Nasze miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Poradnik „Bezpieczna podróż”

„Bezpieczna podróż” to przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, zbiór praktycznych porad i wskazówek, które mogą się okazać pomocne przy planowaniu wyjazdów.

 

Z pewnością niektóre porady wydadzą się Państwu oczywiste, jednak w pośpiechu, przed podróżą często zapomina się o najprostszych, a zarazem najważniejszych zasadach bezpieczeństwa. Przygotowując się do podróży samochodem, pociągiem czy samolotem, a także przed wyjazdem zagranicznym, warto przejrzeć zamieszczone tutaj wskazówki. Dzięki nim podróż może być bezpieczniejsza, bez przykrych niespodzianek.

Przed podróżą

  • przemyśl możliwość wykupienia ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NW),
  • poinformuj sąsiadów i rodzinę o wyjeździe i miejscu pobytu oraz poproś ich o ewentualną opiekę nad mieszkaniem; zostaw również numer telefonu kontaktowego,
  • uważaj na swoje dokumenty: przechowuj je tak, żeby nie dopuścić do zgubienia lub kradzieży; w pojazdach komunikacji publicznej trzymaj je w torbie lub portfelu (nie na wierzchu), unikaj zatłoczonych miejsc,
  • przed wyjazdem sprawdź, czy wyłączone zostały sprzęty domowe wpięte do instalacji wodnej, gazowej i elektrycznej,
  • w przypadku wykonywania czynności służbowych przez nieumundurowanych funkcjonariuszy Policji lub Straży Granicznej, masz prawo zażądać od nich okazania legitymacji służbowych i zanotować nazwiska oraz numery dokumentów.

Podróż za granicę

Bezpieczeństwo osobiste

Bezpieczna podróż samochodem

Bezpieczna podróż autokarem

Bezpieczna podróż pociągiem

Bezpieczna podróż samolotem

pokaż metkę
Autor: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-01-26
Data aktualizacji: 2017-03-08
Powrót