Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Zobacz także

Praca na budowie

Cudzoziemcy pozytywnie wpływają na lokalną gospodarkę

2022-01-28

W najnowszym wydaniu Krakowskiego Obserwatorium Rynku Pracy opublikowano szeroki materiał dotyczący wpływu imigrantów na rozwój gospodarki i wspólnoty lokalnej. W samym Krakowie zameldowanych na pobyt stały i czasowy jest już niemal 26 tysięcy obcokrajowców. Podejmując tu pracę i odprowadzając podatki, wspierają lokalny samorząd, wzmacniają kapitał społeczny.

Flaga Islandii

Dyplomatyczny Obieżyświat. Odcinek 20: ISLANDIA

2022-01-24

Jeszcze na początku XX wieku Islandia była jednym z najbiedniejszych krajów w Europie. Jej przykład pokazuje, że można osiągnąć sukces gospodarczy bez uciekania się do modelu welfare state. Przy umiejętnym wykorzystaniu zasobów naturalnych, rozsądnej dyplomacji i polityce monetarnej możliwe jest zbudowanie dobrobytu nawet bez kosztownego systemu socjalnego i wysokich podatków. Można przy tym dbać o środowisko naturalne, a nawet stać się istotnym podmiotem na mapie politycznej świata, mając zaledwie 300 tysięcy mieszkańców!

Uroczystości z okazji 77. rocznicy zakończenia okupacji hitlerowskiej w Krakowie

77. rocznica zakończenia okupacji hitlerowskiej w Krakowie

2022-01-18

Z okazji 77. rocznicy zakończenia okupacji hitlerowskiej w Krakowie, 18 stycznia na Cmentarzu Rakowickim tradycyjnie odbyły się uroczystości z udziałem władz miasta, przedstawicieli krakowskiego korpusu dyplomatycznego i środowisk kombatanckich.

Spotkanie Prezydenta Jacka Majchrowskiego z krakowskim korpusem konsularnym w 2022

Dyplomatyczny początek roku

2022-01-14

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski spotkał się z krakowskimi dyplomatami. Noworoczne spotkanie z korpusem konsularnym 13 stycznia odbyło się - tradycyjnie - w nowej miejskiej lokalizacji: oddziale Muzeum Fotografii MuFo przy ul. Rakowickiej.

Globus

Współpraca międzynarodowa Krakowa w 2021 roku. Podsumowanie

2022-01-14

Pomimo ograniczeń związanych z pandemią, w roku 2021 nie brakowało interesujących projektów i wydarzeń zrealizowanych wspólnie z działającymi w Krakowie placówkami dyplomatycznymi i zagranicznymi miastami partnerskimi. Przedstawiamy krótkie podsumowanie inicjatyw o charakterze międzynarodowym.

Zachodnie wybrzeże Szwecji. Skaliste wybrzeże i zatoka po lewej kilka małych kolorowych domków oraz drewniane przystanie z kilkoma niewielkimi łodziami

Dyplomatyczny Obieżyświat. Odcinek 19: SZWECJA

2022-01-10

Nasza podróż dookoła świata z krakowskimi placówkami dyplomatycznymi dobiegła końca. Bardzo dziękujemy wszystkim konsulatom, które wzięły udział w naszym projekcie.  Zachęcamy do przypomnienia sobie wszystkich odcinków „Dyplomatycznego Obieżyświata” i zapraszamy do lektury ostatniego z nich. Poznamy bliżej zamorskiego sąsiada Polski, czyli Szwecję. 

Zespół tańczący w narodowych strojach kurdyjskich

Dyplomatyczny Obieżyświat. Odcinek 18: KURDYSTAN

2022-01-05

Wraz z nowym rokiem zbliża się ku końcowi cykl „Dyplomatyczny Obieżyświat”. W jego przedostatnim odcinku przedstawiamy mniej typową – gdyż nie będącą konsulatem - placówkę zagraniczną działającą w naszym mieście. Poznajcie bliżej Przedstawicielstwo Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce, reprezentujące iracki Kurdystan – krainę o trudnej historii i wspaniałej kulturze.

Zarys mapy Słowacji z flagą kraju

Święto Narodowe Słowacji

2021-12-31

W Nowy Rok Słowacy obchodzą swoje święto narodowe.   

Zorza polarna w Finlandii. Zbiornik wodny i oświetlona konstrukcja ze szkła i stali. Wokół zbiornika wodnego drzewa. Na ciemniejszym  niebie jasnozielone świetliste pasy zorzy polarnej.

Dyplomatyczny Obieżyświat. Odcinek 17: FINLANDIA

2021-12-31

Finów uważa się za naród prowadzący jeden z najzdrowszych stylów życia, a w latach 2018, 2019, 2020 i 2021 Finlandia została uznana przez ONZ za najszczęśliwszy kraj na świecie. Wygląda więc na to, że wysoki poziom szczęścia Finów jest stały i można go przypisać wielu czynnikom, takim jak np. kontakt z naturą. Jest to o tyle łatwe, że ponad 90% Finlandii pokryte jest lasem lub wodą.

Spacer po wielokulturowym Kazimierzu - pobierz bezpłatne przewodniki audio

Spacer po wielokulturowym Kazimierzu - pobierz bezpłatne przewodniki audio

2021-12-30

Jeśli nie mogliście uczestniczyć w wielokulturowych spacerach, teraz jest szansa, aby to nadrobić! Zapraszamy do odbycia wycieczki po Kazimierzu z naszym przewodnikiem w wersji audio.

Znajdź