Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet

25 listopada 2020 roku po raz drugi w Krakowie wystartowała kampania ORANGE THE WORLD –STOP PRZEMOCY WOBEC KOBIET, organizowana i promowana przez Kluby zrzeszone w Międzynarodowej Organizacji Soroptimist International (MOSI). Soroptimist to jedna z najstarszych organizacji założonych przez kobiety i dla kobiet, w przyszłym roku bowiem będzie obchodzić 100-lecie swojej działalności. MOSI ma status konsultanta przy ONZ i Radzie Europy. 

Fot. UN.org
UN.org

Kampania trwać będzie 16 dni, do 10 grudnia 2020 roku, a kolorem kampanii jest pomarańczowy, dlatego też często tych 16 dni nazywanych jest ORANGE DAYS. Dlaczego właśnie takie daty wyznaczają ramy czasowe kampanii społecznej? 25 listopada to Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, proklamowany przez ONZ w 1999 roku a 10 grudnia to Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, także proklamowany przez ONZ tyle, że w roku 1948. Daty te zatem w symboliczny sposób podkreślają fakt, że prawa kobiet to prawa człowieka.

W ciągu tych 16 dni soroptymistki w całej Europie organizują rozmaite akcje np. pikiety, panele dyskusyjne, zamieszczają różne formy reklamy w przestrzeni publicznej i mediach społecznościowych,  mające uwrażliwić opinię publiczną na ciągle istniejący problem przemocy wobec kobiet i dziewcząt, a także na wszelkie inne formy dyskryminacji ze względu na płeć czy kolor skóry.

W tym roku, podobnie jak i w ubiegłym honorowy patronat nad kampanią społeczną ORANGE THE WORLD STOP RZEMOCY WOBEC KOBIET w Krakowie objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. W dniu startu kampanii 25 listopada oraz w dniu zakończenia kampanii 10 grudnia na kolor pomarańczowy podświetlone zostaną: Tauron Arena, Kładka Bernatka, estakada Wielicka-Lipska oraz wieża telewizyjna firmy Emitel na Krzemionkach; na ekranie Teatru Bagatela i w autobusach niektórych linii Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie będzie wyświetlany spot reklamujący kampanię.


Bądźmy solidarni w naszym sprzeciwie wobec przemocy , której doświadczają kobiety i dziewczęta , zwłaszcza w krajach gdzie toczą się konflikty zbrojne. Powiedzmy razem: STOP PRZEMOCY WOBEC KOBIET !

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2020-11-25
Data aktualizacji: 2020-12-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat