Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Florencja i jej historyczna piłka nożna

Jeśli ktoś, planując zwiedzanie Florencji, chciałby zgłębić wiedzę o kulturowym dziedzictwie tego miasta, powinien zasiąść na trybunie i wspólnie z florentczykami przeżywać emocje związane ze specyficznym meczem finałowym, który 24 czerwca – w dniu św. Jana, będącego patronem miasta - odbywa się przed Bazyliką Santa Croce. To jedyna w roku okazja, aby zostać kibicem historycznej, florenckiej piłki nożnej! Przedstawiamy drugi odcinek cyklu "Kroniki sportowe".

Fot. Urząd Miasta Florencji

Florencka piłka nożna, to dawna tradycja, która wciąż jest droga sercom kibiców i piłkarzy. Jej korzenie sięgają pierwszych gier tego typu, począwszy od Sferomachii antycznych Greków, poprzez rzymskie Harpastum i epokę średniowieczną, kiedy to gra w piłkę na ulicach miała wielu zwolenników wśród mieszkańców Florencji, a skończywszy na pamiętnym meczu z 17 lutego 1530 roku. To właśnie wtedy wyczerpani głodem i oblężeniem przez francuskie wojska Karola V mieszkańcy Florencji zeszli na plac przed Bazyliką Świętego Krzyża i - dając wyraz obojętności wobec wrogów – zaczęli grać!  Do dnia dzisiejszego Historyczna Piłka Nożna  to agresywna dyscyplina, angażująca całe miasto,  a jednocześnie jedyny w swoim rodzaju spektakl i silny element tożsamości obywateli stolicy Toskanii.

Zasady gry znacząco różnią się od wersji współczesnej, stanowiącej ostatni etap ewolucji tej dyscypliny sportowej. Jej regulamin ustanowiono jeszcze w 1580 roku. Uwagę zwraca ogromna kontaktowość florenckiej piłki nożnej, przez co ma się wrażenie kibicowania nie tyle rozgrywkom piłkarskim, co raczej rugby połączonego z boksem! Kuksańce, duszenie, ciosy pięścią wymierzane przeciwnikom - to typowe chwyty pozwalające osiągnąć zwycięstwo. Walkę w dwóch półfinałach wieńczy finał, w którym współzawodniczą cztery drużyny, reprezentujące historyczne dzielnice Florencji: Biali - Santo Spirito, Błękitni – Santa Croce, Czerwoni – Santa Maria Novella, Zieloni – San Giovanni.

Treningi drużynowe odbywają się od stycznia i przewidują zapasy, boks, siłownię oraz ćwiczenia na boisku. Przejście eliminacji spośród około 50 kandydatów i stanie się członkiem drużyny, to ogromny splendor dla każdego florentczyka. Aby dostąpić zaszczytu grania w historyczną piłkę nożną, zawodnicy muszą być urodzeni we Florencji lub mieszkać tu przynajmniej od dziesięciu lat. To sport dla nieustraszonych „lokalsów”!

Każda z drużyn składa się z dwudziestu siedmiu zawodników, którym przypisane są konkretne funkcje. Tworzy ją czterech bramkarzy, trzech obrońców, pięciu pomocników, piętnastu napastników oraz kapitan, obserwujący grę z boku. Przebieg gry nadzoruje jeden z trzech sędziów. Poza jej polem wspomaga go sędzia-komisarz, a Mistrz Gry jest sędzią głównym. Mecze trwają po pięćdziesiąt minut i nie są w nich przewidziane przerwy – zawodnik znokautowany po prostu uszczupla skład drużyny. Pole gry ma wymiary 100 m x 50 m i jest pokryte piaskiem. Po każdej jego stronie zawieszona jest siatka, w którą należy wrzucić przeciwnikowi piłkę. Wygrywa drużyna z przewagą goli, zdobywając nagrodę w postaci… żywego cielęcia rasy Chianina!

Mecz florenckiej piłki nożnej, to część lokalnej tradycji i niezwykłe wydarzenie warte wpisania w program zwiedzania miasta. Dawka wrażeń, jaką dostarczy, będzie z pewnością trudna do wymazania z pamięci!

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-05-06
Data aktualizacji: 2021-05-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź