Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kulturalny przewodnik weekendowy [KONKURS]

Nie macie jeszcze kulturalnych planów na weekend? No to zaraz będziecie mieć! W Krakowie w najbliższych dniach przede wszystkim sporo koncertów - od rockowych klasyków, czyli New Model Army aż do polskich młodych artystów jak Kwiat Jabłoni czy Lao Che.  Zapraszamy też na spotkanie z Jackiem Dukajem w Empiku, a także przegląd czeskiej kinematografii w Kice. Zapraszamy!

Fot. materiały prasowe/Scena STU
materiały prasowe/Scena STU

Na początek Bagatela i jej propozycje na weekend! Szczególnie zapraszamy na “Kotkę na gorącym blaszanym dachu”, która będzie grana w sobotę i niedzielę o godz. 18 na Scenie Głównej. Sztuka Tennesseego Williamsa już w trzy lata po broadwayowskiej premierze została przeniesiona na duży ekran. Adaptacji z 1958 roku, z oscarowymi rolami Elizabeth Taylor (Margaret) i Paula Newmana (Brick), dopisano jednak szczęśliwe zakończenie. Nowy przekład Jacka Poniedziałka uwzględnia pominięty w niej i zmarginalizowany w poprzednim tłumaczeniu wątek homoseksualizmu głównego bohatera, przez który dramat wyparcia i zakłamania rozsadza rodzinę Pollittów. W obsadzie m.in. Magdalena Walach i Kosma Szyman! 

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na niedzielny spektakl “Kotka na gorącym blaszanym dachu” w Bagateli! Co trzeba zrobić, żeby wygrać? Przekonajcie nas, że to właśnie Wy powinniście otrzymać wejściówki! Odpowiedź wyślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 4 października do godz. 12  w tytule maila wpisując TEATR BAGATELA. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Już w piątek na scenie Klubu Kwadrat wystąpi legenda rocka, czyli New Model Army! To kultowy zespół powstały w 1980 roku w Bradford. Autorzy takich kawałków jak "Vagabonds", "51st State", czy "Small Town England" sprzedali już ponad półtora miliona egzemplarzy płyt, mimo że ich single nigdy nie trafiały na listy przebojów. Za najlepsze albumy w dyskografii New Model Army uznaje się "No Rest For The Wicked" oraz "Thunder and Consolation", a ich koncerty charakteryzują się starannymi aranżacjami dopracowanymi do perfekcji. Najnowszy krążek wydali w sierpniu, więc nie zabraknie kawałków z niego podczas koncertu w Krakowie. Początek o godz. 20!

Sobota w Klubie Studio będzie należeć do Lao Che! Na nowej płycie zespół sięga do brzmień mogących kojarzyć się z muzyką rozrywkową lat osiemdziesiątych jednak podanych w charakterystyczny dla twórczości zespołu przetworzony sposób, nawiązujący do wielu gatunków muzycznych. Tytułowa „Wiedza o Społeczeństwie” to saga o ludzkich perypetiach. Za produkcję płyty ponownie odpowiada Piotr "Emade" Waglewski oraz Filip "Wieża" Różański. Do zespołu dołączył nowy muzyk - Karol Gola znany między innymi z zespołów Pink Freud czy Jazzombie. Jako support wystąpi grupa Kind Kids. Koncert rozpocznie się o godz. 20.

Dzień później, czyli w niedzielę o godz. 19, również w Klubie Studio zagra jeden z najciekawszych duetów na polskiej scenie muzycznej, czyli Kwiat Jabłoni. Grupa zagra specjalnie dla studentów AGH z okazji Jubileuszu 100-lecia uczelni. Kwiat Jabłoni to bratersko-siostrzany duet folkowy. W ich repertuarze dominują polskie, autorskie piosenki o intrygujących tekstach i porywającej warstwie muzycznej łączącej akustyczne instrumenty z elektroniką. Pomysł na nietypowe zestawienie mandoliny z fortepianem i dwoma wokalami został zaczerpnięty z nowego projektu amerykańskich muzyków: Brada Mehldau'a i Chrisa Thile. Ich singiel "Dziś późno pójdę spać" został odtworzony ponad 8 milionów razy w serwisie YouTube.

Kino Kika z okazji 60-lecia kin studyjnych w Polsce zaprasza na przegląd klasyki czeskiego filmu. Seanse odbywają się przez cały tydzień. W piątek o godz. 19 zobaczycie film “Pali się moja panno” Miloša Formana, gdzie akcja dzieła toczy się w małej miejscowości w czasie przygotowań do corocznych obchodów Dnia Strażaka. Z kolei w sobotę o godz. 19 zobaczymy  “Pociągi pod specjalnym nadzorem” Jiřiego Menzla, czyli najbardziej znane dzieło czechosłowackiej Nowej Fali. Na niedzielę polecamy “Trzy orzeszki dla Kopciuszka” (godz.15) i “Adela jeszcze nie jadła kolacji” (godz. 19). Polecamy!

Kultowy film American Film Festiwal na jedynym pokazie w Krakowie! W Kinie Mikro w piątek o godz. 22:30 zobaczymy “Mandy”, czyli szalony, halucynogenny horror ze świetną ścieżką dźwiękową Jóhanna Jóhannssona, który z miejsca stał się filmem kultowym i przypomniał światu, że Nicolas Cage jest aktorskim skarbem. Gdy członkowie demonicznej sekty współpracującej z gangiem motocyklistów zabijają mu ukochaną, grany przez niego Red, spokojny drwal żyjący na odludziu, chwyta za piłą łańcuchową, by zrobić z niej właściwy użytek. Jedyna taka okazja!

Już w piątek o godz. 18 w księgarni Empik na Rynku Głównym odbędzie się spotkanie z Jackiem Dukajem - prozaikiem, eseistą, krytykiem. „Serce aksolotla” to najnowsza powieść pisarza. Ukazuje świat po końcu świata, w którym nielicznym, ocalałym ludziom, udaje się przekopiować swoje scyfryzowane umysły w maszyny. To pierwsze książkowe wydanie powieści dostępnej do tej pory tylko w wersji e-book. Równocześnie spotkanie to zainauguruje nową, wyremontowaną przestrzeń księgarni, w której możecie teraz posiedzieć w kąciku Wisławy Szymborskiej lub Czesława Miłosza. Polecamy!

To już ostatni weekend z wystawą MCK “Skopje. Miasto, architektura i sztuka solidarności”. W niedzielę wstęp do Galerii MCK jest bezpłatny. Tego dnia możecie wziąć udział w oprowadzaniu z przewodnikiem w języku polskim (godz. 12.00 i 14.00) oraz z przewodnikiem w języku angielskim (godz. 16.00). Dla rodziców i opiekunów z dziećmi będą się odbywać warsztaty plastyczne o godz. 12.30 (wstęp bezpłatny i bez zapisów).

W piątek w Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbędzie się kolejny koncert z serii “Something Must Break”. Tym razem wystąpi grupa z San Francisco, czyli Moon Duo. To propozycja dla miłośników psychodelicznych, krautrockowych brzmień i chłodnej elektroniki. Jedną z głównych inspiracji muzyków jest twórczość alternatywnych i awangardowych brytyjskich oraz amerykańskich grup rockowych takich jak Spacemen 3, Suicide czy Silver Apples. Oszałamiający efekt przynosi połączenie transowych wokali, przerażających syntezatorów i mocy gitary. Początek o godz. 20.

Premierowa “Balladyna” na Scenie STU! Historia bezwzględnej walki o władzę, w której świat ludzki spotyka się ze światem nadprzyrodzonym. Słowacki  przywołuje ludowe podania i legendy z ich moralnym przesłaniem o nieuchronności kary Bożej za wszelkie popełnione w tym życiu zło. Wyzwaniem dla współczesnych interpretatorów jest tytułowa bohaterka – silna kobieta wytrwale dążąca do realizacji swych zamierzeń, nawet za cenę zbrodni. W inscenizacji zabrzmią utwory czołowych zespołów współczesnego nurtu muzyki folk - Kapela ze Wsi Warszawa i  Żywiołak. Zobaczcie spektakl w piątek lub sobotę o godz. 19

pokaż metkę
Autor: NATALIA BUJAK
Osoba publikująca: Natalia Bujak
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat