Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wygraj książkę z Wydawnictwa Literackiego!

Sławomir Mrożek był osobowością nietuzinkową, pełną sprzeczności i kontrastów. Nie lubił mieszać życia prywatnego z zawodowym, nie gonił za sławą, w ostatnich dekadach życia nie chciał udzielać wywiadów. Anna Nasiłowska, fachowa biografistka, podjęła się trudnego zadania spisania biografii tajemniczego artysty.

Wśród wybitnych polskich pisarzy XX wieku, Sławomir Mrożek wyróżniał się jako postać niezwykle skryta, nie lubiąca rozgłosu, ceniąca prywatność. Artysta wiele podróżował. Uciekał z PRL-owskiej Polski i na powrót do niej wracał. Kraków, Warszawa, Meksyk, Włochy, Nicea. Szukał swojego miejsca w kraju i za granicą. Sławomir Mrożek bał się zamknięcia w odciętej od zachodniego świata Polsce, chciał być człowiekiem światowym. Nie marzył jednak o międzynarodowej karierze, wolał pisać sztuki dla polskiej widowni, wydawać książki, które trafią do polskich księgarni. Sytuacja polityczna w kraju nie sprzyjała jednak stylowi życia, jaki prowadził.

Artysta był człowiekiem wielu kontrastów. Pomimo swojej skrytości nie ukrywał wstydliwych początków kariery. Nieśmiałość nie przeszkodziła mu w nawiązywaniu romansów z kobietami, u których cieszył się powodzeniem. Nie chciał angażować się politycznie, ale w roku 1968 publicznie opowiedział się przeciwko wejściu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji. Choć nie szukał rozgłosu, jego język i twórczość przeniknęły do kultury popularnej. Był ponurakiem, potrafiącym rozbawić i oczarować towarzystwo. Milczkiem, władającym tysiącem słów.

Anna Nasiłowska, opierając się na materiałach źródłowych i kontekście historycznym, złożyła rozproszone fragmenty informacji w spójną całość. W ten sposób powstała pierwsza, niesamowicie wciągająca biografia Sławomira Mrożka.

KONKURS

Mamy dla was kilka egzemplarzy książki „Mrożek. Biografia” Anny Nasiłowskiej, wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Co zrobić, by wygrać tę książkę? Odpowiedzcie na pytanie: trwa kalendarzowa jesień. Jakie książki najchętniej czytacie o tej porze roku? Odpowiedź podeślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 20 października, do godz. 15.00.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-10-18
Data aktualizacji: 2023-10-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź