Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

St. Petersburg – opera, sup-surfing i lody, czyli rozrywka dla całej rodziny

St. Petersburg to najpiękniejsze i najbardziej atrakcyjne pod względem turystycznym miasto Rosji. Każdego roku w okresie wakacyjnym odbywa się tutaj masa miejskich wydarzeń, festiwali, świątecznych uroczystości i targów, które stanowią wspaniałą okazję do aktywnego i ciekawego spędzenia czasu w rodzinnym gronie.

Występ aktorów teatru ulicznego w parku. Na szczudłach aktorzy w fantazyjnych strojach w kolorach czerwonym i białym. Występ oglądają dzieci
Fot. Administracja St. Petersburga

Na oficjalnej stronie miasta Visit Petersburg, w anglojęzycznej sekcji „Letni przewodnik po Petersburgu” (https://visit-petersburg.ru/summerspbeng) znajdziecie następujące praktyczne informacje:

 • Najbardziej wyczekiwane wydarzenia lata 2021
 • Jak przygotować się do wyjazdu do St. Petersburga
 • Plaże St. Petersburga i okolic
 • Mało znane parki St. Petersburga
 • Fontanny St. Petersburga
 • Aktywne lato

POLECANE WYDARZENIA

Otwarcie sezonu turystycznego

Nowy sezon turystyczny tradycyjnie zaczyna się w St. Petersburgu w maju. W dniu „otwarcia” rosyjskie miasto oferuje petersburżanom i swoim gościom liczne dodatkowe atrakcje – piesze wycieczki, specjalne zwiedzanie muzeów czy paradny pokaz statków.

Dzień Miasta

27 maja – w dniu „urodzin” St. Petersburga – możemy spodziewać się specjalnego programu, na który tradycyjnie składają się miejskie festiwale, plenerowe koncerty i performance, pokazy multimedialne, sztuczne ognie i wiele innych atrakcji. Kulminacyjnym wydarzeniem obchodów rocznicy założenia miasta jest każdego roku koncert „Klasyka na Pałacowym” («Классика на Дворцовой») – najbardziej spektakularna i widowiskowa w skali Rosji prezentacja muzyki klasycznej open-air. Występują tu prawdziwe gwiazdy światowej opery i baletu. Utwory muzyki klasycznej wykonywane są na żywo przez zespół Wielkiej Orkiestry Symfonicznej, co podkreśla prestiżowy status wydarzenia i zapewnia mu wysokie walory estetyczne.

Na tle zielonej zabytkowej fasady Pałacu na Placu Pałacowym siedzi orkiestra symfoniczna. Na pierwszym planie pary tancerzy w strojach Arlekinów i maskach na twarzach

Foto: Administracja St. Petersburga

Spektakl muzyczny „Śpiewające mosty”

Nocne podnoszenie mostów, aby przez kanały miasta mogły przepłynąć większe statki, jest na tyle widowiskowe i charakterystyczne dla St. Petersburga, że samo w sobie stanowi nie lada atrakcję. Po raz pierwszy petersburski Most Pałacowy (Дворцовой мост)  został podniesiony przy akompaniamencie muzyki klasycznej w lipcu 2016 roku. Od tego czasu ten nietypowy spektakl światła i muzyki  w przestrzeni miejskiej stał się jednym z najbardziej ukochanych przez petersburżan i popularnych wśród turystów wydarzeniem. Most Pałacowy jest podnoszony przy dźwiękach rosyjskiej muzyki symfonicznej każdej nocy, w okresie od maja do września. „Śpiewające mosty” – to unikalna filharmonia pod otwartym niebem. Dodatkowym celem projektu jest zapoznawanie mieszkańców i gości Petersburga z twórczością rosyjskich i radzieckich kompozytorów, których życie i twórczość związane było z miastem nad Newą.

Festiwal lodów

Każdego roku, zazwyczaj w maju, ponad 60 tysięcy osób konsumuje około 35-40 ton lodów podczas petersburskiego festiwalu dedykowanego ukochanemu słodkiemu przysmakowi dzieci i dorosłych. Przez cały dzień petersburżanie i turyści mogą się delektować pysznymi lodami z lokalnej fabryki, dostępnymi w niebywałej ilości rodzajów i smaków, ale także unikalną atmosferą, którą podkręcają uliczne występy zespołów muzycznych. Dla dzieci to zdecydowanie najpyszniejsza impreza i prawdziwy raj na ziemi!

Międzynarodowy Festiwal Kwiatów

Odbywający się w czerwcu festiwal to najbardziej kolorowa impreza St. Petersburga poświęcona sztuce florystycznej. Na wydarzenie tradycyjnie składa się Parada Kwiatów na ulicy Newski Prospekt, koncert „Bal Kwiatów” oraz konkurs na najciekawszą aranżację florystyczną. Każdego roku w Festiwalu biorą udział najlepsi floryści Rosji i świata.

Na tle altany z kolorowych kwiatów stoi kobieta w fioletowej balowej sukni pokrytej kwiatami

Foto: Administracja St. Petersburga

Święto absolwentów petersburskich szkół „Szkarłatne żagle” («Алие паруса»)

Obchodzone 25 czerwca święto „Szkarłatne żagle” to kolejna, piękna petersburska tradycja i prawdziwy symbol tego miasta. Zmieniało się ono przez lata, aby ze skromnej miejskiej uroczystości ewoluować w wysokiej klasy widowisko, które zostało wpisane do rejestru najważniejszych światowych atrakcji rekomendowanych przez branżę turystyczną. Kulminacyjnym momentem imprezy, na którą składają się liczne koncerty, parady i widowiska, jest wypłynięcie z portu ogromnego statku z czerwonymi żaglami, czemu towarzyszy muzyka i pokaz pirotechniczny. Statek ma symbolizować „wypływających na szerokie wody” młodych ludzi, którzy zakończyli edukację szkolną.

Noc, z portu na morze wypływa duży statek z czerwonymi żaglami. Na statek kierowane są światła reflektorów, na ciemnym niebie sztuczne ognie

Foto: Administracja St. Petersburga

Międzynarodowy Festiwal „Fontanka-SUP” («Фонтанка-SUP»)

Organizowany od 2016 roku w lipcu Międzynarodowy Festiwal „Fontanka-SUP” to największe w Europie Wschodniej i jedyne w Rosji wydarzenie skierowane do miłośników sup-surfingu – surfingu na specjalnej desce z wykorzystaniem wiosła. Projekt wyrobił już sobie markę na tle innych – równie ciekawych – sportowych i kulturalnych eventów St. Petersburga. Kanałem przy Fontance spływają nie tylko poważni sportowcy, ale także towarzystwo w mniej poważnych, a bardziej barwnych stylizacjach…

Widok z góry na kanał wodny przy ul. Fontanka w St. Petersburgu po którym na deskach do sup-surfingu płyną zawodnicy i uczestnicy festiwalu

Foto: Administracja St. Petersburga

VK Fest

Oprócz koncertu najbardziej popularnych wykonawców i zespołów, lipcowy festiwal muzyczny oferuje gościom interaktywne strefy tematyczne, strefę rzeczywistości wirtualnej oraz strefę testowych przejazdów na samochodach i motorach. 

Petersburski Międzynarodowy Festiwal „Opera dla wszystkich” («Опера – всем»)

Organizowany tradycyjnie w lipcu i sierpniu, w formule open-air, w najpiękniejszych miejskich lokalizacjach architektonicznych, Festiwal prezentuje szerokiej publiczności prawdziwe perełki opery. „Opera dla wszystkich” to wysoka jakość artystyczna i dbałość o realizację widowisk na światowym poziomie. To dlatego Festiwal od lat ściąga miłośników opery, najlepsze orkiestry i solistów z teatrów St. Petersburga, Moskwy i Europy.

Święto „Muzea dla dzieci” («Музеи детям»)

Impreza ta tradycyjnie odbywa się w Ogrodzie Letnim w ostatni weekend sierpnia. Muzea miasta St. Petersburg i obwodu leningradzkiego prezentują wówczas swoje edukacyjne i popularyzatorskie projekty, związane z historią Północnej Stolicy Rosji i skierowane do dzieci i młodzieży. Dla uczestników wydarzenia przygotowywane są warsztaty, konkursy, pokazy naukowe, loterie z nagrodami i miejskie gry. Nie zabraknie także koncertów i spektakli teatralnych dla najmłodszych.

ATRAKCYJNE LOKALIZACJE

St. Petersburg to nie tylko spektakularne wydarzenia i historyczne zabytki, ale także malownicze parki, będące doskonałym wyborem na miejsce odpoczynku dla rodziny z dziećmi.

Kompleks muzealno-rozrywkowy „Centralny Park Kultury i Wypoczynku im. S.M. Kirowa”

Ulokowany na Wyspie Elagin park to prawdziwa oaza odpoczynku i prężnie rozwijający się kompleks społeczno-kulturalny. W ciągu 300 lat istnienia miasta na Wyspie Elagin udało się zachować harmonię pomiędzy typowo petersburskim charakterem i pierwotną, potężną przyrodą. Zajmujący powierzchnię 96 ha park im. Kirowa jest jednym z najstarszych historycznych parków St. Petersburga i jednym z najbardziej malowniczych pejzaży Europy. Jako „rezerwat” architektoniczno-przyrodniczy park na Wyspie Elagin wpisuje się w bogate dziedzictwo St. Petersburga. W 1990 roku został on wpisany na Listę UNESCO, w 2001 roku – na listę pomników o znaczeniu federalnym, a w 2012 roku – na regionalną listę pomników przyrody. W parkowym kompleksie pałacowym z XVIII wieku od 1987 roku prezentowane są muzealne ekspozycje: historyczna porcelana i szkło, wyroby z metalu i drewna (w tym srebra firmy Faberge). W pałacu i dawnych stajniach organizowane są czasowe wystawy fundacji, instytucji i prywatnych kolekcjonerów. Działa tu także Centrum Sztuki Współczesnej. W lipcu odbywa się tutaj Festiwal Teatrów Ulicznych „Park Elagin” – prawdziwy kalejdoskop kolorów i fantazyjnych opowieści, które pobudzą waszą wyobraźnię. W czasie trwania Festiwalu na terenie całej wyspy równolegle odbywają się różne spektakle i pokazy – od rodzinnych widowisk, poprzez kameralne i eksperymentalne improwizacje.

Kolaż zdjęć przedstawiających tereny parkowe i budowle pałacowe Centralnego Parku Kultury i Wypoczynku im. S.M. Kirowa na Wyspie Elagin w St. Petersburgu

Foto: Administracja St. Petersburga

Parki rozrywki

Miejsc dla rodzinnej rozrywki i wesołej przygody w St. Petersburgu nie brakuje! Do najbardziej popularnych i najchętniej uczęszczanych należą:

 • Happylon
 • Park aktywnego wypoczynku „Angry Birds”
 • MazaPark
 • Park atrakcji „Wyspa Cudów” («Диво Остров»)
 • Park atrakcji „Gagarin” («Гагарин парк»)

W świecie zwierząt

Północna Stolica Rosji oferuje młodym odkrywcom i miłośnikom przyrody wiele miejsc, w których mogą się oni spotkać ze zwierzętami, np.:

 • ZOO «Экзоопарк»
 • Otwarty ogród zoologiczny (możliwość głaskania zwierząt) „Tęcza” («Радуга»)
 • Oceanarium
 • Leningradzki Ogród Zoologiczny

Ostatnie z nich – Leningradzki Ogród Zoologiczny – to unikalny dom dzikiej przyrody i prawie 900 gatunków ssaków, ptaków, ryb, płazów i gadów ze wszystkich zakątków globu. ZOO znajduje się w samym centrum St. Petersburga – wspaniała okazja aby rozszerzyć swoje horyzonty, wzbogacić wiedzę z zakresu biologii i ekologii, a także ciekawie spędzić czas bez konieczności wyjeżdżania z miasta. ZOO zaprasza zwiedzających przez cały rok. W okresie letnim większość zwierząt spotkamy w alejkach ogrodu. Na zimę, lokatorzy, którzy cenią sobie ciepło przenoszeni są do zadaszonych i ogrzewanych pawilonów.

Atrakcje wodne

Wolicie ślizgać się na ekstremalnych zjeżdżalniach, czy wybieracie spokojny relaks w basenie lub jacuzzi? Petersburg oferuje wodne atrakcje na każdy gust w następujących miejscach:

 • Aquapark „Rode-Drive”
 • Aquapark „PiterLand”
 • Aquaklub „WODA” («ВОДА»)
 • Wypożyczalnia skuterów wodnych «Мистер Гидрик»
 • PiterLand Surfing

Teatry dla dzieci

Zapoznać się z kulturą wysoką i magicznym światem teatru młodzi miłośnicy tej formy sztuki (oraz ich rodzice) mogą tutaj:

 • Teatr lalek «Бродячая собачка»
 • Lalkowy Teatr Bajki
 • St. Petersburski Państwowy Teatr Marionetek im. J. S. Demmeni
 • Teatr Młodego Widza im. A. A. Briancewa (ТЮЗ)
 • Dziecięcy Teatr «На Неве»

Muzea dla dzieci

Na koniec kilka wybranych dla dzieci propozycji petersburskich muzeów:

 • Muzeum makiet „Petersburska Aquatoria”
 • Muzeum „Wielkie Makiety Rosji”
 • Petersburskie Planetarium
 • Muzeum ciekawej nauki «ЛабиринтУм»
 • St. Petersburskie Muzeum zabawek
 • Muzeum radzieckich automatów do gier (kultowe miejsce, w którym każdy dorosły poczuje się jak dziecko :)
pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-08-23
Data aktualizacji: 2021-09-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź