Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wielka Lekcja Ekologii w TAURON Arenie Kraków

Po raz piąty w Krakowie odbyła się Wielka Lekcja Ekologii – w tym roku pod hasłem „Kraków w dobrym klimacie”. W trakcie wydarzenia uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jakie działania na rzecz klimatu, ochrony środowiska i poprawy jakości powietrza realizują m.in. miejskie jednostki i spółki, naukowcy oraz przedstawiciele urzędu.

Fot. Gospodarka Komunalna

Program wydarzenia nawiązywał do czterech haseł przewodnich kampanii „Kraków w dobrym klimacie”:

SegregujeMY (kiedy mówimy o gospodarowaniu odpadami):

 • Podczas Wielkiej Lekcji Ekologii zaprezentowano wystawę recyklingową, złożona z prac uczniów Szkoły Podstawowej nr 129 im. K. Makuszyńskiego, którzy z odpadów stworzyli króliki, jeże i inne wyjątkowe eksponaty
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie zaprezentowało nowoczesne pojazdy, które są wykorzystywane do utrzymywania czystości i porządku w mieście: zamiatarki, śmieciarki, odkurzacze miejskie oraz pojazdy elektryczne. Czynne było także specjalne stoisko edukacyjno-informacyjne dla dzieci i dorosłych, gdzie poprowadzono edukacyjne warsztaty upcyklingowe oraz konkursy dotyczące zasad selektywnej zbiórki odpadów, a zainteresowani mogli uzyskać szczegółowe informacje na temat funkcjonowania Zintegrowanego Systemu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Gminie Miejskiej Kraków.

SadziMY (kiedy mamy na myśli zieleń miejską):

 • Na stoisku Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, który na co dzień dba o jakość terenów zielonych, tworzenie nowych parków i zazielenianie skwerów, była okazja, aby choć przez chwilę zostać zapylaczem roślin/kwiatów i na własnych „skrzydłach” przekonać się, ile przygód czeka na każdej krakowskiej łące kwietnej.

OszczędzaMY (wodę):

 • Na stoisku Wodociągów Miasta Krakowa na uczestników czekało mnóstwo atrakcji i ciekawostek ekologicznych. Była też okazja, aby poznać zasady działania koparki ssącej oraz pojazdu monitorującego sieć kanalizacyjną. W „Galerii na kropli” uczestnicy tworzyli unikatowe ekotorby oraz obrazy z wizerunkiem kropelki. Podczas edukacyjnej gry ruchowej dowiedzieli się natomiast „Co się w ścieku nie mieści”. Dla spragnionych mieszkańców dostępna była dobra woda prosto z kranu
 • Podczas wydarzenia odbyły się warsztaty edukacyjne „Akademia kropelki”,  których celem było kształtowanie postaw ekologicznych wśród najmłodszych. W trakcie zajęć uczestnicy poznali obieg wody w przyrodzie, zależności ekosystemów i wpływ działalności człowieka na zasoby naturalne. Scenariusz warsztatów był zgodny z założeniami przyjętymi w podstawie programowej dla edukacji wczesnoszkolnej w zakresie edukacji przyrodniczej.

OddychaMY (kiedy mówimy o jakości powietrza, efektywności energetycznej i ekologicznym transporcie):

 • w Wielkiej Lekcji Ekologii uczestniczyli doradcy energetyczni z Krakowskiego Centrum Doradztwa Energetycznego, którzy odpowiadali na pytania dotyczące zasad realizowanych przez Kraków programów dotacyjnych (program termomodernizacji budynków jednorodzinnych, program rozwoju odnawialnych źródeł energii, program „Stop smog”) oraz dostępności zewnętrznych form wsparcia np. program „Mój prąd” czy ulga termomodernizacyjna. Pomogli w wypełnieniu wniosku w ramach programu „Czyste powietrze” czy obowiązku składania deklaracji dotyczących źródeł ciepła w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków
 • były także krzyżówki oraz kolorowanki o charakterze proekologicznym, zachęcające najmłodszych krakowian do dbania o środowisko.

EdukujeMY:

 • Podczas tegorocznej edycji Wielkiej Lekcji Ekologii można było zagrać w „Grę z klimatem”, która promuje formę nauki przez zabawę. Uczestnicy poruszali się trasą położoną na terenie Krakowa, wypełnioną szeregiem zadań obejmujących takie tematy jak: zrównoważony transport, segregacja odpadów, oszczędzanie wody, korzystanie z odnawialnych źródeł energii, poznawanie przyrody i dbanie o zwierzęta
 • Na licealistów czekali przedstawiciele kół naukowych: Eko-Energia AGH, AGH Solar Plane i AGH Solar Boat Team, którzy zaprezentowali, jak można wykorzystać energię słoneczną i dlaczego warto inwestować swój czas w naukę oraz tworzenie nowych technologii
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zaprosiło uczestników do nauki i zabawy w ramach programów: „Podpalamy Pana Bartka – co to jest ciepło, skąd się bierze i jak należy obchodzić się z ogniem?”, „Jak się miesza woda ciepła z zimną?” oraz „Układamy rurociąg”
 • Krakowski Holding Komunalny udostępnił urządzenia do wytwarzania energii siłą własnych mięśni
 • Muzeum Inżynierii i Techniki zaprezentowało urządzenia z ogrodu doświadczeń (kręgle stacjonarne, piramida – układanka logiczna, wahadło magnetyczne, lustro składające twarze, tarcza spirala)
 • Dzięki obecności krakowskiej policji uczestnicy poznali zasady działania symulatora dachowania oraz miernika czasu reakcji
 • Straż miejska przygotowała stoisko profilaktyczne i konkurs dotyczący bezpieczeństwa
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie zaprezentowało nowoczesny, niskoemisyjny tabor.

W tegorocznej odsłonie Wielkiej Lekcji Ekologii odbyły się także:

 • Warsztaty prowadzone przez edukatorów z Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” (klasy 1–3 i 4–6)
 • Warsztaty o zmianach klimatycznych prowadzone przez doradców ds. klimatu i środowiska (dla klas 7-8 szkół podstawowych i licealistów)
 • Grę klimatyczną typu LARP prowadzoną przez Fundacja Edukacyjna Nausika (dla klas licealnych o profilach matematyczno-fizycznych oraz chemiczno-biologicznych)
 • Prezentację na temat mikroretencji (dla licealistów i osób dorosłych).

 

 

Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Miasta Krakowa i Arena Kraków SA. Partnerzy: AGH Solar Boat Team, AGH Solar Plane Team, Eko-Energia AGH, Fundacja Edukacyjna Nausika, Klimat-Energia-Gospodarka Wodna, Krakowski Holding Komunalny SA, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania sp. z o.o., Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie, Politechnika Krakowska, Straż Miejska Miasta Krakowa, „Symbioza” – Centrum Edukacji Ekologicznej ZZM, TAURON Polska Energia SA, Wodociągi Miasta Krakowa SA, Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Zarząd Zieleni Miejskiej.

pokaż metkę
Autor: Kamil Popiela
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-05-04
Data aktualizacji: 2022-05-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź