Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków na rowerze

Nie tylko wiosna to sprawiła, że na ulicach Krakowa widzimy coraz więcej rowerzystów. Użytkowników dwóch kółek w naszym mieście przybyło, także dlatego, że jest ono dla nich coraz bardziej przyjazne. I choć daleko nam może jeszcze do Kopenhagi, to naprawdę w temacie rowerów w Krakowie dzieje się całkiem sporo.

Szacuje się, że udział rowerzystów w ruchu drogowym w Krakowie wynosi 3-5 procent. Dla porównania w Kopenhadze, podobno najlepszym rowerowym mieście na świecie, komunikacja rowerowa to aż 35 procent. Mamy wysoko postawioną poprzeczkę, ale też wzięliśmy na siebie pewne zobowiązania. Kraków pięć lat temu podpisał tzw. Kartę Brukselską, na mocy której ten próg procentowy ma wzrosnąć do 15 procent i to już do 2020 r. Tę deklarację podpisało też 60 innych europejskich miast, m.in. Bruksela, Bordeaux, Monachium, Ateny, Turyn, Luksemburg, Lwów, a w Polsce – Gdańsk i Łódź.

Zdaniem Marcina Wójcika ten cel jest osiągalny:

- Patrząc na ulice Krakowa gołym okiem widać, że zwiększyła się liczba rowerzystów. W ciągu ostatnich lat poprawiła się infrastruktura rowerowa, ale też kultura jazdy na drogach. Ponadto rowerzystów jest więcej, więc kierowcy zwracają na nich większą uwagę, a to z kolei powoduje, że na drogach poruszamy się bezpieczniej – ocenia sytuację Marcin Wójcik, oficer rowerowy w Krakowie.

Ścieżki, wypożyczalnie, kontrapasy...

Co w tym roku zmieni się dla rowerzystów w Krakowie? Prawdopodobnie jeszcze w kwietniu lub na początku maja zostaną wyznaczone nowe kontrapasy, umożliwiające rowerzystom jazdę pod prąd w ruchu jednokierunkowym, na całości lub fragmentach ulic: Senatorska, Garncarska, Michałowskiego, Szlak, Józefińska, Olszańska, Szpitalna, Rękawka, Staromostowa, Przy Moście, Grochowska, Racławicka.

-Ta lista może jeszcze ulec zmianie i liczę na to, że będzie dłuższa – mówi Marcin Wójcik.

Łączna długość kontrapasów w Krakowie wynosi 7000 metrów. Jest to najtańszy i najszybszy sposób na udostępnienie rowerzystom miejsca na drogach, z powodzeniem stosowany w Wielkiej Brytanii, Holandii, Danii czy Francji, który też mobilizuje kierowców czterech kółek i samych cyklistów do ostrożniejszej jazdy.

- Kolejnym wyzwaniem dla Krakowa jest stworzenie spójnej sieci tras rowerowych. Liczę, że w tym roku uda się uzyskać takie połączenie Nowej Huty i Śródmieścia, dzięki budowie brakujących odcinków ścieżek rowerowych na Alejach Pokoju i ulicy Mogilskiej – zapowiada Marcin Wójcik.

W ciągu najbliższych dwóch-trzech lat rozbudowa dróg rowerowych ma także ułatwić życie rowerzystom, którzy podróżują do centrum z osiedli położonych w południowej części miasta. Już w tym roku prace ruszą na ulicach Wielickiej i Wadowickiej.

W sumie w tegorocznym budżecie na ścieżki rowerowe przeznaczone jest 4 mln 750 tys. zł. W systemie „zaprojektuj i zbuduj" Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu planuje w 2014 roku wykonać nowe odcinki dróg rowerowych:   al. Andersa - od Dunikowskiego do Okulickiego; wzdłuż ul. Wielickiej – od wjazdu do UMK do przystanku Cmentarz Podgórski; pochylnia dla osób niepełnosprawnych wraz z zapewnieniem ciągłości ruchu rowerowego na odcinku od zaprojektowanego przekroczenia ul. Wielickiej do ul. Wapiennej na wysokości Cmentarza Podgórskiego; wzdłuż Al. Pokoju na odcinku od ul. Świtezianki do drogi dojazdowej do centrum handlowego Plaza; wzdłuż Al. Pokoju na odcinku od ronda Dywizjonu 308 do ronda Czyżyńskiego (str. płd.)wraz z dostosowaniem ronda Dywizjonu 308 do potrzeb ruchu rowerowego; wzdłuż al. Bora-Komorowskiego oraz al. Andersa – brakujące odcinki, wzdłuż ul. Wielickiej na odcinku od planowanej estakady tramwajowej do ul. Siostrzanej; wzdłuż ul. Wadowickiej od ronda Matecznego do ul. J. Brożka wraz z dostosowaniem skrzyżowań do ruchu rowerowego oraz wzdłuż ul. Zakopiańskiej od ul. J. Brożka do ul. Zbrojarzy.

Także tej wiosny, 14 kwietnia, zostaną otwarte dodatkowe wypożyczalnie rowerów. W sumie będzieich teraz 30 dla 270-300 pojazdów. Dokładną lokalizację wszystkich wypożyczalni wskazują niebieskie kropki na MAPIE , na której sprawdzicie także przy okazji trasy rowerowe i kontrapasy (zielona linia) oraz sugerowane trasy rowerowe (kolor czerwony).

Natomiasy szczegóły jak bedzie można wypożyczyć rower, znajdziecie na stronie www.kmkbike.pl. Pierwsze 20 minut bedzie za darmo, zaś dla posiadaczy Krakowskiej Karty Miejskiej z wykupionym biletem miesiecznym -  pierwsze 40 min bedzie gratis.

Sierżant rowerowy

Kolejną nowością w Krakowie, jeśli za pomysłem pójdą zmiany w prawie, może być specjalne oznakowanie dróg znakiem poziomym, tzw. sierżantem rowerowym (ZOBACZ), który pokazywałby tor jazdy dla rowerzystów i przypominał kierowcom, aby trochę odsunęli się od prawej krawędzi jezdni. Będzie on dopuszczany tam, gdzie niemożliwym jest wytyczenie pasa rowerowego o określonej szerokości, zgodnej z przpisami.

- Rozmowy w tej sprawie cały czas się toczą, czekamy też aż wejdzie w życie nowe rozporządzenie. Będę zabiegać, żeby w Krakowie powstały przynajmniej trzy takie trasy – dodaje Marcin Wójcik.

A na koniec festiwal!

Wszystkim miłośnikom dwóch kołek przypominamy, że cykliści mają już w Krakowie swoje święto! W tym roku odbędzie się ono 8 czerwca, organizatorzy już szukają wolontariuszy, sponsorów i partnerów, którzy chcieliby dołączyć się do przygotowań. Szczegóły akcji tutaj

„Święto Cykliczne to nie tylko szereg wydarzeń o charakterze kulturalnym, ekologicznym i sportowym czy Wielki Przejazd Rowerowy, w którym uczestniczą tysiące rowerzystów. To również konkretne i aktywne działanie w celu wyrażenia poparcia dla idei zrównoważonego transportu w mieście,budowy dróg rowerowych, poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów oraz rozwoju transportu publicznego" – zachęcają do wzięcia udziału organizatorzy.

My także zachecamy Was do uczestnictwa. Zobaczcie też koniecznie filmy, pokazujące jak cykliści bawili się w latach ubiegłych:

 świeto cykliczne 2012

 

 

świeto cykliczne 2013

 

pokaż metkę
Autor: PAULINA POLAK
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-04-02
Data aktualizacji: 2014-04-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź