Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Informacja archiwalna

Wystawa plenerowa "185 lat Cafe Zakopianka na tle historii krakowskich Plant"

Altana Rządowa / wg prof. Michała Rożka / Termin: 26 czerwca – 15 września 2011 Spacerując letnią porą po Plantach warto odwiedzić ten historyczny zakątek Krakowa. Miejsce, które pisała historia od 185 lat. Tamtą epokę wieku XIX-tego i te ostatnie 15-lat zmagań remontowych i przywracania lokalowi jego rangi z okresu jego świetności dokumentuje wielkoformatowa wystawa plenerowa.
Termin: czerwiec - wrzesień 2011 r.
Osoba kontaktowa Marek Michał Jasicki, Dyrektor
Telefon: 12 421 40 45
Fax: 12 421 79 64
Email: estrada@estrada.net.pl
WWW: www.estrada.net.pl

Krakowskie Planty – obok pomnika Michała Bałuckiego, na tyłach teatru im. J. Słowackiego – dostrzegamy klasycystyczny budynek kawiarni "Zakopianka". To dawna Altana Rządowa Wolnego Miasta Krakowa która w pierwotnym założeniu architektonicznym miała być częścią foksalu, czyli ogródka rozrywkowego, a której autorem projektu był znany architekt amator i teoretyk architektury, były jezuita ksiądz Sebastian Sierakowski.

Otwarta w roku 1826 Altana Rządowa stała się popularnym miejscem odwiedzanym przez krakowian podczas spacerów na Plantach. Nie wykluczone, że w lipcu roku 1829 odwiedził ją Fryderyk Chopin podczas swego pobytu w Krakowie. Obowiązkowo należało wtedy odbyć spacer po Plantacyjach, jak wtedy nazywano nasze Planty.

Gdy w 1846 Kraków wcielono do Austrii, nazwa Altana Rządowa przestała istnieć. W drugiej połowie XIX stulecia dodano - od strony północnej kolumnową galerię, a w roku 1875 przed pawilonem Sierakowskiego wzniesiono drewniane zadaszenie - rodzaj werandy w stylu szwajcarskim. Uczęszczali do niej aktorzy z Teatru im. Juliusza Słowackiego oraz pracownicy redakcji "Czasu".

W latach 20-tych dwudziestego stulecia lokal funkcjonował pod nazwą "Zakopane", a w roku 1935 mieszcząca się tutaj restauracja dostała nazwę "Zakopianka". Podczas drugiej wojny światowej mieściła się tutaj kuchnia Rady Głównej Opiekuńczej. W okresie powojennym budynek ten mieścił kawiarnię "Zakopiankę", następnie salon gier, wreszcie pizzerię "Margaritę". Okres ten doprowadził budynek do dewastacji grążącej katastrofą budowlaną.

W roku 1996 dawną Altanę Rządową przejął Marek Jasicki (Estrada Krakowska) i stworzył - po gruntownym remoncie - kawiarnię "Café Zakopianka", z wysmakowanym wnętrzem w stylu francuskich kafejek. Po remoncie kawiarnia wyszlachetniała i zaczęła znów gromadzić ludzi sztuki i kultury, naukowców, profesorów krakowskich uczelni, lekarzy, dziennikarzy,  a i polityków.  Odbywają się tutaj letnie koncerty, a znakomita kawa, czyni z "Zakopianki" lokal chętnie odwiedzany przez wyszukaną publiczność.

Kawiarnia to część życia intelektualistów. Miejsce zarazem pracy i odpoczynku. Wystarczy za dewizę wziąć słowa Tadeusza Kantora: Wszelką rewolucję artystyczną wywołują kawiarnie…, zaś filozof i malarz Leon Chwistek jeszcze przed drugą wojną światową mawiał: W jednej krakowskiej kawiarni jest więcej ludzi inteligentnych niż w innych miastach polskich razem wziętych. Kawiarnie - miejsce inteligentnego fermentu, kuźnia myśli, fascynujących dyskusji i śmiechu, żartów, finezyjnych złośliwości.

W „Zakopiance” bywali T.B. Żeleński, St. Wyspiański, T. Przybyszewski, a w naszych czasach tu właśnie bywał - wraz z grupą aktorów teatru Rapsodycznego - Karol Wojtyła, pisując swoje pierwsze poematy.

Organizator:

Estrada Krakowska
pokaż metkę
Autor: JUSTYNA ZINKIEWICZ-GROCHOT
Podmiot publikujący: Kancelaria Prezydenta