Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kulturalny przewodnik weekendowy! [KONKURS]

To będzie długi, świąteczny weekend! To zatem idealna okazja, żeby wykorzystać ten czas na kulturalne wyjścia z rodziną i znajomymi. Kto jeszcze czuje bożonarodzeniowy klimat, ten nie będzie zawiedziony - propozycji koncertów kolęd mamy dla Was sporo! Poza tym wybierzcie się do teatru lub kina, sezon na premiery trwa! Szczegóły znajdziecie w naszym kulturalnym przewodniku.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Bogusław Świerzowski / krakow.pl

W najbliższy piątek Kino Kijów zaprasza na wyjątkowy, świąteczno-noworoczny koncert Golec uOrkiestra! Bracia wraz z zespołem wykonają najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. To doskonała okazja, aby choć na chwilę poczuć góralski, bożonarodzeniowy klimat. Niezwykle pozytywna energia i mnogość dźwięków wykorzystywanych przez zespół to gwarancja dobrej zabawy. Artyści łączą tradycyjne, etniczne brzmienia muzyki łuku Karpat z wieloma gatunkami muzycznymi z pogranicza popu, muzyki alternatywnej, rock'n'rolla. Koncert rozpocznie się o godz. 19.

Kolejna okazja do kolędowania z gwiazdami w Kinie Kijów już w niedzielę - tego dnia zagra tam grupa Zakopower! Utwory w tradycyjnym, góralskim, akustycznym wykonaniu (skrzypce, basy podhalańskie, dudy) będą mieszać się z tymi energetycznymi, nowocześnie zaaranżowanymi. Będzie można zaśpiewać razem z Sebastianem Karpielem-Bułecką i kolegami popularne kolędy, między innymi: „Gdy się Chrystus rodzi” czy „Przybieżeli do Betlejem”, ale również posłuchać jak się dziś kolęduje na Podhalu. Początek koncertu o godz. 19.

Na koncert kolęd w najbliższą sobotę o godz. 17 zaprasza też Filharmonia Krakowska. Podczas występu z pewnością usłyszymy te najbardziej tradycyjne pieśni bożonarodzeniowe, takie jak “W żłobie leży” czy “Bóg się rodzi”. Tego wieczoru brzmieć będą w mistrzowskim wykonaniu Chóru Filharmonii Krakowskiej wraz z towarzyszeniem organów (Henryk Jan Botor) oraz dwóch sopranistek - Bernardy Grembowiec i Joanny Skwary.

Ostatnią koncertową propozycją nawiązującą do Bożego Narodzenia będzie koncert świąteczny w Teatrze Variete. W sobotę o godz. 18 usłyszymy tam najpiękniejsze kolędy, pastorałki i bożonarodzeniowe piosenki w niezapomnianych aranżacjach. Na scenie wystąpią: Barbara Garstka, Agnieszka Tylutki, Marta Bizoń, Janusz Szydłowski, Karol Drozd, Karol Śmiałek i Piotr Urbaniak. Artystom towarzyszyć będzie zespół muzyczny pod przewodnictwem Olega Sznicara.

Jedna z najlepszych powieści na deskach Teatru Groteska! “Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa w adaptacji Waldemara Wolańskiego na scenie od piątku do niedzieli o godz. 19. Jaka jest wersja Groteski? Na pewno diabelska, bo głównymi animatorami spektaklu są członkowie świty Wolanda. Na pewno wybiórcza, bo nie opowiada wszystkich wątków książki. I na pewno bardzo indywidualna, dlatego że głównym narratorem spektaklu jest jedna postać – wpędzony w szaleństwo, uwikłany w tragikomiczny splot wydarzeń poeta Iwan Bezdomny. Warto zobaczyć!

Z kolei w Teatrze im. Juliusza Słowackiego od piątku do niedzieli o godz. 19 zobaczymy “Boga mordu” na podstawie sztuki Yasminy Rezy – mistrzyni ostrych, a jednocześnie ogromnie dowcipnych komedii. Tym razem koncentruje się ona na dwóch małżeństwach. Spotykają się oni w sprawie bójki ich synów. Niewinna z początku rozmowa stopniowo odsłania dramatyczne napięcia, przeradzając się w otwarty konflikt, prowadzący do nieoczekiwanego finału. Sztuka była też już adaptowana filmowo przez Romana Polańskiego w “Rzezi”. Warto zobaczyć wersję krakowską! Spektakl będzie grany w MOS-ie.

A może tak spacer po mieście szlakiem krakowskich szopek? Do tego właśnie zachęca doroczna akcja “Wokół Szopki”, dzięki której dzieła wyobraźni i talentu krakowskich szopkarzy opuszczają muzealne mury. Od grudnia do lutego witryny sklepów, hoteli i restauracji zdobią eksponaty z kolekcji Muzeum Krakowa, zazwyczaj nagrodzone lub wyróżnione w poprzednich latach. W tym samym czasie krakowskie place i skwery rozświetlają duże iluminowane szopki zamawiane każdego roku u wybitnych szopkarzy, które regularnie powiększają muzealne zbiory. A po spacerze - wizyta w Celestacie i oglądanie szopek nagrodzonych w tegorocznym konkursie!

W poniedziałek, 6 stycznia Kino pod Baranami zaprasza na przedpremierowy pokaz jednego z tegorocznych Oscarowych faworytów - wielkiego wojennego widowiska “1917” w reżyserii Sama Mendesa. Pełne rozmachu “1917” to osadzona w realiach I wojny światowej opowieść o trudnej kurierskiej misji, jakiej podejmują się dwaj młodzi brytyjscy szeregowcy. Stawka jest niezwykle wysoka: jeśli chłopakom nie uda się wypełnić zadania, niechybna śmierć czeka ponad 1600 żołnierzy.  Na ekranie plejada gwiazd, m.in. Colin Firth, Benedict Cumberbatch, Richard Madden, Andrew Scott i Mark Strong. Seans o godz. 17:05 w MOS-ie.

W długi weekend zaprasza Was w swoje progi Historyland! To nietypowe muzeum znajdujące się w budynku starego dworca PKP, w którym historię Polski i Polaków można odkrywać w wyjątkowy sposób. Znajdziemy tu bowiem makiety obrazujące ważne wydarzenia i zabytki, które zostały zbudowane z ponad miliona klocków LEGO. Poza tym maluchy mogą bawić się  w strefie pełnej klocków LEGO Duplo i na szalonej zjeżdżalni dla samochodzików. Z kolei starsze dzieci uwolnią wyobraźnię na jedynej w swoim rodzaju otwartej makiecie miasta stworzonej z klocków LEGO City i Friends. Polecamy! 

KONKURS

Mamy dla Was kilka podwójnych voucherów na wystawę główną w HistoryLandzie! Co musicie zrobić, żeby je wygrać? Odpowiedzcie na pytanie: Jaka była Wasza najbardziej zaawansowana budowla z klocków LEGO? Odpowiedzi podsyłajcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 3 stycznia do godz. 12 w tytule maila wpisując HISTORYLAND. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

pokaż metkę
Autor: NATALIA BUJAK
Osoba publikująca: Natalia Bujak
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat