Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kraków na Lwowskim Forum Partnerstwa Samorządów

W dniach 27-28 listopada 2023 roku przedstawiciele 45 ukraińskich samorządów spotkali się we Lwowie z reprezentantami 11 europejskich gmin w ramach Forum Partnerstwa Samorządów. Kraków reprezentował Bogusław Kośmider, Zastępca Prezydenta, który wziął udział w panelu dyskusyjnym poświęconym współpracy międzynarodowej w kontekście eurointegracji.

Kraków na Lwowskim Forum Partnerstwa Samorządów
Fot. Roman Baluk dla Urzędu Miasta Lwowa

Lwowskie Forum Partnerstwa Samorządów to doroczne wydarzenie, organizowane w ramach inicjatywy „Cities 4 Cities | United 4 Ukraine”. Jej celem jest promocja idei międzynarodowego partnerstwa pomiędzy samorządami Ukrainy i krajów Unii Europejskiej, poprzez wzmacnianie bilateralnej współpracy, wymianę doświadczeń i koordynowanie projektów na szczeblu państwowym, regionalnym i lokalnym, aby przyśpieszyć proces eurointegracji Ukrainy i odbudować ten kraj po wojnie.

Forum jest realizowane dzięki funduszom z projektu Agencji USA ds. Rozwoju Międzynarodowego USAID „Wzmocnienie zaufania społecznego (UCBI)” oraz projektu „Wspieranie decentralizacji Ukrainy” Związku Samorządów Lokalnych i Regionalnych Szwecji SALAR International.

Uczestnikami tegorocznej edycji Forum – prawie 200 osób – byli przedstawiciele 45 mniejszych i większych ukraińskich gmin, którzy od lat współpracują z europejskimi partnerami bądź nawiązali taką współpracę w ostatnich 2 latach – w ramach pozyskiwania pomocy humanitarnej dla objętej wojną Ukrainy. To również samorządowcy z miast europejskich – głównie z Niemiec, Polski, Francji i Włoch – którzy aktywnie współpracują z Ukrainą, ukraińscy parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji pozarządowych i struktur unijnych.

Doświadczenie Krakowa w zakresie współpracy międzynarodowej w kontekście procesu eurointegracji zostało podczas konferencji przedstawione obok opowieści takich miast jak duńskie Aarhus, francuskie Plœuc-L’Hermitage czy włoskie Cavarzere. Nie zabrakło prezentacji europejskich agencji ds. grantów czy też refleksji ukraińskich samorządowców zrzeszonych w ramach Związku Miast Ukrainy.

Bogusław Kośmider na Forum we Lwowie

Fot. Roman Baluk dla Urzędu Miasta Lwowa

Gospodarzem Forum był Mer Miasta Lwowa Andrij Sadowyj, który zaprezentował zagranicznym gościom wciąż rozbudowywany Ośrodek Rehabilitacji „UNBROKEN”. Uczestnicy Forum uhonorowali również na Cmentarzu Łyczakowskim pamięć ukraińskich żołnierzy poległych w wojnie z Rosją.

Zobacz galerię zdjęć na stronie Urzędu Miasta Lwowa

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2023-11-29
Data aktualizacji: 2023-12-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź