Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Podziękowanie i apel Burmistrza Zagrzebia

Burmistrz miasta Zagrzebia Milan Bandić przesłał do Prezydenta Miasta Krakowa podziękowanie, za słowa wsparcia w związku z trzęsieniem ziemi, które nawiedziło stolicę Chorwacji 22 marca br.

Fot. Urząd Miasta Zagrzebia

Według Europejskiego Śródziemnomorskiego Centrum Sejsmologicznego, trzęsienie ziemi w Zagrzebiu miało magnitudę 5,3 i było najsilniejszym tego typu kataklizmem w Chorwacji od 140 lat. W wyniku trzęsienia w Zagrzebiu poważnie uszkodzona została lokalna infrastruktura. Zniszczonych zostało wiele budynków mieszkalnych i zabytków, w tym Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Prace porządkowe i udzielanie pomocy poszkodowanym są dodatkowo utrudnione w związku z epidemią koronawirusa, który zaatakował także ten region.

Kraków był jednym z pierwszych miast, które wystosowały do Zagrzebia słowa współczucia i wsparcia. W liście do Burmistrza chorwackiej stolicy i partnerskiego miasta Krakowa, Jacek Majchrowski napisał, że krakowianie maja nadzieję na szybki powrót Zagrzebia do jego świetności.

Zobacz LIST PREZYDENTA KRAKOWA

W odpowiedzi Burmistrza Milana Bandicia, przekazanej za pośrednictwem Konsula Honorowego Republiki Chorwacji w Krakowie Pawła Włodarczyka, czytamy, że Zagrzeb jest głęboko poruszony słowami wsparcia od krakowian.

Na mocy ogłoszonego przez władze miasta Zagrzebia w dniu 23 marca br. stanu klęski żywiołowej, otwarte zostało także:

konto na cele specjalne

- fundusze na odbudowę po trzęsieniu ziemi w Zagrzebiu -

(IBAN HR5723600001502749340; SWIFT ZABAHR2X)

 

Jak pisze Burmistrz Zagrzebia: „Będziemy niezmiernie wdzięczni za wszelką pomoc i darowizny, które pomogą nam odbudować naszą infrastrukturę, odtworzyć nasze dziedzictwo kulturowe, umożliwią kontynuację działalności gospodarczej, a przede wszystkim, umożliwią powrót naszych obywateli do swoich domów”.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2020-03-31
Data aktualizacji: 2020-04-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź