Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Prezydent spotkał się z seniorami

W poniedziałek (25 października) w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa Prezydent Jacek Majchrowski spotkał się z krakowskimi seniorami. W spotkaniu wzięli udział zaproszeni przedstawiciele organizacji seniorskich oraz członkowie krakowskich Klubów Seniora.

„Siłą Krakowa zawsze byli jego mieszkańcy, i jeśli dziś Kraków należy  do ośrodków  zaawansowanych w budowaniu społeczeństwa  obywatelskiego, to jest to  również zasługą  krakowian - szerokiej rzeszy osób   stowarzyszonych  w różnego rodzaju związkach,   mobilizujących swoje otoczenie i  zdolnych zarażać innych swoją pasją” -  powiedział podczas spotkania Prezydent Jacek Majchrowski.

„Kraków stara się jak może za to zaangażowanie i cenną współpracę  odwdzięczyć” – dodał Prezydent Krakowa.

Podczas spotkania zaprezentowane zostały działania Miasta na rzecz seniorów oraz nowe portale www.ngo.krakow.pl, www.kkr.krakow.pl. oraz www.dlaseniora.krakow.pl. Prezydent wręczył Odznaczenia „Honoris gratia”  p. Renacie Gostyńskiej oraz p. Zdzisławowi Adamikowi -  krakowianom, którzy pomimo podeszłego wieku promują Kraków biorąc udział w międzynarodowych zawodach  wioślarskich. Zebrani goście mogli wysłuchać m.in. opowieści podróżnika Władysława Gródeckiego oraz Babci Aliny (Elżbiety Lechowicz).

Miasto od lat stara się integrować oraz intensywnie rozwijać działania na rzecz seniorów. Realizuje działania w ramach projektu społecznego “Kraków dla Seniora”, którego głównym założeniem jest zintegrowanie instytucji pomagających ludziom starszym.

W czerwcu 2008 r. powstał projekt społeczny “Kraków dla Seniora”, ukierunkowany na rozwój, integrację i aktywizację grupy seniorów w Krakowie, uwzględniając aspekty społeczne, gospodarcze i kulturowe.

W ramach projektu “Kraków dla Seniora” są realizowane działania w obszarach: kultura, zdrowie, rekreacja, profilaktyka, edukacja, szkolenia, informacja, poradnictwo, bezpieczeństwo i transport.

8 lipca 2009 r. został uruchomiony miejski serwis internetowy pn. “Kraków dla Seniora”, który ma za zadanie przede wszystkim dostarczać seniorom możliwie szeroki zakres informacji o różnorodnych działaniach realizowanych dla nich na terenie Krakowa.

Jednym z etapów realizacji projektu “Kraków dla Seniora”, jest podpisane 30 kwietnia bieżącego roku porozumienie o współpracy z ZUS-em, w zakresie którego realizowane są m.in. spotkania informacyjno-doradcze z przedstawicielami ZUS-u, publikacja informacji ZUS dotyczących świadczeń emerytalno-rentowych na stronach serwisu www.dlaseniora.krakow.pl, również z możliwością pobrania wybranych wydawnictw ZUS  przez internautów, jak również  warsztaty doradcze dla seniorów z zakresu świadczeń emerytalno-rentowych.

14 września br. Miasto Kraków przystąpiło, jako pierwsze miasto w Polsce, do Koalicji Na Rzecz Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ „Dojrz@łość w sieci”. Koalicja Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ „Dojrz@łość w sieci” to inicjatywa zainaugurowana przez UPC Polska i Akademię Rozwoju Filantropii, jednocząca firmy, organizacje pozarządowe, urzędy oraz instytucje przeciw wykluczeniu technologicznemu seniorów. Koalicja koncentruje się na popularyzacji wiedzy na temat nowych technologii oraz  podejmowaniu i wspieraniu inicjatyw, które przyczyniać się będą do ich popularyzacji wśród osób 50+. Jednym z kluczowych zadań koalicji jest także budowanie partnerstwa międzysektorowego na rzecz walki z wykluczeniem cyfrowym oraz inicjowanie debaty społecznej dotyczącej  tego problemu. (JD).

pokaż metkę
Osoba publikująca: PAWEŁ KRAWCZYK
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2010-10-26
Data aktualizacji: 2010-10-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź