Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Akcja "Wystarczy 1 metr" trwa

Straż Miejska Miasta Krakowa wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie, przeprowadziła kolejne działania w ramach akcji „Wystarczy 1 metr". Inspektorzy Ruchu MPK wraz ze strażnikami miejskimi kontrolowali między innymi jedno z najruchliwszych miejsc w naszym mieście, ulice: Kalwaryjską i Limanowskiego.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej i inspektorzy MPK dyscyplinowali kierujących, którzy często parkują w miejscach niedozwolonych, zbyt blisko szyn, uniemożliwiając przejazd tramwajom, a ponadto blokują zatoki przystankowe, narażając pasażerów na dyskomfort podczas wysiadania i wsiadania do autobusów i tramwajów.

Strażnicy miejscy nałożyli na kierujących 5 mandatów karnych, po 100 złotych każdy oraz udzielili w 6 przypadkach pouczeń.

Akcja „Wystarczy 1 metr”, rozpoczęła się w ubiegłym roku. Jej hasło jest związane z jednym z najbardziej uciążliwych dla pasażerów komunikacji miejskiej wykroczeń, jakie popełniają kierowcy w Krakowie. Jest nim parkowanie samochodów zbyt blisko torowiska. W ramach akcji chcemy dotrzeć do kierowców z apelem, aby przy parkowaniu zastanowili się, czy ich pojazd nie stoi  zbyt blisko torowiska. Pamiętajmy, że wystarczy 1 metr, aby motorniczy mógł bezpiecznie przejechać obok zaparkowanego samochodu – mówi rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie – Marek Gancarczyk.

Od 1 stycznia do 31 marca 2011 roku, strażnicy miejscy działając wraz z pracownikami MPK przeprowadzili 61 kontroli w najbardziej newralgicznych punktach miasta. Pod lupę brano nie tylko wykroczenia „drogowe” (nie stosowanie się do znaków drogowych, parkowanie na przystankach, blokowanie przejazdu tramwajom, itp.), ale również: spożywanie alkoholu i palenie papierosów w wiatach przystankowych oraz ich zaśmiecanie i dewastację.

W wyniku wspólnych działań:

  • nałożono 319 mandatów karnych,
  • sporządzono 17 wniosków o ukaranie do sądu,
  • pouczono 247 osób.

Współpraca Straży Miejskiej Miasta Krakowa z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie, ukierunkowana jest też na reagowanie i zapobieganie przypadkom niszczenia mienia, a w szczególności dewastacji pojazdów komunikacji miejskiej, automatów Krakowskiej Karty Miejskiej oraz wiat przystankowych, w których sprawcy rozbijają szyby, malują graffiti, kradną gabloty z rozkładami, kosze na śmieci, a nawet ławki. (MS).

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-04-12
Data aktualizacji: 2011-04-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź