Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

64. rocznica likwidacji Stalagu 369

Uroczystości upamiętniające 64. rocznicę likwidacji hitlerowskiego obozu karnego francuskich i belgijskich jeńców wojennych „Stalag 369” odbyły się w poniedziałek (22 listopada) u zbiegu ulic Zawiłej i Żywieckiej w Kobierzynie. Podczas uroczystości odsłonięto tablicę informującą o tym, że skwer, na którym stoi pamiątkowy obelisk będzie nosił imię Generała de Gaulle’a.

W uroczystości udział wzięli Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Konsul Generalny Francji i Dyrektor Instytutu Francuskiego w Krakowie – Alexis Chahtahtinsky

oraz kapitan Włodzimierz Wolny w imieniu kombatantów polskich

„Stalag  369  to  bardzo ważne miejsce  w historii naszego miasta,  ponieważ tu właśnie, w sposób szczególny, splotły się losy okupowanego Krakowa z losami okupowanej Europy.  Pamięć o jego więźniach – jeńcach wojennych,  zapisana jest  w tym symbolu – w obelisku, pod którym  rokrocznie składamy wieńce – ale przede wszystkim żyje  w sercach krakowian” – powiedział podczas uroczystości Prezydent Krakowa.

„Rad jestem,  że mogliśmy wesprzeć  słuszną inicjatywę pana konsula,  aby obszar, na którym znajduje się pomnik poświęcony  francuskim jeńcom, nazwać imieniem Generała de Gaulla.  I nie należy  się dziwić,  że inicjatywa ta została przyjęta przez RMK przez aklamację,  ze szczerym, serdecznym   zaangażowaniem.  Trudno bowiem o bardziej godnego patrona dla tego miejsca.  Imię  przywódcy Wolnej Francji  z dodatkową mocą   łączy je  z pamięcią o 11 tysiącach podoficerów, którzy podobnie jak wybitny francuski mąż stanu żyli pragnieniem wolności i dla tego pragnienia ponosili najwyższe ofiary” – dodał Prezydent Krakowa.

Organizatorem uroczystości był Konsulat Generalny Republiki Francuskiej. Obóz zwany Stalagiem 369 został otwarty 5 czerwca 1942 roku. Był to obóz karny dla podoficerów francuskich, belgijskich i holenderskich, którzy odmówili pracy na rzecz III Rzeszy. Łącznie przebywało w nim 17 000 jeńców. W 1966 roku na jego miejscu postawiono pamiątkowy obelisk.

Stalag karny w Kobierzynie istniał od czerwca 1942 r. do sierpnia 1944 r. Hitlerowcy więzili w nim podoficerów i żołnierzy odmawiających pracy. Jeńcom pomagali okoliczni mieszkańcy, którzy z narażeniem życia dostarczali żywność, a uciekinierom z obozu dawali schronienie. Pobyt w Stalagu 369 przypłaciło życiem 14 żołnierzy. Ich prochy po wojnie ekshumowano i przewieziono do Francji. Istnienie obozu upamiętnia obelisk znajdujący się u zbiegu ul. Żywieckiej i Zawiłej.

Pan Alexis Chahtahtinsky Konsul Generalny Francji wystąpił z wnioskiem o nadanie obszarowi na którym znajduje się obelisk poświęcony francuskim jeńcom wojennym Stalagu 369 nazwy Skwer im. Generała de Gaulle. Nadanie nazwy Szefa Wolnej Francji temu skwerowi będzie dodatkowym dowodem pamięci około 11000 podoficerów, w większości francuskich, więźniów wojennych internowanych w obozie tylko, dlatego, że odmówili pracy na rzecz III Rzeszy i którym idea wolnej Francji, wolnej Europy była równie bliska jak Generałowi de Gaulle.

Należy również podkreślić, że Generał de Gaulle był wielkim przyjacielem Polski. Jako młody oficer przybył do Polski z francuskim korpusem ekspedycyjnym, który walczył u boku Armii Generała Józefa Hallera i brał udział w Bitwie Warszawskiej w 1920 r., za co został odznaczony zaszczytnym orderem Virtuti Militari. (KF).

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2010-11-23
Data aktualizacji: 2010-11-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź