Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wiedeń, kobiety i tkaniny

„Są we mnie wszystkie kobiety świata!", „Akcjonizm wiedeński. Przeciwny biegun społeczeństwa", „Tkaniny EU" – to tytuły nowych wystaw, które można oglądać Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie przy ul. Lipowej 4.

Wystawa „Akcjonizm wiedeński. Przeciwny biegun społeczeństwa”, ułożona została ze zbiorów austriackiej kolekcji Essl Museum w Klosterneuburg koło Wiednia – jednego z największych w Europie prywatnych zbiorów sztuki, pokazujących wiele ważnych zjawisk artystycznych drugiej połowy XX wieku. Na wystawie pokazany został, po raz pierwszy w tej części Europy, reprezentatywny i obszerny wybór działań akcjonistów wiedeńskich od akcji w latach sześćdziesiątych po przykłady malarstwa z ostatnich lat. Na całość pokazu składa się ponad trzysta fotografii dokumentujących działania akcjonizmu wiedeńskiego w latach 1962–1970, trzy filmy dokumentujące akcje oraz kilkanaście obrazów Güntera Brusa i Hermanna Nitscha.

„Są we mnie wszystkie kobiety świata!” Ane Lan, to wystawa feministyczna w wydaniu męskim. Ukazuje obecność kobiety w świecie, jej wszechstronność, wrażliwość, umiejętność dostosowania się do okoliczności. Jest szerokim komentarzem do przemian funkcjonowania płci w czasach „poszerzonej demokracji”, która wymaga zrozumienia drugiej strony, wczucia się w sytuację, stania się – przynajmniej na moment – tym innym.

Trzecia wystawa - „Tkaniny EU” , prezentuje prace Małgorzaty Markiewicz. Artystka zaprojektowała strój narodowy dla obywateli Unii Europejskiej. Kostiumy składają się z dwóch części: bluzki w kształcie litery „E” oraz spodni na wzór litery „U”. Stroje wybranych krajów członkowskich różnią się między sobą jedynie rodzajem tkaniny i wykończenia. Wszystkie cechuje lokalność, skromność, komfort, prostota oraz troska o środowisko naturalne. Stroje zostaną zaprezentowane w kilku krajach Unii. Wszystkie trzy wystawy będzie można oglądać do 29 stycznia 2012 r.

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-11-14
Data aktualizacji: 2011-11-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź