Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Dokument archiwalny

MACEDONIA i PORTUGALIA TRYUMFATORAMI TURNIEJU „DROGA DO EURO U-21” O PUCHAR PREZYDENTA MIASTA KRAKOWA 2017

W związku ze zbliżającym się wielkim świętem piłki nożnej, jakim będzie rozgrywany w naszym Mieście Finałowy Turniej Mistrzostw Europy U-21, najmłodsi krakowscy adepci futbolu rywalizowali w Turnieju Piłkarskim „DROGA DO EURO U-21” o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa, rozgrywanym w dniach 10 czerwca 2017 r. (eliminacje) oraz 11 czerwca 2017 r. (finały) w ramach Festiwalu Sportu Dzieci i Młodzieży na obiekcie Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Kraków – Wschód os. Szkolne 39.

W turnieju wzięły udział 24 drużyny, reprezentujące krakowskie „Orliki” oraz lokalizacje programu „Mój Trener”, w dwóch kategoriach wiekowych:

 • dzieci klas I-III szkoły podstawowej (grupa „młodsza”, rocznik ur. 2007 i młodsi);
 • dzieci klas IV-VI szkoły podstawowej (grupa „starsza” rocznik ur. 2004 i młodsi).

Drużyny zostały rozlosowane do poszczególnych grup systemem analogicznym, jak podczas oficjalnej ceremonii Final Draw grup finałowych Mistrzostw Europy UEFA EURO U21, która miała miejsce w Centrum Kongresowym ICE Kraków 1 grudnia 2016 r. Poszczególnym drużynom zostały w ten sposób przyporządkowane nazwy narodowych reprezentacji – uczestników Turnieju Finałowego UEFA EURO U21 Polska 2017.

Rywalizacja o miano najlepszej drużyny toczyła się w sobotę od wczesnych godzin porannych na gminnych obiektach sportowych MOS Wschód.

Przez cały dzień 24 piłkarskie drużyny z krakowskich „Orlików” i boisk wielofunkcyjnych toczyły zacięte boje o awans do fazy finałowej. Po fantastycznej rywalizacji w duchu fair play oraz zmaganiach pełnych emocji, dramatycznych zwrotów akcji i eksplozji radości, na przemian w upalnym słońcu i ulewnym deszczu, rywalizacja w fazie grupowej eliminacji zakończyła się następującymi wynikami:

Zespoły, którym nie powiodło się w eliminacjach grupowych i nie zakwalifikowały się do ćwierćfinałów turnieju głównego, stanęły do boju w konkursie rzutów karnych. W tych potyczkach najlepszymi okazały się drużyny BOISKA SP 89 (Szwecja), prowadzona przez Trenera, p. Leszka Tytko (grupa młodsza) oraz ORLIKA z ul. LIPSKIEJ/MYŚLIWSKIEJ (Dania - grupa starsza), którą prowadził Animator, p. Tomasz Kosiński, zdobywając miano zwycięzców oraz pamiątkowe puchary. Nikt nie czuł się pokrzywdzony ani przegrany.

Do fazy finałowej awansowało 16 drużyn, które rozpoczęły zacięte pojedynki sportowe od godzin porannych w niedzielę.

Najpierw, przy ogłuszającym, pomysłowym i niezwykle oryginalnym dopingu trybun, wypełnionych przez kibiców – rodziców oraz sympatyków, do gry przystąpiło
8 drużyn grupy młodszej.

Grupowa faza meczów ćwierćfinałowych przyniosła następujące rozstrzygnięcia:

Po jej zakończeniu rozgrywki w grupie młodszej wkroczyły w decydującą fazę play-off.
Ostatecznie w finale spotkały się – podobnie jak podczas listopadowego turnieju w hali Tauron Arena Kraków - drużyny ORLIKA z ul. URZĘDNICZEJ 65 (Macedonia) oraz ORLIKA z os. NA WZGÓRZACH 13a (Hiszpania). Po niezwykle zaciętym meczu nieznacznie lepsi ponownie okazali się reprezentanci Orlika z ul. Urzędniczej, prowadzeni przez Animatora p. Michała Pabiana, którzy zwyciężyli 2:1. Tym samym zwycięska drużyna obroniła Tytułu Mistrza, zdobyty podczas ubiegłorocznego listopadowego turnieju rozegranego na Małej Hali Tauron Areny Kraków.

Reprezentacja Orlika z ul. Urzędniczej wystąpiła w składzie: Antoni Kalisz, Stanisław Frączek, Maurycy Jakubiec, Filip Kowalak, Kacper Sroczyński, Sean Ernstzsen, Maksymilian Rydzy, Mikołaj Rozpędzik, Stanisław Boczarski, Marcel Meus, Oskar Wójcik, Jakub Niemczyk

W meczu o III miejsce reprezentacja ORLIKA z ul. PSZCZELNEJ 13 (Czechy) pokonała po twardej walce drużynę BOISKO SZKOŁA PODSTAWOWA 88 (Niemcy) 2:0. Najlepszym piłkarzem w grupie młodszej został Antoni Kalisz  (Orlik ul. Urzędnicza) a najlepszym bramkarzem w tej grupie wybrano Antoniego Kustrę (Orlik ul. Pszczelna).

Ledwie opadły emocje związane z rywalizacją najmłodszych, a na boiska do akcji wkroczyło 8 drużyn z klas IV-VI szkół podstawowych. Mecze ćwierćfinałowe w grupie starszej przyniosły następujące rozstrzygnięcia:

W finałowej fazie play-off byliśmy świadkami porywającej rywalizacji 8 drużyn, która rozgrzała i wprawiła w zachwyt licznie zgromadzonych kibiców. Podobnie, jak w kategorii młodszej, w wielkim finale spotkały się drużyny ORLIKA z ul. URZĘDNICZEJ 65 (Portugalia) oraz ORLIKA z os. NA WZGÓRZACH 13a (Niemcy). Ostatecznie Puchar Prezydenta Miasta Krakowa trafił również do drużyny ORLIKA z ul. URZĘDNICZEJ 65, prowadzonej przez animatora Piotra Króla, która – po widowiskowym meczu pełnym emocji oraz niesamowitych zwrotów akcji - pokonała drużynę ORLIKA z os. NA WZGÓRZACH 13a także 2:1.

W zwycięskiej drużynie wystąpili: Tomasz Tychoniak, Joshua Ernstzen, Wojciech Pliszka, Karol Sanak, Jan Janik, Paweł Marchisio, Jakub Zaniewski, Piotr Porada, Kamil Solecki, Piotr Wójtowicz.

W tej kategorii obrońcą mistrzowskiego tytułu z listopada ub.r. była drużyna Orlika z ul. Pszczelnej.

Mecz o miejsce III, rozegrany pomiędzy drużynami  ORLIKA z ul. SADZAWKI 1 (Serbia) oraz ORLIKA z ul. JASKROWEJ (Anglia), zakończył się wynikiem 4:0.

W grupie starszej Dawid Kostecki z Orlika os. Na Wzgórzach zyskał miano najlepszego piłkarza turnieju, a Jakub Okrzesik reprezentujący Orlika z ul. Sadzawki - najlepszego bramkarza turnieju. Nagrodą specjalną organizatorzy uhonorowali Basię Grabiasz z Zespołu Szkolno–Przedszkolnego Nr 5 – najlepszą dziewczynkę w grupie zawodników, których drużyny awansowały do fazy finałowej Turnieju.

Zwycięskie drużyny podczas uroczystej dekoracji, przy tryumfalnych i jak najbardziej zasłużonych dźwiękach hymnu „We are the Champions”, z rąk Doradcy Prezydenta ds. sportu p. Janusza Kozioła, Dyrektora Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Kraków – Wschód p. Rafała Mikosia oraz Zastępcy Dyrektora Wydziału Sportu p. Pawła Opacha otrzymali efektowne puchary Prezydenta Miasta Krakowa oraz nagrody w postaci sprzętu sportowego, ufundowane przez Miasto Kraków, jak również bilety wstępu na mecze UEFA EURO U-21 2017 i oficjalne piłki Mistrzostw.

Wszyscy uczestnicy Turnieju oraz ich opiekunowie – bez względu na zajęte miejsca i osiągnięte wyniki sportowe - otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy oraz książki o tematyce piłkarskiej.

W całym turnieju w obu kategoriach wiekowych wystąpiło łącznie 270 zawodniczek i zawodników, rozegrano łącznie 76 meczów (aż 1 140 minut gry), w których strzelono 300 bramek (średnio 4 bramki na mecz, a gole padały średnio mniej więcej co 4 minuty). W Turnieju Rzutów Karnych młodzi piłkarze trafiali do bramki 155 razy.

Klasyfikacja generalna Turnieju Piłki Nożnej „DROGA DO EURO U-21”
o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa 2017
:

 

Grupa Młodsza:

 1. MACEDONIA - Orlik ul. Urzędnicza – Animator Michał Pabian
 2. HISZPANIA -  Orlik os. Na Wzgórzach – Animator Mariusz Bylica
 3. CZECHY - Orlik ul. Pszczelna – Animator Piotr Iwanicki
 4. NIEMCY -  Boisko SP 88 – Trener Paweł Dudek
 5. ANGLIA -  Orlik ul. Sadzawki – Animator Magdalena Grzelak - Gumuła
 6. WŁOCHY - Orlik ul. Bujaka – Animator Mariola Łucka
 7. POLSKA -  Orlik ul. Lipska/Myśliwska – Animator Tomasz Kosiński
 8. SŁOWACJA – Boisko ul. Aleksandry („Baszta”) – Wojciech Łojszczyk

 

Grupa Starsza:

 1. PORTUGALIA - Orlik ul. Urzędnicza – Animator Piotr Król
 2. NIEMCY - Orlik os. Na Wzgórzach – Animator Stanisław Jamróz
 3. SERBIA -  Orlik ul. Sadzawki – Animator Mateusz Piech
 4. ANGLIA - Orlik ul. Jaskrowa – Animator Rafał Gruchała
 5. POLSKA - Orlik ul. Pszczelna - Animator Piotr Iwanicki
 6. WŁOCHY - Orlik ul. Bujaka - Animator Mariola Łucka
 7. MACEDONIA - Boisko ul. Aleksandry („Baszta”) – Trener Grzegorz Henkel
 8. SŁOWACJA – Boisko ZSP 5 – Trener Łukasz Stachurski

TURNIEJ RZUTÓW KARNYCH:

Grupa Młodsza:

 1. SZWECJA -  Boisko SP 89 – Trener Leszek Tytko
 2. SERBIA -  Boisko SP 100 – Trener Barbara Barzycka
 3. DANIA -  Boisko Cruyff Court SP 93 – Trener Mieczysław Będkowski
 4. PORTUGALIA - Orlik ul. Jaskrowa – Animator Rafał Gruchała

Grupa Starsza:

 1. DANIA -  Orlik ul. Lipska/Myśliwska – Animator Tomasz Kosiński
 2. CZECHY -  Boisko SP 89 – Trener Leszek Tytko
 3. SZWECJA -  Orlik ul. Dygasińskiego – Animator Marek Szaroń
 4. HISZPANIA -  Boisko SP 100 - Trener Barbara Barzycka

 

Turniej Piłki Nożnej „DROGA DO EURO U-21” o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa organizowany przez Wydział Sportu Urzędu Miasta Krakowa a w całości finansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków okazał się wielkim sukcesem sportowo-organizacyjnym i już dziś kolejne edycje imprezy z niecierpliwością wyczekiwane są przez zawodników, animatorów i środowisko sportowe naszego Miasta.

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich animatorów, sędziów spotkań, Dyrekcji oraz pracowników Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Kraków - Wschód, osób uczestniczących w zabezpieczeniu medycznym imprezy, wytrwałych kibiców oraz rodziców zawodników uczestniczących w turnieju.

Młodym piłkarzom - uczestnikom miejskich programów sportowych „Animator Sportu” oraz „Mój Trener”, mamy nadzieję - przyszłym gwiazdom seniorskiej piłki serdecznie gratulujemy charakteru – wszyscy byliście niesamowici, wspaniali, niezniszczalni i absolutnie perfekcyjni!

Turniej Piłki Nożnej „DROGA DO EURO U-21” o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa 2017 zainaugurował Festiwal Sportu Dzieci i Młodzieży - święto krakowskiego sportu skierowane do najmłodszych mieszkańców Miasta. Podczas trwającego 4 dni (10-13 czerwca br.) wydarzenia przygotowanych zostało na os. Szkolnym 39 (miejskim obiekcie zarządzanym przez MOS Kraków Wschód) wiele atrakcji z różnych dyscyplin sportowych. Rywalizować ze sobą będą dzieci i młodzież biorąca na co dzień udział w bezpłatnych zajęciach realizowanych w ramach miejskich programów sportowych. Festiwal to wspaniała okazja, aby mogli oni spróbować zdrowej i zgodnej z zasadami „fair play” rywalizacji z rówieśnikami z różnych części Miasta. W trakcie przedsięwzięcia zaprezentowane zostaną takie programy jak:  Krakowska Olimpiada Młodzieży, Szczypiornista Szkoła, Rugby dla każdego, Animator Sportu, oraz Akademia Przedszkolaka. Wydarzenie będzie także świetną okazją do oficjalnego otwarcia gminnego budynku biurowo-szatniowego zlokalizowanego przy os. Szkolnym 39. Inwestycja ta była od dawna oczekiwana w szczególności przez mieszkańców Nowej Huty, którzy korzystali z oferty Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Kraków „Wschód”. Dla amatorów sportów wodnych przewidziany jest spływ kajakowy rzeką Dłubnią do Wisły, będący efektem europejskiego projektu pn. Vital Cities, w którym uczestniczy 10 miast partnerskich z całego kontynentu.

Zapraszamy do intensywnych treningów na krakowskich „Orlikach” oraz do uczestnictwa w miejskich programach sportowych.

pokaż metkę
Osoba publikująca: JERZY GĄSIOROWSKI
Podmiot publikujący: Wydział Sportu
Data publikacji: 2017-06-12
Data aktualizacji: 2017-06-14
Powrót