Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Mistrz dystopijnego surrealizmu – Zdzisław Beksiński

Beksiński należy do wąskiego grona polskich artystów, których twórczość jest rozpoznawalna zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. W Nowohuckim Centrum Kultury prezentowane są na wystawie stałej.

Rodzące wiele emocji i kontrowersji dzieła artysty nikogo nie pozostawiają obojętnym, wzbudzając w odbiorcach skrajne uczucia: od zachwytu, po ostrą krytykę. Język artystyczny Beksińskiego cechuje ogromna szczegółowość. Mistrz uwieczniał w swych pracach zdeformowane postacie, opuszczone budynki, budzące grozę kształty i figury, które na przemian fascynują i przerażają.

Krakowianie nie mieli do tej pory szczęścia do Beksińskiego, nigdy wcześniej nie znalazł on swojego stałego miejsca ekspozycji w naszym mieście. Aż do teraz. 50 obrazów z prywatnej kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich, marszandów i przyjaciół nieżyjącego artysty, można oglądać na stałej ekspozycji w Galerii Zdzisława Beksińskiego w Nowohuckim Centrum Kultury.

Prezentowane w Galerii obrazy olejne w większości pochodzą z lat 80. XX wieku, z tak zwanego okresu fantastycznego w twórczości malarza. Powstawały wówczas jego najbardziej znane, z dzisiejszej perspektywy ikoniczne prace. Okazjonalnie prezentowany będzie również zbiór 100 rysunków i 100 fotografii, stanowiących integralną część kolekcji dzieł artysty przekazanej do NCK. 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-04-19
Data aktualizacji: 2023-04-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź