Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Miasto sportu Innsbruck

Niezależnie od tego, czy chodzi o sport uprawiany rekreacyjnie czy zawodowo, o nowe czy tradycyjne dyscypliny, dziedzictwo sportowe Innsbrucka jest od czasów Igrzysk Olimpijskich pieczołowicie kultywowane. Dla mieszkańców tego austriackiego miasta liczy się jedno: aktywne uczestnictwo! Poznajcie sportowy Innsbruck w pierwszym odcinku naszego majowego cyklu „Kroniki sportowe”.

Fot. Urząd Miasta Innsbruck

Innsbruck ma długą tradycję jako miasto sportu i ośrodek ważnych wydarzeń sportowych. W 1964 roku Innsbruck był gospodarzem IX Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Zaledwie 12 lat później ogień olimpijski ponownie zapłonął tam z okazji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1976 roku. Stworzyło to podwaliny pod dziesięciolecia pełnej sukcesów historii sportu w stolicy Tyrolu i ugruntowało reputację Innsbrucka jako czołowego alpejsko-miejskiego ośrodka sportowego w Europie.

Innsbruck sporty górskie

Kolejnym wydarzeniem, które zapisało się w kronikach sportowych Innsbrucka były zorganizowane w 2012 roku po raz pierwszy w historii Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie (YOG Youth Olympic Games), w których wzięło udział ponad tysiąc sportowców z całego świata w wieku od 15 do 18 lat.

Sporty zimowe zdominowały sportową scenę Innsbrucka na długi czas. Zawody w skokach narciarskich na naturalnej skoczni w Bergisel odbywały się tutaj już w 1927 roku. Od 1952 roku skoki w Bergisel stanowią jeden z etapów słynnego Turnieju Czterech Skoczni, a więc ważną próbę dla międzynarodowej elity skoczków narciarskich.

Szczególne znaczenie dla mieszkańców Innsbrucka miało od zawsze także narciarstwo alpejskie. Dzięki dwóm terenom narciarskim w bezpośrednim sąsiedztwie miasta i wyjątkowemu połączeniu jego centrum z regionem alpejskim, narciarstwo jest tutaj nadal popularną formą spędzania wolnego czasu zarówno wśród młodzieży, jak i starszych. Obok narciarstwa klasycznego i snowboardu, coraz większą popularnością w ostatnich latach cieszy się trend ski touringu. Również dla tego sportu Innsbruck oferuje idealne warunki.

Innsbruck wspinaczka wysokogórska

Jednak współczesny Innsbruck jest już nie tylko miejscem kojarzonym z uprawianiem sportów zimowych. Również w lecie Innsbruck ma wiele do zaoferowania miłośnikom sportu i gościom tego miasta. W ciągu ostatnich dziesięciu lat niebywały rozkwit przeżywa w Tyrolu np. wspinaczka, a budowa przez miasto nowoczesnego centrum wspinaczkowego oczywiście uwzględniała ten trend. Centrum Wspinaczkowe w Innsbrucku zostało otwarte w 2017 roku i jest jednym z największych i najnowocześniejszych obiektów wspinaczki sportowej na świecie. Zaledwie rok po otwarciu, Innsbruck po raz kolejny gościł wielkie wydarzenie sportowe - Mistrzostwa Świata we Wspinaczce 2018.

Innsbruck centrum wspinaczkowe

Od kilku lat Innsbruck coraz częściej pozycjonuje się także jako miasto… rowerów! Za sprawą największego na świecie festiwalu rowerów górskich – „Crankworx” - miasto już dawno wyrobiło sobie markę na rowerowej arenie międzynarodowej. W ciągu pięciu dni trwania tej imprezy sportowej, zachwyca ona publiczność spektakularnymi zawodami i wydarzeniami towarzyszącymi. W ramach „Kidsworx” organizowany jest na przykład bogaty program warsztatów dla młodych cyklistów.

Zdjęcia: Urząd Miasta Innsbruck

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-05-05
Data aktualizacji: 2021-05-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź