Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Żydowski Kazimierz

Krakowski Kazimierz jest miejscem szczególnym, ukształtowanym przez wielowiekowe sąsiedztwo chrześcijańsko-żydowskie. Żydzi pojawili się na Kazimierzu w połowie XIV w. i do początku XIX w. mieszkali na terenie „żydowskiego miasta", zamkniętego w obrębie dzisiejszych ulic Miodowej, św. Wawrzyńca, Wąskiej, Józefa i Bożego Ciała. Była to autonomiczna enklawa – Żydzi rządzili się w niej samodzielnie – nad sobą mieli tylko króla, w którego imieniu władzę sprawował wojewoda krakowski.

Fot. Bogusław Świerzowski
Bogusław Świerzowski

Od przełomu XIX w. i XX w. ludność żydowska stopniowo zaczęła zajmować cały Kazimierz i sąsiednią dzielnicę Stradom. Od końca XIX w. Żydzi brali też czynny udział w rozbudowie dzielnicy jako inwestorzy, przedsiębiorcy budowlani i architekci. Aktywność społeczną i ekonomiczną umożliwiło im przyznanie w latach 60. XIX w. równych praw obywatelskich. Dzięki temu inteligencja żydowska chętniej asymilowała się kulturowo i decydowała się na zamieszkanie poza Kazimierzem.

Przed II wojną światową Kraków liczył ponad 64 tysiące Żydów (jedna czwarta ludności miasta). Do 1939 r. Żydzi stworzyli rozwiniętą infrastrukturę społeczną, realizującą interesy i aspiracje mniejszości. Infrastruktura ta budowana była głównie na Kazimierzu, który w międzywojniu pozostawał dzielnicą wybitnie żydowską i naturalną bazą społeczną dla większości żydowskich organizacji i instytucji. Działały tam partie polityczne wszelkich odcieni, reprezentujące ludność żydowską w polskim parlamencie, organizacje oświatowe, charytatywne, kulturalne, artystyczne i sportowe. Na Kazimierzu koncentrowało się też życie religijne krakowskich Żydów. Modlili się oni w sześciu dużych synagogach ortodoksyjnych (Starej, Remu, Wysokiej, Izaaka, Poppera i Kupa) oraz w synagodze Postępowej (Tempel). Utrzymywała je gmina żydowska, ale działało też wiele domów modlitwy, należących do rozmaitych stowarzyszeń religijnych i osób prywatnych.

Współcześnie Kazimierz jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Krakowa. Ta tętniąca życiem kulturalnym i artystycznym dzielnica, przyciąga szczególnie tych, którzy pragną poczuć ducha krakowskiej bohemy. Najbardziej oblegane kafejki oraz znane pracownie artystyczne i galerie skoncentrowały się w rejonie ulic: Szerokiej, Izaaka, Miodowej, Józefa, Podbrzezie i wokół placu Nowego. Trudno jednak sporządzić pełną listę pubów, kawiarni i restauracji, które warto odwiedzić, bo każde z tych miejsc odznacza się niepowtarzalnym charakterem i wystrojem, a są ich na krakowskim Kazimierzu dziesiątki.

Nazwa Kategoria

Cmentarz Nowy

ul. Miodowa 55 Kraków

Dom modlitwy Bne Emuna – Centrum Kultury Żydowskiej

ul. Meiselsa 17 Kraków

Dom modlitwy Bractwa Psalmowego

ul. Meiselsa 18 Kraków

Dom modlitwy Koba Itim l'Tora

ul. Józefa 42 Kraków

Dom modlitwy Salomona Deichesa

ul. Brzozowa 6 Kraków

Dom modlitwy Szejrit Bne Emuna

ul. Bocheńska 4 Kraków

Dom Mordechaja Gebirtiga

ul. Joselewicza 5 Kraków

Gimnazjum Hebrajskie

ul. Brzozowa 5 Kraków

Gmach Zarządu Gminy Żydowskiej Wyznaniowej w Krakowie

ul. Krakowska 41 Kraków

Mykwa

ul. Szeroka 6 Kraków

Okrąglak

Plac Nowy Krak

Plac Nowy

Plac Nowy Kraków

Stary cmentarz przy synagodze Remu

ul. Szeroka 40 Kraków

Synagoga Izaaka Jakubowicza

ul. Kupa 16 Kraków

Synagoga Kupa

ul. Warszauera 8 Kraków

Synagoga Poppera

ul. Szeroka 16 Kraków

Synagoga Postępowa

ul. Miodowa 24 Kraków

Synagoga Remu

ul. Szeroka 40 Kraków

Synagoga Wysoka

ul. Józefa 38 Kraków

Szkoła ludowa Cheder Iwri i gimnazjum Tachkemoni

ul. Miodowa 26 Kraków

powrót