Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wielokulturowość nie działa? Projekt artystyczny

Instalacje Maurycego Gomulickiego, internetowy konkurs muzyczny i filmowy, a do tego dwa wielkie koncerty w Krakowie i Trondheim – zbliżamy się do kulminacji międzynarodowego projektu „Wielokulturowość nie działa?".

Organizowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena projekt „Wielokulturowość nie działa?" zainaugurowała odbywająca się rok temu na Uniwersytecie Jagiellońskim konferencja, na której przedstawiciele świata nauki, kultury i sztuki podjęli ten ważny temat współczesnej Europy. Europy i jej wielokulturowego społeczeństwa, w którym w wyniku otwarcia granic narastają akty nietolerancji, homofobii i dyskryminacji, gdzie coraz bardziej zagrożony jest dialog międzykulturowy.


Czy „wielokulturowość" faktycznie „nie działa?" Ideą przewodnią pomysłodawców projektu nie było ferowanie wyroków i udzielanie jednoznacznych odpowiedzi – przeciwnie każdy uczestnik projektu mógł wyrazić własne zdanie. Realizowane w ramach projektu wydarzenia miały pokazać, że kultura zawsze łączyła, a projekty artystyczne mogą zahamować eskalację niechęci i przemocy i dowieść, iż możliwe jest współdziałanie różnych kultur i narodowości.

Pierwszym elementem tego przedsięwzięcia były ogłoszone w styczniu 2014 roku międzynarodowe konkursy: muzyczny i filmowy (wideo-art), stawiające przed uczestnikami zadanie skomponowania krótkich utworów, odwołujących się właśnie do tematu przewodniego projektu – hasła „Wielokulturowość nie działa?". W jury konkursu muzycznego zasiadły wybitne postaci świata kultury: prof. Krzysztof Penderecki i Joanna Wnuk-Nazarowa oraz norweski kompozytor Stale Kleiberg. Nadesłane do konkursu wideo-art prace oceniało zaś jury pod przewodnictwem Hanny Wróblewskej – dyrektor Narodowej Galerii Sztuki Zachęta.

Ważnym elementem projektu stała się również dwujęzyczna platforma internetowa www.wielokulturowosc.org, będąca nie tylko źródłem wiedzy i inspiracji na temat wielokulturowości, ale również swoistym forum wymiany myśli i poglądów. To właśnie tam rozgrywa się obecnie debata dotycząca problemów współczesnej Europy.

Tam również do końca października internauci głosować mogą na finalistów obu konkursów. Ich nazwiska ogłoszone zostaną 7 listopada na stronie www.wielokulturowosc.org

Na 7 listopada zaplanowano również wernisaż ekspozycji oraz wykład cenionego artysty plastyka Maurycego Gomulickiego, którego prace odwołujące się do idei całego projektu staną w przestrzeniach Krakowa. Otwarty dla publiczności wernisaż instalacji "Muchomory" oraz wykład Gomulickiego odbędzie się w Nowohuckim Centrum Kultury (al. Jana Pawła II 232) o godz. 18:00.

Dzieła uczestników konkursów muzycznego i filmowego zaprezentowane zaś zostaną podczas uroczystych koncertów finałowych, które odbędą się pod koniec stycznia 2015 r. w Krakowie i norweskim Trondheim. W Krakowie (23 stycznia) wystąpi znakomita Trondheim Symphony Orchestra pod dyrekcją Jacka Kaspszyka, natomiast w Trondheim (29 stycznia) ten sam dyrygent poprowadzi Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej.

pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-10-31
Data aktualizacji: 2014-10-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź