Pod patronatem Prezydenta

Znajdź patronat
Uroczystości WIOSNA SOLIDARNOŚCI upamiętniająca 30. rocznicę strajku w Nowej Hucie

Nowohucki strajk, rozpoczął się 26 kwietnia 1988 roku i trwał do chwili pacyfikacji w nocy 4/5 maja, po czym przekształcił się w strajk absencyjny i inne formy protestu. Następnie 17 maja powstał jawnie działający Komitet Organizacyjny, doprowadzając do reaktywowania działalności Komisji Robotniczej Hutników NSZZ „Solidarność”. Ten największy w kraju, po wielu latach oporu społecznego, protest solidarności hutniczej, został poparty przez organizacje opozycji, Lecha Wałęsę, uzyskał wsparcie od mieszkańców Krakowa, w szczególności od młodzieży, w tym NZS, WiP, FMW, KPN  i innych, a Episkopat Polski podjął misję mediacyjną z ówczesna władzą.  Wydarzenia te  miały przełomowy charakter dla naszego kraju, były WIOSNĄ SOLIDARNOŚCI.  Solidarność podjęła jawne działania. Ówczesna władza, zaczęła poszukiwać  porozumienia ze społeczeństwem. Sprzyjała nam sytuacja międzynarodowa. Wkrótce w 1989 roku rozpoczęły się demokratyczne przemiany ustrojowe w Polsce, doszło do częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu w dniu 4 czerwca 1989 r.

30. Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich

W tym roku odbywa się 30. jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów Krakowskich. Tematem przewodnim trzech ostatnich była prezentacja kompozytorów krakowskich w kontekście muzyki Dalekiego Wschodu (2015), muzyki latynoamerykańskiej (2016) oraz muzyki z kręgu nordyckiego (2017). Tym razem ideą scalającą festiwal jest słowo — będące źródłem inspiracji muzycznej wielu utworów.

IX Konferencja 'Zarządzanie Zielenią Miejską'

Zapraszamy na X edycję konferencji Zarządzanie Zielenią Miejską, tym razem do Krakowa, gdzie naszym celem będzie jak co roku wywołanie dyskusji, przedstawienie wizji, nowych rozwiązań kształtowania i pielęgnacji zieleni w mieście.

Konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych  'Sprawa Polska podczas I wojny światowej i wkład nauczycielstwa polskiego w odzyskanie niepodległości'

Oddział Kraków - Śródmieście Związku Nauczycielstwa Polskiego zaprasza młodzież III klas szkól gimnazjalnych do udziału w szczególnym konkursie historycznym. Konkurs jest hołdem złożonym bohaterskiej i heroicznej postawie środowiska nauczycieli  w 100. rocznicę Odrodzenia Państwa Polskiego.

Czwarta Międzynarodowa Konferencja Cosmology School 'Introduction to Cosmology'

W dniach 8-22 lipca bieżącego roku, po raz drugi w Krakowie, odbędzie się IV już międzynarodowa szkoła kosmologiczna. Kraków jest miejscem wyjątkowym, nie tylko dlatego, iż to na tutejszej Krakowskiej Akademii utworzona została pierwsza samodzielna katedra Astronomii. Stanowi to również ukłon w stronę tradycji, gdzie tutejszy Uniwersytet Jagielloński uważany był za wiodący ośrodek kosmologiczny w Polsce, a Kraków był miejscem regularnych spotkań.

Jubileusz 25-lecia działalności Stowarzyszenia 'Lud-Art' - wystawa

Pokazanie piękna i bogactwa haftów z różnych regionów Polski w dziełach wykonanych współcześnie przez artystki zrzeszone w Stowarzyszeniu Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Lud–Art przy Muzeum Etnograficznym im. S. Udzieli w Krakowie - to cel twórców wystawy „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”.

4. Międzynarodowe Sympozjum nt. Otosklerozy  i Chirurgii Strzemiączka

4. Międzynarodowe Sympozjum nt. Otosklerozy i Chirurgii Strzemiączka 2018 to kolejne wyjątkowe spotkanie po tak dużych wydarzeniach naukowych organizowanych w Polsce i współorganizowanych przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, jak IX Europejskie Sympozjum Pediatryczne Implant Pediatryczny (2009), X Kongres Europejskiej Federacji Audiologii (2011), XXV Międzynarodowa Audiometria Odpowiedzi Sympozjum Biennial Study Group (2017), XII Międzynarodowe Seminarium Tinnitus oraz I World Tinnitus Congress (2017).

IX Międzynarodowy Studencki Kongres 'East Meets West'

Pragniemy poinformować o organizacji 9 edycji największej w Europie konferencji studenckiej „East Meets West” organizowanej przez Sekcję Studencką Society of Petroleum Engineers AGH UST Student Chapter, która skupia swoją działalność na branży naftowej i gazowniczej. Miło nam nadmienić iż zeszłoroczna praca organizacji została wyróżniona nagrodą Outstanding Student Chapter Award przyznawaną najlepszym sekcjom SPE.

Święto Chorągwi Krakowskej ZHP

Każdego roku Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Krakowska organizuje Święto swojego patrona Tadeusza Kościuszki, który 24. 03. 1794 roku, na Rynku Głównym w Krakowie złożył uroczystą przysięgę, ogłaszając tym samym akt powstania narodowego, znanego w historii jako insurekcja kościuszkowska. 

XXXVII Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej 'Shanties'

Morska Pogoda w Krakowie? Zapowiadana już na ostatni weekend lutego 2018! Bo chociaż z prognozowaniem pogody jest jak z wróżeniem z fusów, to kolejną, 37 edycję Festiwalu Shanties już teraz uznajemy za pewnik! Motto przewodnie festiwalu pozwoli doświadczyć morskiej pogody w każdej jej odmianie - wraz z publicznością przebrniemy przez szkwały, sztormy, by następnie, w nagrodę delektować się lazurem tropików. Udowodnimy, że z Krakowa na otwarte wody dzięki wyobraźni, wcale nie jest daleko! Festiwalowy żaglowiec zacumuje na 4 scenach: ponownie gościć będziemy w kameralnej sali studia S5 Radia Kraków w trakcie dwóch balladowych koncertów; odwiedzimy na piątkowe koncerty oddany po generalnym remoncie klub Studio; by na sobotę i niedzielę zacumować koncertowo w spokojnej przystani kina Kijów. Centrum.