Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kulturalny przewodnik weekendowy [KONKURS]

Cóż za festiwalowy weekend się szykuje! Nie dość, że w Klubie Studio muzycznie będą rządzić Synestezje, to jeszcze mamy coś dla kinomanów - Etiuda&Anima! Poza tym TAURON Arena Kraków szykuje dwa naprawdę rewelacyjne koncerty, a Muzeum Narodowe ma dla Was ciekawą promocję! Sprawdźcie koniecznie nasz weekendowy przewodnik kulturalny. 

Fot. materiały prasowe/Teatr Stary
materiały prasowe/Teatr Stary

Zaczynamy od Festiwalu Synestezje, który już od dobrych kilku lat gości na Miasteczku Studenckim. Wydarzenie rozpocznie się już w czwartek, ale co czeka nas od piątku do niedzieli? Po pierwsze - koncerty w Klubie Studio! W piątek spotkamy się z muzyką folkową oraz orientalną, a wszystko to dzięki Dikanda & Marko Kukobat oraz Kroke & Maja Sikorowska. W sobotę na scenie pojawi się zespół The Dumplings, który aktualnie jest na swojej pożegnalnej trasie „Przykro Mi”. Na zakończenie Festiwalu powrót do przeszłości – Kult ze swoją Pomarańczową Trasą! Z kolei Gwarek oraz Zaścianek będzie gościł różne nurty muzyczne – folkmetalowe brzemienia w wykonaniu Percival Schuttenbach ich „Reakcja Pogańska”, indie-rockowy kwartet Terrific Sunday. Kraków będzie reprezentował znany wielu Buskers Band, Aco Project oraz Ad Libitum. Bądźcie tam!

W piątek w Kinie Pod Baranami rusza Tydzień Filmu Niemieckiego - wyjątkowe wydarzenie poświęcone kinematografii naszego zachodniego sąsiada. Wędrujący po Polsce przegląd to szansa na przyjrzenie się pełnemu spektrum tamtejszej sceny filmowej - bez pominięć ze względu na rodowód, gatunek czy komercyjny charakter. W programie m.in. laureat Srebrnego Niedźwiedzia “Błąd systemu” oraz nominowane do Oscara “Obrazy bez autora”. Repertuar na stronie kina!

Do niedzieli potrwa Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda & Anima, czyli najstarsze w Polsce wydarzenie konfrontujące osiągnięcia studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata oraz dorobek twórców animacji artystycznej. Corocznym punktem imprezy są dwa tytułowe konkursy, w ramach których przyznaje się nagrody dla najlepszej etiudy fabularnej i dokumentalnej oraz dla najlepszej animowanej, studenckiej etiudy festiwalu. Na seanse zapraszamy do Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Nie zabraknie też warsztatów animacji dla młodszych i starszych!

TAURON Arena w ten weekend będzie gościć gwiazdy estrady! W sobotę na największej scenie w Krakowie wystąpi Lady Pank. Zespół – po 35 latach od premiery historycznego debiutanckiego albumu, który przeszedł do historii polskiego rocka jako klasyk jest dla wielu fanów polskiej muzyki niczym biblia. Grupa zaprezentuje zarówno utwory z płyty "LP1", jak i pozostałe przeboje których ma na swoim koncie dziesiątki. Koncertom będzie towarzyszyła oprawa nawiązująca do okresu, kiedy Lady Pank zaczynało swoją burzliwą karierę czyli do lat 80. Nie zabraknie niespodzianek i zaskoczeń, którymi zespół Jana Borysewicza i Janusza Panasewicza rzadko rozpieszcza swoich fanów. Początek o godz. 18.

Z kolei w niedzielę na scenie TAURON Areny Kraków zobaczymy Al Bano i Rominę Power! Duet którego repertuar przepełnia miłość i szczęście, po prostu „Felicita”. Niezapomniani i romantyczni artyści wielkich światowych scen, którzy odrodzili między sobą gorące uczucie sprzed wielu lat! Wciąż bezustannie wyprzedają bilety na swoje koncerty, a kolejne generacje nucą ich pełne miłości utwory. W Krakowie wystąpią wraz z towarzyszeniem orkiestry! Specjalnie dla polskich widzów zabrzmią takie przeboje jak: „Felicita”, „Sempre sempre”, „Liberta, „Ci Sara”, „Tu soltanto tu”, Sharzan”, „Nostalgia Canaglia” oraz wiele innych. Początek koncertu o godz. 18.

Muzeum Narodowe w Krakowie od piątku do niedzieli zaprasza na “Weekend za pół ceny”! W ramach akcji można zwiedzić wystawy w oddziałach MNK w promocyjnych cenach, czyli -50%. Co polecamy? Gmach Główny z wystawą “Jan Hrynkowski. Opowieść artysty” i prezentacją obrazu Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem" - to ostatnie dni przed przeprowadzką Damy do Muzeum Czartoryskich! A także Dom Jana Matejki z pokazem obrazu "Ociemniały Wit Stwosz z wnuczką" - przejmujący portret ślepego starca, ukazanego na tle gotyckiego maswerku i prowadzonego przez skupioną czarnowłosą dziewczynę poruszał serca krakowian - i taki właśnie był jego cel. A to jeszcze nie wszystko - sprawdźcie resztę propozycji na stronie MNK!

Krakowski Salon Sztuki organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundację Artyści Innowacja Teoria (F.A.I.T.) to przeglądowa wystawa sztuki tworzonej przez artystów związanych z Krakowem. Najnowsze prace 112 artystek, artystów i kolektywów zostały wybrane przez czworo selekcjonerów spośród prawie 1000 zgłoszonych dzieł. Możecie je obejrzeć je w Pałacu Sztuki, przy pl. Szczepańskim jeszcze do najbliższej niedzieli. W trakcie wystawy, na której pokazane zostaną zarówno obrazy i rzeźby, jak i rysunki, fotografie czy instalacje, polecamy także bogaty program wydarzeń towarzyszących.

Peter Bence wystąpi w niedzielę w ICE! Światowej sławy pianista, grający na fortepianie jak na perkusji i gromadzący komplety publiczności na wszystkich kontynentach, przyjedzie do Krakowa. Jego ekspresyjny styl i fantastyczna wirtuozeria nadały mu tytuł „najszybszego pianisty na świecie”! W ciągu 7 minut potrafi uderzyć w klawisze fortepianu aż 765 razy! Na scenie się nie oszczędza i gra jak szalony, nadając instrumentowi pełną moc. Jego styl grania na fortepianie przełamuje granice pomiędzy muzyką klasyczną i rozrywkową. To trzeba usłyszeć na żywo! Koncert już o godz. 20.

“Panny z Wilka” na podstawie powieści Jarosława Iwaszkiewicza już w ten weekend na scenie Teatru Starego!  Odwiedzający Wilko po 15 latach Wiktor przegląda się we własnych wspomnieniach i podejmuje próbę zrekonstruowania siebie samego. Spotkanie z kobietami z przeszłości konfrontuje go z pustką i jałowością własnej egzystencji, doświadczenie wojenne odebrało mu zdolność przeżywania uczuć. W spektaklu jednak, tytułowe panny – siostry z Wilka, nie są tylko fantazmatem kobiecości i projekcją bohatera, zyskują własny głos i tożsamość. Spektakl od piątku do niedzieli o godz. 19:15.

Teatr Mumerus wraz z wokalistkami grupy Strojone wychodzą z tradycyjnej kultury ludowej na spotkanie z folklorem miejskim. Przestrzenią muzycznego spektaklu staje się nieokreślone polskie miasto ostatniego stulecia. Tutaj, w szemranych zaułkach bandyci i ich ofiary snują opowieść o zbrodniach wszelkiej maści, krwawych, makabrycznych, groteskowych. Tutaj pieśń wędrownego dziada przeistacza się w miejską balladę, wieść gminną. Pieśń Gminną. Najbliższy spektakl w poniedziałek, 25 listopada o godz. 20.

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na poniedziałkowy spektakl “Pieśń Gminna” Teatru Mumerus. Co trzeba zrobić, żeby wygrać? Odpowiedzcie na pytanie: Kto przygotował projekt plakatu i ulotki do spektaklu "Pieśń gminna"? Odpowiedź wyślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 22 listopada do godz. 12  w tytule maila wpisując TEATR MUMERUS. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

pokaż metkę
Autor: NATALIA BUJAK
Osoba publikująca: Natalia Bujak
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat