięwzięcie, które jest ukłonem w kierunku osób starszych, dla których okres po ukończeniu 60 lat to kolejny etap na drodze aktywnego życia. Wśród prelegentów znajdą się przedstawiciele  Uzdrowisk, którzy opowiedzą o wartościach lecznictwa uzdrowiskowego. Nie zabraknie wykładów z zakresu pielęgnacji i urody, zdrowego odżywania, aktywności fizycznej, sposobów spędzania wolnego czasu, bezpieczeństwa na drogach czy podejmowania działań woluntarystycznych. Równolegle odbywać się będą Targi Zdrowia, w ramach których seniorzy będą mogli m.in. skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji medycznych. Ważnym elementem Małopolskiego Dnia Seniora jest pokazanie i wręczenie Małopolskiej Karty Seniora.

Karta Seniora jest cenną inicjatywą funkcjonującą już w kilku polskich miastach, a obecnie wdrażaną w Małopolsce. Seniorom, których portfele nie są zazwyczaj zbyt zasobne, daje szanse na zakup tańszych produktów i różnego rodzaju usług. Inspiruje do wyszukiwania miejsc oferujących najkorzystniejsze warunki finansowe. Firmom uczestniczącym w tej akcji zapewnia reklamę, opinię przedsiębiorstwa przyjaznego ludziom starszym i możliwość pozyskania nowej grupy klientów. – twierdzi Andrzej Skrzyński, członek Rady ds. Polityki Senioralnej przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Ponadto zostanie zaprezentowane pierwsze wydanie regionalnego magazynu „Małopolski Głos Seniora" –  miejsca prezentowania ciekawych inicjatyw, pozytywnych wzorców. Pobudzające środowisko osób starszych do podejmowania aktywności w życiu społecznym oraz do prowadzenia zdrowego stylu życia. Projekt został objęty patronatem honorowym Marszałka Województwa Małopolskiego.

Patroni honorowi: Minister Pracy i Polityki Społecznej, Pan Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Prezydent Miasta Krakowa, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, Burmistrz Gminy i Miasta Miechów, Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Patroni medialni: Alter Ego Seniora, Radio Kraków, Magiczny Kraków, Małopolskie.tv, Panorama Powiatu Wielickiego, StarsiRodzice.pl, Tygodnik Podhalański, Wieści Miechowskie, Wieści Wolbromskie, Życie Wieliczki
i Powiatu

Dane dotyczące seniorów

Obecnie w Polsce żyje ponad 5 milionów seniorów. To wynik wyżu demograficznego lat 50. Osoby  urodzone
w połowie  XX wieku wchodzą obecnie w okres 60+. Trzy lata temu w Małopolsce mieszkańcy w wieku poprodukcyjnym stanowili 16,6% ogółu ludności województwa (tj. 547,3 tys.), natomiast w roku 2030 przewiduje się wzrost liczebności tej grupy wiekowej do 800 tysięcy, co stanowić będzie niemal 24% ludności. Oznacza to, że w 2030 roku już co czwarty mieszkaniec Małopolski będzie miał co najmniej 60 lat[1].

Wiele osób starszych skarży się na pustkę i samotność. Średnia długość życia wciąż wzrasta. Tymczasem seniorzy czują się niepotrzebni, nie potrafią zorganizować swojego wolnego czasu, coraz częściej spotykają się z przejawami dyskryminacji. To wszystko przekłada się bezpośrednio na poziom ich życia i stan zdrowia. Potwierdziły to wyniki raportu Global AgeWatch Index[2] z października br., według których Polska w obszarze „zdrowie"  zajęła dopiero 87. miejsce, czyli 5. od końca na całym świecie! Jeszcze gorzej przedstawia się poczucie mentalne seniorów – blisko 40% z nich nie widzi sensu swojego życia! To nie do pomyślenia – komentuje Łukasz Salwarowski, redaktor naczelny ogólnopolskiego magazynu „Głos Seniora", prezes Stowarzyszenia MANKO.

Krzysztof Bąk – rzecznik prasowy Ministra Zdrowia tłumaczy: Minister Zdrowia podejmuje działania, których celem jest poprawa dostępności opieki medycznej nad osobami starszymi oraz jej koordynacja. Jego realizacji służą m.in. inwestycje w kształcenie lekarzy i personelu medycznego oraz wprowadzane obecnie zmiany w kształceniu lekarzy, ułatwiające im zdobycie specjalizacji z geriatrii, dzięki skróceniu czasu potrzebnego do uzyskania tytułu specjalisty w dziedzinie geriatrii o 2-3 lata. Są to przedsięwzięcia  długofalowe, potrzeba więc czasu, aby zmiany były odczuwalne.

[1] Prognoza ludności na lata 2008-2035, GUS 2009

[2] http://www.helpage.org/global-agewatch/

 

 

 

 

Organizator:

Stowarzyszenie Manko