Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

STARSZE WPISY

Dlaczego Kraków nie odłożył pieniędzy na trudne czasy (19 kwietnia 2020)

2020-04-29

Coraz częściej słyszę pytanie, dlaczego Kraków w „tłustych latach” nie odłożył pieniędzy na ciężkie czasy. W budżetach domowych „wolne” pieniądze odkładamy do banku, ale budżety samorządów tak nie działają. W dużym uproszczeniu – budżet miasta rozlicza się w roku budżetowym: od 1 stycznia do 31 grudnia. Nie ma czegoś takiego, jak „oszczędności wpłacone do banku”.

Kraków to nie tylko turyści – ich brak jest nieszczęściem dla wszystkich (18 kwietnia 2020)

2020-04-20

Puste ulice centrum miasta, bez mieszkańców i turystów, wywołują bardzo emocjonalne komentarze w sieci. Pozwolę sobie włączyć się do dyskusji z dwiema uwagami.

Przetrwać epidemię z jak najmniejszymi konsekwencjami (17 kwietnia 2020)

2020-04-20

Do tej z pory mówiliśmy tylko o zdrowiu. Koronawirus wpływa bowiem na nasze zdrowie, ale sądzę, że jest już ten czas, żeby zacząć myśleć o naszych dochodach. Niestety, stan epidemii uderza w nasze portfele, indywidualne, ale także w portfel miasta. Chciałem zwrócić Państwa uwagę na to, jak budżet miasta w ogóle wygląda.

Sprawy finansów miasta ciąg dalszy (12 listopada 2019)

2020-04-21

„Uderz się w piersi Jacku Majchrowski” – apelują do mnie radni Prawa i Sprawiedliwości w sprawie finansów miasta, zestawiając ze sobą spadające dochody miasta i braki w budżecie (co jest winą Majchrowskiego) i rosnące wpływy do kasy miasta z podatków PIT i CIT („środki z rządu dla miasta” – jak to określono na planszy zaprezentowanej na konferencji prasowej). Zanim wejdę w szczegóły, chciałbym radnym PIS zwrócić uwagę, że wpływy z podatku PIT i CIT nie pochodzą od rządu, ale od mieszkańców Krakowa, którzy płacą podatki w naszym mieście.

Kilka słów o budżecie Krakowa (25 października 2019)

2020-04-21

Wbrew pozorom budżet miasta wcale nie tak bardzo różni się od naszych budżetów domowych. Z pewnością wielu z nas zna to zjawisko, że zaplanowaliśmy sobie jakiś wydatek, a potem nagle coś nieoczekiwanego zmieniło całkowicie nasze plany, bo pieniądze okazały się potrzebne na coś zupełnie innego – ważniejszego i pilniejszego.

Miasto to nasza przestrzeń – wspólnie za nią odpowiadamy (17 września 2019)

2020-04-21

„Turystyczny Disneyland”, centrum Krakowa bez mieszkańców, „zwyczajnych warsztatów i sklepów”, za to z 24-godzinnym hałasem. Miejsce nie do życia. A jednak to temat, który dotyczy wielu miast turystycznych na całym świecie – miast z atmosferą, często dużo mniejszych, znanych zaledwie z jednej atrakcji czy zabytku, albo tego, że nakręcono tam modny film. Tak, ten temat także dotyczy Krakowa. Wprowadziliśmy w życie zapisy o parku kulturowym i oczyściliśmy centrum z tandetnej reklamy. Teraz czas na trudniejszy krok…

Nie patrzę na barwy polityczne. Polemika z forum (4 lipca 2019)

2020-04-21

Jak nigdy z uwagą przeczytałem forum pod wywiadem, którego udzieliłem „Gazecie Wyborczej”. Wiem, że z opiniami anonimowych internautów się nie dyskutuje, bo nie ma to najmniejszego sensu, ale po ich lekturze chciałbym się podzielić jedną refleksją.

Specustawa wspiera deweloperów (5 września 2018)

2020-04-21

Porozmawiajmy teraz o nowej specustawie budowlanej, obawach związanych z jej wprowadzeniem, deweloperach oraz „betonowaniu” Krakowa.

Działamy dla czystego powietrza (13 czerwca 2018)

2020-04-21

O działaniach, jakie podejmuje Miasto w walce o poprawę jakości powietrza w stolicy Małopolski, rozmawiałem z Kamilem Popielą.

Zapraszam na Dni Krakowa (24 maja 2018)

2020-04-21

O święcie miasta i miejskiej flagi, Dniach Krakowa oraz jubileuszowym numerze dwutygodnika „Kraków.PL” rozmawiałem z redaktor naczelną gazety, Beatą Klejbuk-Goździalską.

Znajdź komunikat