Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kraków ma wiele twarzy (9 stycznia 2018)

Co do tego, że Kraków jest kojarzony jako miasto polskiego dziedzictwa narodowego – najcenniejszych zabytków oraz stolica kultury, nikt nie ma wątpliwości. Warto jednak pamiętać, że nie jest to jedyne oblicze Krakowa, bo dobrze wykorzystaliśmy ostatnie kilkanaście lat.

Kraków to jedno z najbardziej atrakcyjnych gospodarczo miast Europy Wschodniej, co wpływa na liczbę lokowanych tu inwestycji zagranicznych oraz rozwój rodzimej przedsiębiorczości.
Biznes plus nauka – jesteśmy dumni z pozycji lidera kontynentalnej Europy w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu, ale jednocześnie cały czas staramy się dywersyfikować profil ekonomiczny miasta. Szacuje się, że w działających w Krakowie centrach pracuje ponad 60,6 tys. osób, czyli niemal 25% wszystkich zatrudnionych w sektorze nowoczesnych usług w Polsce. Dla porównania – jeszcze w 2008 roku krakowskie centra zatrudniały ok. 12 tys., co oznacza, że każdy kolejny rok to ok. 10 tys. nowych miejsc pracy.
Warto też podkreślić, iż działające w Krakowie firmy oferują praktycznie każdą usługę opisaną w PKD, poczynając od tzw. usług prostych, czyli księgowości i rachunkowości, HR poprzez zarządzanie funduszami inwestycyjnymi, business analytics, projekty architektoniczne i prace konstrukcyjne, a kończąc na technologiach innowacyjnych, jak centra IT czy R&D oraz kreacji gier komputerowych.
Kraków wraz ze swoim zapleczem akademickim i naukowym jest miejscem niezwykle atrakcyjnym dla biznesu. Nasze miasto dysponuje 23 wyższymi uczelniami, 12 tys. pracowników naukowych, ok. 170 tys. studentów oraz ponad 100 jednostkami naukowo-badawczymi i instytutami. Ten potencjał niewątpliwie przyciąga jak magnes wielki i mały biznes. Inwestują więc u nas instytucje finansowe, firmy z sektora high-tech, bardzo prężnie działają startupy – każda z tych branż i każdy z tych poziomów, poczynając od jednoosobowej działalności gospodarczej, a kończąc na globalnych markach, umożliwiają miastu eksplorację nowych, dotąd raczkujących obszarów rozwoju.
Kraków dziś i jutro – łatwość znalezienia dobrej pracy i wysoka ocena jakości kształcenia w Krakowie (badania przeprowadzone ostatnio przez Gazetę Wyborczą w największych Polskich miastach pokazały, że aż 89 proc. krakowian uważa nasze miasto za dobre miejsce do życia dla rodzin, ponad 80 proc. chce by ich dzieci studiowały w Krakowie, a prawie połowa twierdzi, że łatwo tutaj znaleźć dobrą pracę) sprawiają, że jesteśmy jednym z nielicznych miast w Polsce, w którym nie ubywa mieszkańców. Dlatego tak ważne jest konsekwentne podnoszenie jakości życia w mieście i wsłuchiwanie się w potrzeby mieszkańców.
Rok 2017 zakończyliśmy przekazaniem pod obrady Rady Miasta – Strategii Rozwoju Krakowa 2030. Pokazuje on wizje Krakowa przyszłości, czyli miasta nowoczesnego, dumnego z historycznego dziedzictwa, przyjaznego, otwartego i bezpiecznego, a przede wszystkim współtworzonego przez mieszkańców. Bo to właśnie mieszkańcy powinni stanowić podstawową oś rozwoju każdego miasta. Dlatego w budżecie na rok 2018 znalazły się środki na inwestycje istotne z punktu widzenia jakości życia w Krakowie, związane zarówno z transportem i komunikacją, jak rozbudowa Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, budowa nowych parkingów P&R czy modernizacja i tworzenie nowych ścieżek rowerowych, oraz te wynikające z działań na rzecz czystego powietrza i tworzenia miejsc do rekreacji i wypoczynku: utworzenie Parku Zakrzówek oraz parku Reduta, rewitalizacja Parku Lotników Polskich czy budowa i przebudowa obiektów sportowych i rekreacyjnych.
 

pokaż metkę
Autor: JACEK MAJCHROWSKI
Osoba publikująca: MIROSŁAW PALUCHOWSKI
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2018-01-09
Data aktualizacji: 2020-04-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź