Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Dyplomatyczny początek roku

Jak co roku, Prezydent Miasta Krakowa spotkał się krakowskimi dyplomatami. Noworoczne spotkanie odbyło się 11 stycznia w Pałacu Wielopolskich - miejscu, gdzie 22 lata temu, po objęciu funkcji prezydenta, Jacek Majchrowski po raz pierwszy zaprosił przedstawicieli krakowskich placówek konsularnych. Tak więc historia zatoczyła koło.

Spotkanie Prezydenta Miasta Krakowa z Korpusem Konsularnym w 2024
Fot. Piotr Wojnarowski - Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa

Jako, że było to ostatnie spotkanie Prezydenta Majchrowskiego z dyplomatami, w swoim wystąpieniu przekazał im podziękowania za wszystkie lata współpracy: „Oczywiście dla konsulów generalnych  czas sprawowania misji jest ściśle określony więc miałem okazję i przyjemność współpracować z wieloma konsulami generalnymi Niemiec, Francji, Stanów Zjednoczonych, Słowacji, Ukrainy, a po reaktywacji konsulatów także z konsulami generalnymi Austrii i Węgier. Z konsulami honorowymi ta współpraca trwa bez takich zmiennych kadencji, nawet już od kilkunastu lat,  a z niektórymi konsulami – np. z Panem Konsulem Januszem Kahlem, Kazimierzem Karasińskim, Marianem Mikołajskim czy Krzysztofem Ingardenem - współpracujemy od samego początku” .

Do podziękowań przyłączył się również Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Artur Buszek, podkreślając ważną rolę krakowskich dyplomatów w rozwoju naszego miasta.

W imieniu korpusu głos zabrał Konsul Generalny Ukrainy Wiaczesław Wojnarowśkyj, kierując słowa wdzięczności do Pana Prezydenta, radnych miasta oraz pracowników Urzędu Miasta Krakowa za wspieranie działań placówek i otwartość na współpracę. Nie zabrakło także odniesień do obecnej sytuacji w Ukrainie i gorącego apelu o dalsze wsparcie dla Ukraińców, którzy walczą nie tylko o wolność swojej ojczyzny, ale także za pokój całej Europy, a nawet świata.

Atmosfera spotkania tradycyjnie sprzyjała rozmowom o planach na nowo rozpoczęty rok, jak również podsumowaniom wydarzeń roku ubiegłego, a nawet tych z poprzednich 22 lat! Pretekstem do wspomnień była mała niespodzianka, która stała się atrakcją wieczoru, a mianowicie prezentacja zdjęć ze wszystkich spotkań noworocznych Prezydenta Jacka Majchrowskiego z krakowskim korpusem konsularnym, czyli od 2003 roku.  Sporo obecnych na spotkaniu dyplomatów z sentymentem rozpoznawało siebie na zdjęciach i wspominało swoich kolegów, którzy pełnili misje w naszym mieście. Symboliczną klamrą spinającą bogaty rozdział współpracy z krakowskim korpusem konsularnym było wspólne zdjęcie wszystkich konsulów i Pana Prezydenta, które z pewnością będzie miłą pamiątką po tym ostatnim spotkaniu noworocznym.

Zdjęcia ze spotkania w OTOFoto Kronice Miasta Krakowa

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2024-01-12
Data aktualizacji: 2024-01-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź