Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kulturalny przewodnik weekendowy [KONKURS]

Ten weekend będzie pełen zadumy i nostalgii. Znaleźliśmy dla Was jednak kilka wydarzeń kulturalnych wartych uwagi! Koncertowo będziecie mogli posłuchać Queen w wersji symfonicznej, a także jazzu. Teatralnie zadba o Was Bagatela, a także Teatr Nowy Proxima. Zapraszamy na nasz przewodnik po krakowskiej kulturze!

Fot. fot. Ryszard Kornecki
fot. Ryszard Kornecki

Od najbliższej soboty do 10 listopada Kraków stanie się stolicą jazzu – przed nami 64. Krakowskie Zaduszki Jazzowe. Na scenie wystąpią m.in. Katarzyna Pieczko, Krzysztof Kobyliński, Daniele di Bonaventura, Marek Napiórkowski, Jan Smoczyński, Paweł Dobrowolski oraz Mino Cinelu. W tym roku uroczyste granie zainauguruje wspólny występ pianisty Krzysztofa Kobylińskiego i włoskiego wirtuoza bandoneonu Daniele di Bonaventury oraz prezentacja albumu "Hipokamp" gitarzysty Marka Napiórkowskiego z gościnnym udziałem francuskiego mistrza perkusji Mino Cinélu. Koncert inauguracyjny odbędzie się w Nowohuckim Centrum Kultury w sobotę o godz. 19. 

W piątek już po raz piąty będziecie mogli wziąć udział w wyjątkowym koncercie bez bisów i oklasków, czyli „Memento Vitae”. Wydarzenie odbędzie się na cmentarzu Rakowickim. Wystąpią Grażyna Łobaszewska, Iwona Loranc, Sławek Uniatowski oraz Mirosław Czyżykiewicz. Repertuar koncertu, a właściwie nastrojowego spektaklu, stanowią polskie piosenki w nowych aranżacjach na zespół wokalno-instrumentalny, treścią nakłaniające do szeroko pojętej refleksji na temat życia. Zapraszamy o godz. 19. 

Bagatela ma w repertuarze tego weekendu dwa spektakle. Na Dużej Scenie zobaczymy “Seks dla opornych”, czyli komedię dla dorosłych! Para w średnim wieku poszukuje remedium na nudę wieloletniego związku. Czy weekend w modnym hotelu i tytułowy poradnik wystarczą do rozbudzenia wielkich namiętności? Przekonacie się w sobotę i niedzielę o godz. 16:30 i 19:15. Z kolei na scenie na ul. Sarego teatr pokaże “Za rok o tej samej porze” z Magdaleną Walach i Wojciechem Leonowiczem w rolach głównych. Związek Doris i George’a trwa już ponad ćwierć wieku, choć – a może właśnie dlatego, że – spędzili ze sobą dotąd tylko kilkadziesiąt dni. Czy uda im się nie stracić uczucia, które wspólnie odnaleźli? Odpowiedź w sobotę o godz. 19:15 i w niedzielę o godz. 17.

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na sobotni spektakl “Seks dla opornych” (godz. 19:15) i niedzielny (godz.17) spektakl “Za rok o tej samej porze” w Bagateli. Co trzeba zrobić, żeby wygrać? Wymieńcie trzy inne spektakle Bagateli, w których gra Magdalena Walach. Odpowiedź wyślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do czwartku, 31 października do godz. 14 w tytule maila wpisując TEATR BAGATELA i tytuł spektaklu, na który chcecie się wybrać. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Już w niedzielę do ICE Kraków powróci projekt Queen Symfonicznie! Czeka nas dwugodzinny spektakl podzielony na dwie części, z najwspanialszymi kompozycjami Queen. Finał występu uświetnia także występ solisty - śpiewającego aktora - wcielającego się w rolę Freddiego Mercury’ego. Zespół wystąpi z najnowszym programem, do którego włączono m.in “One Vision”, “Another One Bites The Dust”, “Under Pressure” znane z wykonania z Dawidem Bowie oraz wyjątkową kompozycję “Barcelona”, którą Freddie Mercury nagrał wraz z hiszpańską śpiewaczką operową Montserrat Caballe. W drugiej części gościnnie wystąpi również gitarzysta solowy Darek Wawrzyniak. Dla fanów grupy wydarzenie obowiązkowe! Początek o godz. 19.

Tak, wiemy, bilety na to wydarzenie już dawno są wyprzedane. Jednak warto wspomnieć, że to właśnie w tę sobotę w TAURON Arenie Kraków wystąpi artysta niepowtarzalny, czyli Sting! Koncert obejmie zarówno solową karierę wokalisty, jak również jako członka zespołu The Police. Podczas występu fani usłyszą m.in. takie przeboje jak „Englishman in New York”, „Fields of Gold”, „Shape of my heart”, „Every Breath You Take”, “Roxanne”, czy “Message in a Bottle”, które artysta zaśpiewa w akompaniamencie zespołu rockowego. Kto nie załapał się na występ Stinga w Krakowie, niech planuje koncert artysty w Warszawie - to już 25 lipca przyszłego roku! Sprzedaż biletów rusza w czwartek 31.10 o godz. 10.

W Operze Krakowskiej w ten weekend można zobaczyć “Cyganerię” Giacomo Pucciniego w reżyserii Laco Adamika. Mieszkańcy ubogiej mansardy porzucą wkrótce artystowskie przestrzenie, wkroczą w życie, gdzie rządzą inne prawa. Na razie jednak przeżywają pierwszą miłość, pierwsze związane z nią komplikacje i pierwsze w ich życiu nieszczęście - śmierć, która zapowiada koniec pięknej zabawy, koniec beztroski, pożegnanie z młodością. Spektakl w sobotę i niedzielę o godz. 18:30.

Już w sobotę i niedzielę o godz. 19:15 na scenie Teatru Nowego Proxima zobaczymy spektakl „Kobiety objaśniają mi świat” w reżyserii Iwony Kempy. Parafrazując tytuł książki amerykańskiej pisarki i działaczki feministycznej Rebeki Solnit, „Mężczyźni objaśniają mi świat”, autorka chce, żeby powstał spektakl stworzony przez kobiety o kobietach i dla kobiet. Spektakl będzie opowiadać o sytuacji kobiet w dzisiejszym świecie, usłyszymy historie opisane w reportażach, biografiach, internetowych blogach, a także badaniach naukowych. Jako ilustracja muzyczna posłużą utwory m.in. PJ Harvey, Niny Simone czy Patti Smith. Polecamy!

Tradycyjnie już listopad w Kinie KIKA mija pod znakiem animacji. Zapraszamy młodych widzów na specjalny pokaz najlepszych animacji dla dzieci BEST OF TRICKS FOR KIDS z Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Stuttgarcie. Seans odbędzie się w najbliższą sobotę o godz. 12:15. Z kolei w niedzielę w Agrafce również dzieci będą mogli wziąć udział w kolejnym wydarzeniu z cyklu “Czytamy i oglądamy dla najmłodszych”. Będzie to seans norweskiego filmu “Operacja ‘Człowiek w Czerni’”. Tiril i Olivier to para młodych detektywów. Wraz z wiernym psim przyjacielem, Ocho, rozwiążą każdą zagadkę. Pewnego dnia przyjaciele natrafiają na tajemnicze dziury w ziemi. Coś, co wydaje się zagrożeniem dla rowerzystów, w rzeczywistości jest początkiem bardziej skomplikowanej sprawy. Seans rozpocznie się o godz. 11. A lekturą czytaną podczas spotkania będzie “Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai: Tajemnica srebra”.

W tym roku Teatr Mumerus obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. W ramach uroczystości w Teatrze Zależnym PK przy ul. Kanoniczej 1 przez cały listopad będzie można wziąć udział w licznych spektaklach i koncercie jubileuszowym. Najbliższy spektakl zobaczymy w poniedziałek, 4 listopada i będzie to „Stół z powyłamywanymi nogami. Na stole i pod stołem”. Na scenie stoi stół, który stopniem niemożliwości odpowiada toczącym się przy nim, nad nim i pod nim tańcom, zabawom i rozmowom świeżo wykopanych zombie. Spektakl rozpocznie się o godz. 20.

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na poniedziałkowy spektakl  „Stół z powyłamywanymi nogami. Na stole i pod stołem” Teatru Mumerus. Co trzeba zrobić, żeby wygrać? Napiszcie nam zapamiętaną z dzieciństwa wyliczankę lub łamaniec językowy. Liczymy na kreatywność! Odpowiedź wyślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do poniedziałku, 4 listopada do godz. 10  w tytule maila wpisując MUMERUS. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Wybiegamy w przyszłość do kolejnej środy w Nowohuckim Centrum Kultury! Wystąpi tam Krzysztof Daukszewicz ze swoim programem “Zjedz kawiorek”. Występ najsłynniejszego polskiego siedzącego stand-upera to przezabawne monologi, świeże komentarze naszej rzeczywistości, anegdoty z życia różnych klas, zaskakujące pointy, chóralne śpiewy, potężna dawka humoru z najwyższej półki i trochę refleksji. Wszystko to wymieszane w proporcjach zapewniających świetną zabawę i niezapomniany wieczór. Początek o godz. 19.

KONKURS

Rozdajemy podwójne zaproszenia na środowy (6.11) występ Krzysztofa Daukszewicza w Nowohuckim Centrum Kultury. Co trzeba zrobić, żeby mieć szansę na wygraną? Wymieńcie trzy kabarety, w których występował Krzysztof Daukszewicz. Liczymy na kreatywność! Odpowiedź wyślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do poniedziałku, 4 listopada do godz. 10  w tytule maila wpisując DAUKSZEWICZ. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

pokaż metkę
Autor: NATALIA BUJAK
Osoba publikująca: Natalia Bujak
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat