Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Miasto Kraków i UJ sygnatariuszami Deklaracji Poitiers

W czwartek, 6 czerwca 2019 r., rektor UJ prof. Wojciech Nowak oraz Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski podpisali w Auditorium Maximum deklarację o współpracy pomiędzy uniwersytetem a miastem.

Fot. Wiesław Majka

Deklaracja Poitiers to inicjatywa Grupy Coimbra, której członkiem jest Uniwersytet Jagielloński. Jej celem jest zacieśnianie związków pomiędzy uniwersytetami, a ich otoczeniem społeczno-gospodarczym. Deklaracja podkreśla wagę tradycyjnych związków miasto-uniwersytet i określa szereg inicjatyw, które mogą pomóc w dalszym budowaniu dobrych relacji. Podczas ceremonii podpisania Deklaracji Prezydent Jacek Majchrowski mówił, że Uniwersytet Jagielloński i jego społeczność już od czasów średniowiecza miały znaczący wpływ na rozwój Krakowa. Podkreślił również, że „nie ma Krakowa bez Uniwersytetu i Uniwersytetu bez Krakowa”.

Podpisanie Deklaracji Potiers było jednym z elementów krakowskich obrad prestiżowej sieci uniwersytetów Coimbra Group. Konferencja zorganizowana w dniach 5-7 czerwca obejmuje spotkania z udziałem rektorów i innych przedstawicieli 39 uniwersytetów członkowskich, zgromadzenie ogólne Coimbra Group, coroczną konferencję sieci, a także zebrania jej Rady Wykonawczej oraz poszczególnych grup roboczych.

Grupa Coimbra powstała w 1985 r. To sieć europejskich uczelni wyższych, w skład której wchodzą najstarsze i najbardziej prestiżowe uniwersytety Europy. Celem organizacji jest utrwalanie więzi pomiędzy uczelniami i promowanie wysokich standardów nauczania i badań.

Uniwersytet Jagielloński jest członkiem Grupy Coimbra od 1991 r. Najstarsza polska uczelnia jest aktywnym uczestnikiem działalności Grupy. Rektor UJ prof. Wojciech Nowak jest członkiem Rady Doradczej Rektorów. W Radzie Wykonawczej zasiada prorektor UJ ds. rozwoju, prof. Dorota Malec, wybrana podczas zgromadzenia ogólnego w czerwcu 2018 r. Pracownicy Uniwersytetu Jagiellońskiego biorą intensywny udział w pracach grup roboczych sieci.

W ramach spotkania sieci w Krakowie odbyła się również międzynarodowa konferencja „Women in the University – the past, the present and the future”.  Konferencja była próbą dokonania oceny sytuacji kobiet na uniwersytetach i wskazania rozwiązań, które mogą pomóc w zwiększeniu ich roli w sektorze szkolnictwa wyższego oraz ich wkładu w rozwój nauki.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2019-06-07
Data aktualizacji: 2019-06-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź