Dzielnice rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nowe zbiorniki retencyjne przy ul. Burzowej i Folwarcznej – przetarg na budowę

Jednostka Klimat–Energia–Gospodarka Wodna ogłosiła przetarg na budowę zbiornika przy ul. Folwarcznej.

Klimat–Energia–Gospodarka Wodna
Fot. Klimat–Energia–Gospodarka Wodna

Zbiorniki i kanał retencyjny to urządzenia pozwalające na zmagazynowanie określonej ilości wody i odciążenie miejskiej kanalizacji deszczowej poprzez zatrzymywanie przez jak najdłuższy czas wód opadowych.

Nowe zbiorniki

Prace przygotowawcze związane ze stworzeniem koncepcji odwodnienia tego terenu oraz projektu budowlanego wraz z niezbędnymi pozwoleniami trwały blisko dwa lata. Dziś wiemy, że skuteczniejsze gospodarowanie wodami opadowymi oraz zmniejszenie ryzyka powodziowego na tym obszarze będzie możliwe dzięki budowie małego zbiornika przy ul. Burzowej o powierzchni retencyjnej 330 m², budowie dużego zbiornika o powierzchni 2608 m², przebudowie istniejącego koryta rowu o długości całkowitej 406 metrów m.in. na częściowo zamknięty 250-metrowy kanał retencyjny oraz na budowie nowego zbiornika przy ul. Folwarcznej o powierzchni 1290 m². W sumie ponad 4,5 tys. m² powierzchni retencyjnej.

Ostatni zbiornik usytuowany przy ul. Folwarcznej będzie oddalony od pozostałych o ok. 1 km, a jego zadaniem będzie przechwycenie nadmiaru wód deszczowych spływających od północnej strony osiedla, czyli od strony ul. ocmyrzowskiej. Dzięki inwestycji nastąpi częściowe odciążenie kanalizacji deszczowej w rejonie ul. Burzowej, gdzie na przestrzeni lat po intensywnych deszczach pobliskie rowy zamieniały się w rwące strumyki.

Nowe zbiorniki będą miały kluczowy wpływ na poprawę zarządzania wodami opadowymi, ale także zredukują ryzyko powodziowe w obszarze zlewni rowu na ul. Burzowej. Warto zaznaczyć, że przez dzielnicę przepływa kilka rzek, które w czasie intensywnych opadów zwiększają swoją objętość, powodując lokalne podtopienia. To m.in. Burzowiec, Baranówka, czy Struga Rusiecka.

Wartość zadań w ramach projektu szacowana jest na około 11 milionów złotych. Prace budowlane mają zakończyć się maksymalnie do 20 miesięcy od daty podpisania umowy.

Otwarcie ofert w przetargu zaplanowano na 11 grudnia, na godz. 12.00.

Szczegóły na stronie internetowej kegw.krakow.pl.

Klimat–Energia–Gospodarka Wodna

pokaż metkę
Osoba publikująca: Karolina Wasyl
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-11-27
Data aktualizacji: 2023-12-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź