Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kulturalny przewodnik weekendowy [KONKURS]

To będzie koncertowo bardzo udany weekend w Krakowie! Na Szpitalnej zagra Bownik, w “Galicji” - Kraków Street Band, a poza tym plenerowa Podgórska Scena Muzyczna zaprasza! Nie zapominamy również o kinomanach, tym razem w kontekście Szama Movie Festival. Więcej przeczytacie w naszym kulturalnym przewodniku, polecamy!

Fot. materiały prasowe/Scena STU
materiały prasowe/Scena STU

W sercu Starego Podgórza, na placu Niepodległości, rusza Podgórska Scena Muzyczna, na której w każdy piątek oraz każdą sobotę aż do końca października będą prezentować się przeróżni artyści. Na początek, w piątek o godz. 18 zaprezentują się Lazy Swingers Band, czyli krakowska grupa inspirująca się muzyką swingową lat 30 XX w. i fascynacji unikatową, szlachetną barwą zespołów grających w tamtym czasie. W niedzielę o tej samej porze akustyczne aranżacje zaprezentują siostry Cicheckie.

Ten głos zawojował polskie listy przebojów - BOWNIK zagra w sobotę na Szpitalnej 1! Trudno jest precyzyjnie określić ich gatunkową przynależność-  śmiało eksperymentują, ślizgając się po gatunkach, stylach i formach. Z całą pewnością można powiedzieć, że reprezentują szeroko pojętą scenę alternatywną. Ich najbardziej znany kawałek to “Delfina”. Na pewno zabrzmi w Krakowie! Początek koncertu o godz. 20.

Ars wciąż zaprasza na plenerowe seanse na Dolnych Młynów! W najbliższą niedzielę zobaczymy tam prawdziwy klasyk kina grozy - “Dziecko Rosemary” Romana Polańskiego! Aktor Guy Woodhouse i jego żona Rosemary wynajmują mieszkanie w starej kamienicy. Kilka dni później młoda sąsiadka popełnia samobójstwo, zaś Woodhouse'owie poznają starsze małżeństwo: Minnie i Romana Castevetów, które przygarnęło kobietę. Guy urządza dla żony i siebie romantyczną kolację z deserem przygotowanym przez Minnie. Wkrótce Rosemary dostaje silnych zawrotów głowy, a w sennych majakach widzi "demoniczne oczy" i gwałcącego ją potwora. Kilka tygodni później kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży. Początek seansu o godz. 20.

Kino letnie możecie też jeszcze złapać w Pawilonie Czapskiego. W sobotę zobaczycie tam film “Zamek we Włoszech” w reżyserii Valerii Bruni Tedeschi, która gra też w nim główną rolę. W słodko-gorzkim obrazie mówi o życiowych kompromisach i poszukiwaniu szczęścia. Bohaterka filmu żyje niejako zawieszona między przeszłością a teraźniejszością. Kobieta czuje silną więź ze swoją włoską burżuazyjną rodziną posiadającą zamek w Piemoncie, ale nieudolnie próbuje ułożyć sobie życie w Paryżu. Sytuacja zmienia się, kiedy poznaje Nathana – młodszego mężczyznę, w którym się zakochuje. Seans o godz. 19:45, zapraszamy!

Ten zespół swego czasu często mogliście zobaczyć i usłyszeć w okolicach krakowskiego Rynku. Teraz powracają na koncert do Żydowskiego Muzeum Galicja. Mowa o Kraków Street Band, czyli wizytówce naszego miasta! Grupa od kilku lat, nie zwalniając tempa, zdobywa coraz większą popularność. Aktualnie muzycy promują swój najnowszy, trzeci już w dorobku album „Going Away”, w którym ośmioosobowy zespół balansuje między nowoczesnym folkiem, jazzem i bluesem. Koncert jest także częścią projektu „Sweet home Kraków. Blues, jazz, gospel i krakowscy muzycy”. Początek o godz. 20.

Kijów.Centrum zaprasza w sobotę i niedzielę na Szama Movie Festival, czyli idealne połączenie miłości do kina i dobrego jedzenia! W strefie SZAMA będziecie mogli zasmakować w potrawach z food trucków, które na czas festiwalu zaparkują na kinowym parkingu. W strefie MOVIE czeka na Was pyszna rozrywka: filmy dla dzieci przez cały dzień i cztery seanse - wybornie smakowite filmy w tematyce około-kulinarne. Będą to m.in. "Chef Flynn - najmłodszy kucharz świata" (niedz., godz. 18) czy “Bracia Roca na tureckim szlaku” (niedz. godz. 15:30). Szczegóły na stronie kina!

Wybiegamy delikatnie w przyszłość. Już w środę, 18 września o godz. 19 Sinfonietta Cracovia zainauguruje swój jubileuszowy sezon artystyczny pod batutą jednej z największych gwiazd światowej sceny muzycznej ‒ charyzmatycznego Rafaela Payare’a. Wenezuelczyk od dwóch lat piastuje stanowisko Honorowego Dyrygenta Gościnnego krakowskiej orkiestry, świętującej w tym roku ćwierćwiecze swojego istnienia. Sinfonietta wykona m.in. poemat symfoniczny Arnolda Schönberga “Verklärte Nacht”, pełne zadumy, refleksyjne “Metamorfozy” Richarda Straussa oraz pełną ekspresji, rewitalizującą gatunek “Serenadę na smyczki” Krzysztofa Pendereckiego. Zacne świętowanie!

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na jubileuszowy koncert Sinfonietty Cracovii w ICE. Co trzeba zrobić, żeby je zdobyć? Napiszcie nam, kiedy odbędzie się Wielka Gala Jubileuszowa Sinfonietty Cracovii? Odpowiedź wyślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do poniedziałku, 16 września do godz. 10  w tytule maila wpisując SINFONIETTA CRACOVIA. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Malox w Alchemii! Szalone i energetyczne trio z Izraela rozgrzeje krakowską publiczność od środy do piątku. Ich muzyka jest surowa i ekscentryczna, ale też chwytliwa i niezaprzeczalnie taneczna. Czerpią z różnych gatunków, takich jak jazz, polka, muzyka klezmerska, punk czy alternatywny rock, a ich figlarne i rozbudowane kompozycje to prawdziwa podróż. Muzycy zapewniają: kombinacja saksofonu, klawiszy i bębnów sprawi, że twoje ciało poruszy się tak, jak nigdy dotąd. Impreza w każdy z koncertowych dni o godz. 20:30.

Teatr im. Juliusza Słowackiego zaprasza w ten weekend na spektakl “Bolesław Śmiały” na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Budujący państwową potęgę król Bolesław Śmiały (zwany także Szczodrym) idzie na zwarcie z mającym posłuch wśród ludu, kwestionującym poczynania monarchy biskupem Stanisławem. Biskup zaś oskarża króla o sodomię, nadmierne jego zdaniem ukaranie kobiet, które miały dopuścić się zdrady i zbytnie folgowanie swoim rycerzom. Spektakl to próba oglądu tego, co się dzieje z władzą, która czuje się zbyt pewnie mając przekonanie o własnej sile. Spektakl obejrzycie w piątek i sobotę o godz. 19 i w niedzielę o godz. 18.

Sezon teatralny w piątek zainauguruje Scena STU. Na początek prawdziwa gratka, czyli koncert Kapeli ze Wsi Warszawa. To jeden z najbardziej znanych na świecie polskich zespołów grających muzykę etniczną. W swojej muzyce Kapela przekracza granice gatunkowe, stylowe, kulturowe. Łączy folk z współczesną muzyką rozrywkową. Piątkowy wieczór będzie muzyczną opowieść o etniczności, oriencie, w której zabrzmi także muzyka z najnowszego spektaklu STU – „Balladyna ” (premiera 20 października 2019). Koncert rozpocznie się o godz. 19. 

pokaż metkę
Autor: NATALIA BUJAK
Osoba publikująca: Natalia Bujak
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat