Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

KBF nagrodzone na FIMUCITÉ

Krakowskie Biuro Festiwalowe otrzymało prestiżową nagrodę główną Tenerife International Film Music Festival Award (FIMUCITÉ) za organizację FMF - Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Nagrodę wręczono podczas uroczystej gali z okazji setnej rocznicy istnienia studia Universal Pictures, wieńczącej tegoroczną, szóstą już edycję FIMUCITÉ. To wyjątkowe ukoronowanie blisko czteroletniej współpracy FMF i festiwalu na Teneryfie.

Przypominamy, że festiwal FIMUCITÉ odbywa się w Santa Cruz de Tenerife, a jego dyrektorem artystycznym jest zaprzyjaźniony z FMF Diego Navarro - ceniony kompozytor muzyki filmowej i dyrygent.

FIMUCITÉ i FMF to jedne z najważniejszych światowych wydarzeń związanych z muzyką filmową. Obydwie imprezy ściśle współpracują: zapraszają kompozytorów, pozyskują licencje, wymieniają kontakty, a także inspirują studia filmowe do tworzenia nowych opracowań i aranżacji partytur z muzyką filmową. Podczas festiwalu na Teneryfie wręczana jest FIMUCITÉ AWARD - wyróżnienie dla kompozytorów, instytucji i promotorów muzyki filmowej, mających szczególne zasługi w upowszechnianiu i rozwijaniu wiedzy na temat tej dziedziny muzyki i przyczyniających się do rozwoju tej ważnej dziedziny branży audiowizualnej.

W uzasadnieniu nagrody dla FMF kapituła podkreśliła współpracę obydwu festiwali i wspólne budowanie nowych projektów audiowizualnych o międzynarodowym znaczeniu, a także wspólną pasję łączącą zespoły organizujące obydwie imprezy. Doceniła także znaczenie FMF i FIMUCITÉ wprzyciąganiu do regionów branży filmowej, producentów, reżyserów, kompozytorów i międzynarodowej społeczności fanów.

W imieniu KBF statuetkę, zaprojektowaną przez znanego kanaryjskiego rzeźbiarza Eugenia Correi Rijo, odebrali: Robert Piaskowski – dyrektor programowy FMF oraz koordynatorka projektu Agata Grabowiecka. Nagrodę wręczono w obecności przedstawicieli słynnego hollywoodzkiego studia Universal Pictures, kompozytorów muzyki filmowej, władz Teneryfy i blisko dwutysięcznej publiczności.

Tego samego wieczoru, nagrodę w kategorii Life Achieveent Award, przyznano także Jamesowi Newtonowi Howardowi – jednemu z najwybitniejszych hollywoodzkich kompozytorów, autorowi muzyki do takich kinowych przebojów jak m.in.: Adwokat diabła, Michael Clyton, Jestem Legendą i Szósty Zmysł. Przypominamy, że wśród dotychczasowych laureatów nagrody znajdują się m.in.: Ray Costa, Robert Townson, Joel McNeely, ale także kompozytorzy: Mark Snow, John Williams, Jerry Goldsmith, Alex North, Bruno Coulais i Bernard Herrmann.

Zanim wręczono nagrodę, przedstawiciele KBF wzięli udział, jako prelegenci, w panelach letniej Akademii Berklee College of Music (oddział zlokalizowany jest w hiszpańskiej Valencii). Moderatorem warsztatów był słynny wykładowca tej amerykańskiej uczelni, kompozytor, nauczyciel, producent muzyczny i nadzorujący sesje nagraniowe dla studia Walt Disney Pictures - Andy Hill (pod jego kierunkiem studio zdobyło dziewięć nagród Akademii za piosenki i filmy w tym m.in.za Króla Lwa i Piękną i Bestię). Uczestnicy warsztatów rozmawiali m.in. o potrzebie edukacji dla kompozytorów audiowizualnych tworzących dla telewizji, filmu, a także gier komputerowych. W dwuletnich studiach w Berklee College w Valencii uczestniczy blisko stu studentów m.in. z Hiszpanii, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Niemiec, Francji. Co roku, dwóch najzdolniejszych studentów otrzymuje stypendia fundowane przez wybitnych absolwentów Berklee College - Howarda Shore'a i Alberto Iglesiasa. (KF)

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat