Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nagroda dla aktora Grzegorza Mielczarka

Grzegorz Mielczarek aktor związany z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie został laureatem Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego. Nagroda zostanie wręczona podczas ósmej edycji Nocy Teatrów (14/15 czerwca, sobota/niedziela) po spektaklu o godz. 19:00 na Scenie Miniatura w Teatrze im. J. Słowackiego.

Grzegorz Mielczarek (ur. w 1977 r.) jest absolwentem PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W 2001 r. zadebiutował w spektaklu Abelard i Heloiza na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego, z którym jako aktor jest związany do dziś. Grzegorz Mielczarek podejmuje bardzo różne wyzwania aktorskie. Wśród jego bogatego dorobku wymienić należy tytułowe role w takich spektaklach jak Kordian, Kaligula, Intymność, Niżyński. Zapiski z otchłani, a także postacie Terry'ego W mrocznym mrocznym domu, Christophera w Pułapce na myszy oraz role męskie w Obcym i Kochanku (On),na deskach macierzystego teatru.

Aktor współpracuje także z KrakowskimTeatrem – Scena STU, gdzie można go oglądać m.in. w spektaklach: Biesy, Król Lear, Wesele, Wyzwolenie. Jest ceniony zarówno przez publiczność jak i krytyków, co potwierdzają zarówno recenzje jak i nagrody, w tym te przyznawane przez publiczność. Warto wspomnieć, że w 2004 r. Grzegorz Mielczarek otrzymał stypendium twórcze władz Miasta Krakowa.

Nagrodę Teatralną im. Stanisława Wyspiańskiego Grzegorz Mielczarek otrzyma za role: Wacława Niżyńskiego w spektaklu Niżyński. Zapiski z otchłani oraz Terry'ego w spektaklu W mrocznym mrocznym domu w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie.

Nagroda Teatralna im. Stanisława Wyspiańskiego została ustanowiona przez Radę Miasta Krakowa w 2011 r. Jest przyznawana indywidualnym artystom teatru (m.in. aktorom, reżyserom, scenografom, muzykom). W uzasadnionych przypadkach może stanowić nagrodę zespołową za wspólne osiągnięcie kilku artystów. Wysokość nagrody to 30 tys. zł. Wnioski o przyznanie nagrody mogą składać osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki nie posiadające osobowości prawnej (w szczególności dyrektorzy teatrów, komisja Rady Miasta Krakowa właściwa ds. kultury, stowarzyszenia twórcze i inne organizacje pozarządowe działające w sektorze kultury i sztuki, instytucje kultury oraz redakcje prasy, radia i telewizji).

Pierwszym laureatem nagrody, w 2012 r., został aktor Radosław Krzyżowski. W 2013 r. nagrodę otrzymał dziewięcioosobowy zespół aktorek i twórców spektaklu Za chwilę. Cztery sposoby na życie i jeden na śmierć Petera Asmussena w reż. Iwony Kempy zrealizowanego w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Laureatami Nagrody zostały aktorki: Bożena Adamek, Dominika Bednarczyk, Dorota Godzic, Marta Konarska, Anna Tomaszewska oraz twórcy: Iwona Kempa, Anna Sekuła, Bartosz Chajdecki i Dawid Rudnicki.

Do konkursu o Nagrodę Teatralną im. Stanisława Wyspiańskiego w 2014 r. wpłynęło 17 wniosków. Oprócz Grzegorza Mielczarka pięć kandydatur zwróciło szczególną uwagę powołanej przez Prezydenta Miasta Krakowa Kapituły: Dariusz Starczewski za rolę Eddiego w spektaklu Układ w reżyserii Michała Kotańskiego w Teatrze Bagatela; Barbara Wysocka i Michał Zadara za spektakl Chopin bez fortepianu; Twórcy i aktorzy spektaklu Sarenki Tomasa Svobody w Teatrze Ludowym; Wesele, cz. I tryptyku Wędrowanie wg Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego w Krakowskim Teatrze Scena STU; Iga Gańczarczyk za reżyserię spektaklu Piccolo Coro Dell Europa, inspirowanym powieścią Król Maciuś Pierwszy w Teatrze Łaźnia Nowa.

Dodatkowe informacje o nagrodzie są dostępne na stronie: www.bip.krakow.pl/?dok_id=46801

pokaż metkę
Autor: KATARZYNA FIEDOROWICZ-RAZMUS
Osoba publikująca: PAULINA POLAK
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-06-09
Data aktualizacji: 2014-06-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź