Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Tartu

Historia współpracy:

Przyjacielskie stosunki pomiędzy Krakowem i Tartu zainicjowane zostały przez byłą Burmistrz Tartu, Laine Jänes, która w październiku 2006 roku. przesłała na ręce Prezydenta Miasta Krakowa, Jacka Majchrowskiego zaproszenie do współpracy. W związku z wieloma podobieństwami pomiędzy Krakowem a Tartu - kulturalną i intelektualną stolicą Estonii - zaproszenie zostało przyjęte.

Pierwsze rozmowy na temat współpracy przeprowadzono w ramach wzajemnych wizyt roboczych na przełomie 2006 i 2007 roku. Podczas spotkań wymieniono informacje dotyczące specyfiki działalności obu urzędów oraz określono płaszczyzny przyszłej współpracy.

  • W czerwcu 2008 roku w Uniwersyteckim Muzeum Historii Tartu zaprezentowano wystawę fotograficzną „Kraków- Miasto magiczne" autorstwa Wiesława Majki. Otwarciu wystawy towarzyszył koncert Oli Maurer, artystki Piwnicy Pod Baranami. W wydarzeniach uczestniczyła Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, Elżbieta Lęcznarowicz, która spotkała się również z Burmistrzem Tartu, Urmasem Kruuse, aby przedyskutować przyszłość współpracy pomiędzy miastami.
  • Pod koniec listopada 2008 roku w Tartu zorganizowano wystawę szopek krakowskich. Towarzyszyły jej warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz koncert polskich pastorałek w wykonaniu krakowskich artystów. W organizację przedsięwzięcia zaangażowana była Ambasada RP w Tallinie.
  • Przedsięwzięcia zrealizowane we współpracy z tym estońskim miastem były w pełni udane i pozwoliły zaprezentować nasze miasto mieszkańcom Tartu.