Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kraków 100 lat temu

Kraków 100 lat temu (1933)

2017-06-28

Przejedźmy się naszym wehikułem czasu i zobaczmy, jak do sezonu wakacyjnego przygotowywał się Kraków w latach 30. XX w. „Ilustrowany Kuryer Codzienny” przedwakacyjne wydanie z 30 czerwca 1933 poświęcił głównie turystyce.

Kraków 100 lat temu (1937)

2017-03-03

Marzec to czas budzenia się przyrody z zimowego letargu, ale także miesiąc, w którym obchodzony jest Dzień Kobiet. Pierwowzorem tego święta były starorzymskie Matronalia – związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Międzynarodowy Dzień Kobiet ustanowiono w 1910 r., przede wszystkim aby szerzyć ideę przyznania praw wyborczych kobietom oraz walczyć o polepszenie warunków ich życia i pracy. W Polsce kobiety prawa wyborcze uzyskały w 1918 r., w latach międzywojennych nie poprawiła się jednak znacząco ani ich sytuacja zawodowa, ani społeczna. Zajrzyjmy więc do wydania krakowskiego „Czasu” z 8 marca 1937 r.

Kraków 100 lat temu (1874)

2017-01-24

Krakowski „Czas” słusznie uchodzi za najlepsze źródło informacji o Krakowie z przełomu wieku XIX i XX, skrupulatnie bowiem opisywał najważniejsze wydarzenia, którymi żyło miasto. Dziennik nie zapominał także obszernie informować o tym, czym żyła stolica cesarstwa – Wiedeń. Zobaczmy więc, jakimi tematami zajmował się w karnawałowy wtorek 20 stycznia 1874 roku.

Andrzejki tuż tuż – czas pomyśleć o kostiumach!

Komunikat archiwalny 2016-11-14

Kluby Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta przygotowują andrzejkowe atrakcje dla dzieci, bo jak mówią organizatorzy – andrzejki to jeden z najbardziej magicznych i tajemniczych wieczorów w roku. Dawniej tradycją były andrzejkowe wróżby panien, które chciały poznać imię przyszłego wybranka. Dzisiejsze lanie wosku to już zabawa, która rozbudza wyobraźnię i pozwala się na chwilę przenieść w świat marzeń i fantazji. Zapraszamy najmłodszych i ich rodziców do skorzystania z oferty nowohuckich klubów. Uwaga: obowiązują wcześniejsze zapisy!

Pary na medal - jutro uroczystość w Urzędzie Stanu Cywilnego

Komunikat archiwalny 2016-11-14

Jutro, 15 listopada o godz. 12.00, w Urzędzie Stanu Cywilnego przy ul. Lubelskiej 27, Doradca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej Anna Okońska –Walkowicz wręczy siedemnastu parom Medale „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”.

Jak się żywić w chorobie – wykład dla seniorów

Komunikat archiwalny 2016-11-14

Dziś o godz. 15.00 odbędzie się kolejny wykład w ramach Nowohuckiej Akademii Seniora. Spotkanie będzie poświęcone żywieniu medycznemu, a poprowadzą je dietetyk oraz lekarz onkolog. Zapraszamy starszych krakowian na os. Centrum A 6a. Dla słuchaczy NAS wstęp wolny.

Zapraszamy na charytatywny koncert na rzecz Centrum Onkologii w Krakowie

Komunikat archiwalny 2016-11-13

Dziś, 13 listopada o godz. 17:00 w Filharmonii krakowskiej odbędzie się charytatywny koncert, z którego cały dochód przeznaczony zostanie na rzecz Centrum Onkologii w Krakowie. Podczas koncertu wystąpi Krzysztof Daukszewicz ze swoim Kabaretowym Show. Bilety do nabycia w punktach informacji miejskiej InfoKraków oraz na www.eventim.pl.

W niedzielę może sypnąć śniegiem. Kraków jest na to gotowy

Komunikat archiwalny 2016-11-13

W dniu 13 listopada prognozy synoptyków IMGW wskazują, że w Krakowie może sypnąć śniegiem. Przypominamy zatem: miasto jest przygotowane na taką okoliczność. Tej zimy aż 244 jednostki sprzętowe będą do dyspozycji Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie, które koordynuje działania w ramach akcji ZIMA. To o 20 pojazdów więcej niż rok wcześniej.

Biało-czerwona rocznica odzyskania niepodległości

Komunikat archiwalny 2016-11-12

11 listopada przypadła 98. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaapelował do mieszkańców miasta o wywieszenie flagi narodowej na swoich domach. Na biało-czerwono zaświeciła się też kładka o. Bernatka i TAURON Arena Kraków.

Tramwaj patriotyczny przejedzie ulicami Krakowa

Komunikat archiwalny 2016-11-12

Już po raz 21. w Święto Niepodległości, 11 listopada Tramwaj Patriotyczny przejechał ulicami Krakowa. Jak co roku zabrzmiały w nim polskie pieśni patriotyczne w wykonaniu młodzieży. Na uczestników wspólnego śpiewania czekały okolicznościowe materiały: 2500 śpiewników, biało-czerwone chorągiewki, plakietki i ulotki.

Znajdź