Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kraków 100 lat temu

Kraków 100 lat temu (1933)

2017-06-28

Przejedźmy się naszym wehikułem czasu i zobaczmy, jak do sezonu wakacyjnego przygotowywał się Kraków w latach 30. XX w. „Ilustrowany Kuryer Codzienny” przedwakacyjne wydanie z 30 czerwca 1933 poświęcił głównie turystyce.

Kraków 100 lat temu (1937)

2017-03-03

Marzec to czas budzenia się przyrody z zimowego letargu, ale także miesiąc, w którym obchodzony jest Dzień Kobiet. Pierwowzorem tego święta były starorzymskie Matronalia – związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Międzynarodowy Dzień Kobiet ustanowiono w 1910 r., przede wszystkim aby szerzyć ideę przyznania praw wyborczych kobietom oraz walczyć o polepszenie warunków ich życia i pracy. W Polsce kobiety prawa wyborcze uzyskały w 1918 r., w latach międzywojennych nie poprawiła się jednak znacząco ani ich sytuacja zawodowa, ani społeczna. Zajrzyjmy więc do wydania krakowskiego „Czasu” z 8 marca 1937 r.

Kraków 100 lat temu (1874)

2017-01-24

Krakowski „Czas” słusznie uchodzi za najlepsze źródło informacji o Krakowie z przełomu wieku XIX i XX, skrupulatnie bowiem opisywał najważniejsze wydarzenia, którymi żyło miasto. Dziennik nie zapominał także obszernie informować o tym, czym żyła stolica cesarstwa – Wiedeń. Zobaczmy więc, jakimi tematami zajmował się w karnawałowy wtorek 20 stycznia 1874 roku.

Andrzejki tuż tuż – czas pomyśleć o kostiumach!

Komunikat archiwalny 2016-11-14

Kluby Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta przygotowują andrzejkowe atrakcje dla dzieci, bo jak mówią organizatorzy – andrzejki to jeden z najbardziej magicznych i tajemniczych wieczorów w roku. Dawniej tradycją były andrzejkowe wróżby panien, które chciały poznać imię przyszłego wybranka. Dzisiejsze lanie wosku to już zabawa, która rozbudza wyobraźnię i pozwala się na chwilę przenieść w świat marzeń i fantazji. Zapraszamy najmłodszych i ich rodziców do skorzystania z oferty nowohuckich klubów. Uwaga: obowiązują wcześniejsze zapisy!

Pary na medal - jutro uroczystość w Urzędzie Stanu Cywilnego

Komunikat archiwalny 2016-11-14

Jutro, 15 listopada o godz. 12.00, w Urzędzie Stanu Cywilnego przy ul. Lubelskiej 27, Doradca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej Anna Okońska –Walkowicz wręczy siedemnastu parom Medale „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”.

Rozbudowa al. 29 Listopada za unijne środki

Komunikat archiwalny 2016-11-10

To już pewne. Miasto dostanie unijne wsparcie na modernizację al. 29 Listopada. Krakowski projekt spełnił kryteria konkursowe i znalazł się na drugim miejscu tzw. listy rankingowej zadań zgłoszonych w ramach jednej z osi priorytetowych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020.

Jak się żywić w chorobie – wykład dla seniorów

Komunikat archiwalny 2016-11-14

Dziś o godz. 15.00 odbędzie się kolejny wykład w ramach Nowohuckiej Akademii Seniora. Spotkanie będzie poświęcone żywieniu medycznemu, a poprowadzą je dietetyk oraz lekarz onkolog. Zapraszamy starszych krakowian na os. Centrum A 6a. Dla słuchaczy NAS wstęp wolny.

W niedzielę może sypnąć śniegiem. Kraków jest na to gotowy

Komunikat archiwalny 2016-11-13

W dniu 13 listopada prognozy synoptyków IMGW wskazują, że w Krakowie może sypnąć śniegiem. Przypominamy zatem: miasto jest przygotowane na taką okoliczność. Tej zimy aż 244 jednostki sprzętowe będą do dyspozycji Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie, które koordynuje działania w ramach akcji ZIMA. To o 20 pojazdów więcej niż rok wcześniej.

Zapraszamy na charytatywny koncert na rzecz Centrum Onkologii w Krakowie

Komunikat archiwalny 2016-11-13

Dziś, 13 listopada o godz. 17:00 w Filharmonii krakowskiej odbędzie się charytatywny koncert, z którego cały dochód przeznaczony zostanie na rzecz Centrum Onkologii w Krakowie. Podczas koncertu wystąpi Krzysztof Daukszewicz ze swoim Kabaretowym Show. Bilety do nabycia w punktach informacji miejskiej InfoKraków oraz na www.eventim.pl.

ŚDM. Jesteśmy razem! - koncert w TAURON Arenie Kraków

Komunikat archiwalny 2016-11-10

Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w Krakowie w lipcu tego roku dostarczyły jego uczestnikom wielu niezapomnianych przeżyć i wzruszeń. Ale to był dopiero początek – teraz przed młodymi ludźmi jest kolejne zadanie wyznaczone przez Papieża Franciszka – mają „zamienić wygodne kanapy na wyczynowe buty”, w których wyruszą w świat. Pomóc w tym ma cykl wydarzeń ŚDM. Jesteśmy razem! Organizowanych przez Archidiecezję Krakowską.

Znajdź