Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Informacja archiwalna

Akcja sadzenia drzew w Dniu Drzewa

W dniu 10 października 2013 r. o godzinie 11:00 w Parku Lotników Polskich w Krakowie (obok Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema) jako przedstawiciele Lokalnych Grup Działania z Małopolski: Gościniec 4 Żywiołów, Dolina Raby i Podbabiogórze, wspólnie z Fundacją „EcoOgrody” zasadzimy kilkanaście drzew lipy drobnolistnej i jarząbu pospolitego. W ten sposób chcemy zwrócić naturze drzewa wycięte na potrzeby wyprodukowania papieru, który zużywamy w związku z obsługą środków unijnych czyli 1 drzewo na ok. 11-12 tys. kartek papieru A4.
Termin: 10 października 2013 r.
Telefon: 33 843 62 18
Email: lgd.gosciniec@gmail.com
WWW: www.gosciniec4zywiolow.pl

Dzień Drzewa w Polsce obchodzony jest 10 października od kilkunastu lat. W tym dniu organizowane są w całym kraju akcje ekologiczne z szerokim przesłaniem mającym na celu zwrócenie naszej uwagi na sprawy środowiska naturalnego, które symbolizuje sadzenie drzew. W Krakowie sadziliśmy przed laty drzewa wzdłuż Szlaku Bursztynowego w rejonie Łąk Nowohuckich. Drzewa są bardzo ważne dla ekosystemu Ziemi – pochłaniają dwutlenek węgla, którego wzrost w atmosferze przyczynia się do globalnego ocieplenia, a produkują tlen, bez którego nie jesteśmy w stanie żyć.

Lokalne Grupy Działania działają w ramach Osi 4 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, której głównym celem jest budowanie kapitału społecznego. Kapitał społeczny jest niezbędny dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Według najnowszej Diagnozy Społecznej, pod względem ogólnego zaufania zajmujemy jedno z ostatnich miejsc wśród krajów objętych europejskim badaniem w tym zakresie. Znacznie rzadziej też Polacy przedstawiciele innych społeczeństw wierzą w dobre intencje bliźnich – pod tym względem wyprzedzamy tylko Bułgarię. Pod względem skłonności do stowarzyszania się lokujemy się także na końcu grupy krajów objętych europejskim badaniem. Według innego badania Polska, jest pod względem kapitału społecznego na 46 miejscu w świecie – wyprzedzają nas takie kraje jak Uzbekistan, Sudan, Laos czy Białoruś. Poziom kapitału społecznego jest w krajach rozwiniętych ważnym czynnikiem rozwoju. Szesnaście państw najwyżej sklasyfikowanym na liście krajów o najwyżej jakości życia, to także kraje najwyżej sklasyfikowane wg kapitału społecznego. Żaden inny składnik jakości życia nie ma takiej korelacji.

Dlatego nasze organizacje zabiegają o jak najpowszechniejsze wdrożenie w Polsce w latach 2014-2020, mechanizmu „Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność" (RLKS, ang. skrót - CLLD, art. 28-31 projektu rozporządzenia o „Wspólnych Ramach Strategicznych" określających zastosowanie funduszy UE w latach 2014-2020). To mechanizm pozwalający społecznościom lokalnych na samodzielne decydowanie o swoim rozwoju dzięki utworzeniu w sposób oddolny partnerstwa trójsektorowego - Lokalnej Grupy Działania i opracowaniu, w ten sam sposób, Lokalnej Strategii Działania, a następnie wybór, wg przyjętych przez Grupę kryteriów, projektów do realizacji Strategii.

Wdrożenie RLKS w Polsce przebiega bardzo opornie. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przekazało sprawę wdrożenia RLKS z funduszy rozwoju regionalnego i społecznego samorządom województw. Większość z nich, w tym Zarząd Województwa Małopolskiego, nie dostrzega potrzeby zastosowania tego mechanizmu na swoim terenie. Tymczasem w Czechach, LGD, a tym samym społeczności lokalne, otrzymają z wielu funduszy europejskich, w nowym okresie programowania, środki prawie 10-krotnie wyższe niż LGD w Polsce obecnie, średnio ponad 10 mln Euro na grupę.

Lokalne Grupy Działania działają dziś tylko na obszarach wiejskich, ale mogłyby w nowym okresie programowania UE działać i w miastach. LGD przyczyniają się do tworzenia nowych miejsc pracy
i większej aktywności społecznej mieszkańców, szczególnie przyczyniają się do promocji tradycyjnej żywności i podejmują działania na rzecz skrócenia drogi tej żywności do klienta. To co utrudnia nasze funkcjonowanie i doskwiera wnioskodawcom chcących pozyskać środki na realizację swoich projektów – to biurokracja. Dlatego postanowiliśmy sadzeniem drzew także zwrócić uwagę na ten palący problem, dostrzegany także przez Komisję Europejską, która różnymi sposobami stara się zachęcić Kraje Członkowskie do zmniejszenia biurokracji. Okazuje się bowiem, ze to nie brukselscy urzędnicy, tylko krajowi tworzą mnóstwo dodatkowych regulacji, które skutecznie utrudniają życie tym, którzy chcieliby skorzystać ze środków unijnych, przyczyniając się do rozwoju naszego lokalnych społeczności, regionów i kraju.

Renata Bukowska

Prezes LGD „Gościniec 4 Żywiołów"

 

Krzysztof Kwatera

Prezes LGD „Dolina Raby"

 

 

Organizator:

Lokalna Grupa Działąnia 'Gościniec 4 Żywiołów'; Lokalna Grupa Działania 'Dolina Raby'