Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Anna Kijowska zamieszkała w krakowskim magistracie

We wtorek, 19 listopada 2019 r. na dziedzińcu krakowskiego magistratu została odsłonięta rzeźba Anny Kijowskiej. Uroczystość była kulminacją serii projektów, mających na celu zacieśnianie współpracy i przyjaźni Krakowa i Kijowa. W wydarzeniu wzięła udział oficjalna delegacja Kijowa, na czele z wicemerem miasta Wałentynem Mondryjiwskim, oraz zastępca prezydenta Krakowa Bogusław Kośmider.

Fot. Wiesław Majka

Rzeźba przedstawiająca księżnę Annę Kijowską – córkę Jarosława Mądrego, wychowanicę żony Kazimierza I Odnowiciela Marii Dobroniegi i przyszłą królową Francji – została zaprojektowana przez Fedira Bałandina, wykonana przez ukraińskiego artystę Konstantina Skrutyckiego i podarowana społeczności Krakowa przez Społeczną Organizację „Чотири Королеви” (Cztery królowe - przyp. red.) oraz Kijowską Miejską Administrację Państwową podczas ubiegłorocznych „Dni Kijowa w Krakowie”.

Anna Jarosławówna (Anne de Kiev) ur. ok. 1024 r. w Kijowie była młodszą córką Wielkiego Księcia Rusi Kijowskiej Jarosława Mądrego. W 1051 r. została ona wydana za króla Francji Henryka I, zostając królową Francji. Anna była matką króla Francji Filipa I. W historii Francji zapisała się jako "prababka" prawie 30 królów.

Pierwszym większym przystankiem Anny w drodze do Francji był właśnie Kraków, gdzie miała ona odwiedzić swoją ciotkę, siostrę Jarosława Mądrego – księżnę Marię Dobroniegę. Planowana na kilka tygodni wizyta przerodziła się w kilkumiesięczny pobyt Anny Jarosławówny w zamku na Wawelu.

Kijowski pomnik Anny Jarosławówny został odsłonięty na skwerze przy placu Lwowskim, niedaleko ambasady Francji, w listopadzie 2016 r. w obecności m.in. ambasadora Francji na Ukrainie, dyplomatów i lokalnej społeczności. Wykonana z brązu rzeźba dla Krakowa ma niecały metr wysokości i przedstawia księżniczkę Annę w okresie dzieciństwa. Księżniczka jest ubrana w długą szatę, na głowie na delikatną koronę przypominającą wianek, do serca przytula księgę. Wszak przybyła na dwór francuski z oświeconego Kijowa Anna była jedyną piśmienną osobą we francuskiej rodzinie królewskiej!

Analogiczne rzeźby – sprezentowane przez Kijów w ramach projektu "Szlak Królowej" – zostały ustawione w miastach Tuluza (Francja) i Arlon (Belgia). Tuluza w podzięce za ten prezent wyhodowała specjalny gatunek róży o białych kwiatach, nazwany – od imienia królowej – Anne de Kyiv.

Sadzonki tej róży zostały również przekazane do Krakowa, a dzięki inwencji Zarządu Zieleni Miejskiej ozdobią one otoczenie rzeźby na dziedzińcu magistratu. 

Zobacz zdjęcia z odsłonięcia rzeźby w  OTOFOTOKRONICE Miasta Krakowa

Przed uroczystym odsłonięciem rzeźby wicemer Kijowa Wałentyn Mondryjiwskij i autor pomnika Fedir Bałandin wręczyli prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu specjalny okolicznościowy „Medal Kawalera Anny Kijowskiej”.

Zobacz zdjęcia z wręczenia medalu w  OTOFOTOKRONICE Miasta Krakowa

Medal jest wręczany za wyjątkowe zasługi na rzecz współpracy bilateralnej z Kijowem, promocję Ukrainy na świecie oraz lobbowanie w jej interesie. Odznaczenie jest imienne (podpisane nazwiskiem osoby odznaczonej) i numerowane. Prezydent Majchrowski otrzymał czwarty medal z tej limitowanej serii. Analogiczne odznaczenia otrzymali wcześniej tylko Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, Gubernator Dżakarty (Indonezja) Anies Baswedan oraz Wysoki Komisarz Unii Europejskiej na Ukrainie.  

Medal Anny

 

 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2019-11-19
Data aktualizacji: 2020-01-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat