Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Prezydent Krakowa sygnatariuszem Brukselskiej Deklaracji Europejskich Burmistrzów

W czwartek, 1 lutego Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski podpisał online Brukselską Deklarację Europejskich Burmistrzów.

flaga Unii Europejskiej
Fot. pixabay.com

Dokument ten został przyjęty na organizowanym 24 stycznia w Brukseli, w ramach Belgijskiej Prezydencji w UE, spotkaniu przedstawicieli europejskich miast i regionów metropolitalnych. W pracach nad ostatecznym kształtem dokumentu brał udział także Kraków. 

Deklaracja, której sygnatariuszem jest Prezydent Krakowa ma na celu zwrócenie uwagi na rosnącą rolę europejskich miast i metropolii oraz obszarów metropolitalnych w Unii Europejskiej, a także na wyzwania ambitnej polityki miejskiej. Zaakcentowano także jak ważne przy wdrażaniu tych polityk jest respektowanie i promowanie podstawowych wartości Unii Europejskiej, takich jak: poszanowanie godności ludzkiej, wolności, demokracji, równości, praworządności oraz praw człowieka z zaakcentowaniem także  praw mniejszości.   

Dokument zwraca uwagę na rolę miast w walce ze skutkami zmian klimatycznych, przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu, dążeniu do poprawy dostępności jakościowych i przystępnych finansowo mieszkań, a także rozwijania bezpiecznej, zrównoważonej mobilności.

W Brukselskiej Deklaracji Europejskich Burmistrzów wzięto pod uwagę postulowaną w procesie konsultacyjnym przez wiele miast, w tym Kraków, potrzebę większej sprawczości i umożliwienie realnego zaangażowania się miast oraz regionów metropolitalnych w proces decyzyjny UE. Sygnatariusze dokumentu zwracają uwagę na potrzebę zwiększonego udziału miast oraz władz lokalnych w rozwijaniu europejskich programów oraz instrumentów finansowych.

Deklaracja została podpisana przez grono kilkudziesięciu burmistrzów europejskich miast m.in. Barcelony, Budapesztu, Göteborga, Helsinek, Lizbony, Mediolanu, Nikozji, Sofii, Rotterdamu, Warszawy i Wiednia oraz przedstawicieli regionów metropolitalnych m.in. Amsterdamu, Brukseli, Bukaresztu i Rzymu. Lista miast-sygnatariuszy: https://perspective.brussels/en/studies-and-observations/presidency-council-european-union/declaration-european-mayors

Tekst Brukselskiej Deklaracji Europejskich Burmistrzów w języku angielskim można znaleźć tutaj

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2024-02-01
Data aktualizacji: 2024-02-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź