Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Krakowianie wśród najlepszych kierowców autobusów

Piotr Wróbel, kierowca krakowskiego MPK zajął drugie miejsce w ogólnopolskich konkursie kierowców. Lepszy od niego okazał się jedynie kierowca z MZK Wejherowo – Piotr Szoda. Bardzo dobry wynik osiągnęła Urszula Gawor, także zasiadająca za kierownicą autobusów MPK. Okazała się ona najlepsza wśród wszystkich uczestniczek rywalizacji.

Ponad 60 kierowców z całej Polski pisało test sprawdzający znajomość przepisów ruchu drogowego. Test był bardzo istotny. Dawał bowiem przepustkę do kolejnego etapu rywalizacji, w którym było miejsce tylko dla 20 osób z największą liczbą punktów. Jak przyznali wszyscy kierowcy pytania, na które musieli odpowiadać były bardzo trudne. Okazało się, że najlepiej poradził sobie z nimi Grzegorz Kamienowski, pracownik MZA Warszawa. Wśród tych najlepszych 20 osób znalazł się także przedstawiciel krakowskiego MPK SA - Piotr Wróbel.

Po części teoretycznej przyszedł czas na zadania praktyczne. 20 kierowców musiało wykazać się precyzją, a jednocześnie szybkością podczas wykonywania zadań na placu manewrowym. Nie były to łatwe zadania. Kierowcy musieli m.in. poprawnie wjechać do zatoki przystankowej, przejechać pewien odcinek trasy nie przekraczając ograniczenia prędkości. Trzeba było także pomóc osobie poruszającej się na wózku wsiąść do autobusu. A wszystko to z pojemnikiem pełnym wody, której kierowcy nie mogli rozlewać. Za każde pół litra wylanej wody były naliczane punkty karne.

Podobnie jak w przypadku testu, także część praktyczna na placu manewrowym była bardzo ważna i dawała przepustkę do ostatniego etapu konkursu tylko 10 najlepszym. Na nich czekały bardzo trudne zadnia. Musieli sobie bowiem pomóc osobie niewidomej w podróży oraz odpowiednio zareagować w sytuacji, gdy jeden z pasażerów ma atak padaczki. Jednocześnie każdy z 10 kierowców musiał wykazać się doskonałą wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Organizatorem czwartego konkursu kierowców komunikacji miejskiej było krakowskie MPK SA oraz Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej. Do konkursu zgłosiło się ponad 60 kierowców z 27 polskich miast. (M)

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-10-05
Data aktualizacji: 2011-10-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź