Odwiedź Kraków rozwiń menu
 • +

  Kulinarny Kraków

 • Polityka zrównoważonej turystyki rozwiń
  Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

  „Szlak kobiet Krakowa – krakowianki”

  Większość z nas zna postaci takie jak: św. Jadwiga Andegaweńska – królowa Polski, Bona Sforza, Helena Modrzejewska, Wisława Szymborska. Ale czy wiemy, jakie miejsca w Krakowie są z nimi związane? Poznamy je, wędrując trasą turystyczną pn. „Szlak kobiet Krakowa – krakowianki”!

  Szlak kobiet baner
  materiały UMK

  Kobiety od zawsze odgrywały ogromną rolę w dziejach Krakowa. Bez ich ciężkiej pracy, pasji i wytrwałości w działaniu miasto miałoby zupełnie inny charakter i wygląd. Kobiety współtworzą historię tego wyjątkowego miejsca i współdecydują o jego rozwoju, zarówno w momentach burzliwych, jak i podczas spokojnych, codziennych dni. Krakowianki są pełne pasji i energii, dzięki czemu to niezwykłe miasto zyskało jedyną w swoim rodzaju atmosferę.

  Dlatego należy mówić o kobietach Krakowa. Ważne jest nie tylko przywrócenie kobiet społecznej pamięci, ale także działanie na rzecz utrwalenia ich w tej pamięci. Zadanie to spełnia „Szlak kobiet Krakowa – krakowianki”.

  Tworzenie specjalnych tras zwiedzania wpływa na powstawanie nowych siatek znaczeniowych, które są nakładane na istniejące ścieżki, utrwala myślenie o tym, co w Krakowie można zobaczyć, jak spędzić czas wolny. W ten sposób krakowianki zostaną wpisane w tkankę miejską, a uwaga zostanie skierowana na poznawanie kobiecych historii, analizowanie ich wkładu w rozwój miasta na różnych płaszczyznach.

  To ważne, by osoby zapoznające się z historią i kulturą Stołeczno Królewskiego Miasta Krakowa oraz opowiadające o niej zrozumiały, że opowieść o tym miejscu to nie tylko mury Wawelu, ale przede wszystkim dzieło ludzi, którzy odcisnęli tutaj swoje piętno. Zaś w gronie tym niebagatelną rolę pełniły i pełnią kobiety, łącząc w działaniu siłę i determinację z wrażliwością i wysublimowaną estetyką.

  Szlak powstał we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Turystyki Górskiej PTTK i przy wsparciu merytorycznym dr hab. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego.

  Herstoria tworzona o kobietach, najczęściej przez kobiety, pozostaje dalej przestrzenią wielu poszukiwań. Wielu historyków i historyczek, działaczek i działaczy trzeciego sektora coraz częściej sięga po źródła i lektury, które pozwalają odzyskać zagubioną kobiecą historię.  Idea szlaków śladami kobiet wywodzi się z takich właśnie naukowych inicjatyw organizacji pozarządowych,  feministycznych, na czele z działaniami podejmowanymi w poprzednich latach m.in. przez Fundację Przestrzeń Kobiet.

  Odszukiwanie herstorycznych bohaterek, odkodowywanie losów zaginionych postaci, których wpływ na rzeczywistość naszego miasta był tak wielki, a pozostawał często zapomniany - nie jest zadaniem prostym. Praca herstoryczna wymaga, by odpowiednio ją doceniać, aby mogła inspirować innych do dalszego działania.

  Miejski Szlak Kobiet Krakowa - Krakowianki powstał w oparciu i oryginalne źródła, na które składały się książki, artykuły naukowe, materiały publicystyczne oraz dokumenty źródłowe.

  Szlak jest częścią projektu „Krakowianki”, realizowanego przez Gminę Miejską Kraków.

  Bibliografia - Szlak Kobiet Krakowa (pdf)

  Znajdź
  Nazwa Kategoria Mapa

  Halina Nelken

  ul. Długosza 7 Kraków

  Pokaż na mapie

  Halina Poświatowska

  ul. Krupnicza 22 Kraków

  Pokaż na mapie

  Helena Donhaiser-Sikorska

  ul. Świętego Łazarza 14 Kraków

  Pokaż na mapie

  Helena Modrzejewska

  Plac Świętego Ducha 1 Kraków

  Pokaż na mapie

  Helena Rakoczy

  ul. Kalwaryjska 10 Kraków

  Pokaż na mapie

  Helena Rubinstein

  ul. Szeroka Kraków

  Pokaż na mapie

  Helena Ściborowska-Mierzwina

  ul. Klasztorna Kraków

  Pokaż na mapie

  Jadwiga Beaupré

  Osiedle Willowe 19 Kraków

  Pokaż na mapie

  Jadwiga Jędrzejowska

  Park Krakowski Kraków

  Pokaż na mapie

  Jadwiga Mrozowska-Toeplitz

  Plac Świętego Ducha 1 Kraków

  Pokaż na mapie

  Jadwiga Sikorska–Klemensiewiczowa

  ul. Gołębia 24 Kraków

  Pokaż na mapie

  Jadwiga Woś

  Osiedle Szklane Domy 2 Kraków

  Pokaż na mapie

  Janina Kosmowska

  ul. Gołębia 24 Kraków

  Pokaż na mapie

  Janina Kraupe-Świderska

  Plac Matejki 13 Kraków

  Pokaż na mapie

  Karolina Lanckorońska

  Zamek Wawel 5 Kraków

  Pokaż na mapie

  Kazimiera Bujwidowa

  ul. Szewska 9 Kraków

  Pokaż na mapie

  Konstancja i Filipina Studzińskie

  ul. Świętego Łazarza 14 Kraków

  Pokaż na mapie

  Królowa Barbara Radziwiłłówna

  Zamek Wawel 5 Kraków

  Pokaż na mapie

  Królowa Bona

  Zamek Wawel 5 Kraków

  Pokaż na mapie

  Krystyna Gil (z domu Ciuroń)

  Osiedle Urocze 5/18 Kraków

  Pokaż na mapie
  Powrót