Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Konkurs kierowców autobusów na półmetku

Zakończył się pierwszy etap rywalizacji w ogólnopolskim konkursie, który ma wyłonić najlepszego kierowcę komunikacji miejskiej w Polsce. Uczestnicy musieli w nim sobie poradzić z testem sprawdzającym wiedzę z zakresu ruchu drogowego oraz z zadaniami praktycznymi związanymi z techniką i precyzją prowadzenia autobusu.

Test, który pisało ponad 60 kierowców był bardzo istotny. Dawał bowiem przepustkę do kolejnego etapu rywalizacji, w którym było miejsce tylko dla 20 osób, które zdobyły największą liczbę punktów. Jak przyznali wszyscy kierowcy pytania, na które musieli odpowiadać były bardzo trudne. Okazało się, że najlepiej poradził sobie z nimi Grzegorz Kamieniowski, pracownik MZA Warszawa. Wśród tych najlepszych 20 osób znalazł się także przedstawiciel krakowskiego MPK SA - Piotr Wróbel.

Po części teoretycznej przyszedł czas na zadania praktyczne. 20 kierowców musiało wykazać się precyzją, a jednocześnie szybkością podczas wykonywania zadań na placu manewrowym. Kierowcy musieli m.in. poprawnie wjechać do zatoki przystankowej, przejechać pewien odcinek trasy nie przekraczając ograniczenia prędkości. Trzeba było także pomóc osobie poruszającej się na wózku wsiąść do autobusu. A wszystko to z pojemnikiem pełnym wody, której kierowcy nie mogli rozlewać. Za każde pół litra wylanej wody były naliczane punkty karne.

Podobnie jak w przypadku testu, także część praktyczna na placu manewrowym była bardzo ważna i dawała przepustkę do ostatniego etapu konkursu tylko 10 najlepszym. Na tych, którzy zakwalifikują się do ostatniego etapu rywalizacji czekają bardzo trudne zadnia. Będą musieli sobie bowiem poradzić np. z bójką w autobusie czy też z sytuacją, kiedy pasażer zostanie poważnie ranny w wyniku gwałtownego hamowania. Jednocześnie każdy z 10 kierowców będzie musiał wykazać się doskonałą wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Warto podkreślić, że kierowca, który najlepiej poradzi sobie z wszystkimi zadaniami zdobędzie tytuł najlepszego kierowcy komunikacji miejskiej oraz nagrodę finansową w wysokości 6 tys. zł.

Organizatorem czwartego konkursu kierowców komunikacji miejskiej jest MPK SA w Krakowie oraz Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej. Do konkursu zgłosiło się ponad 60 kierowców z 27 polskich miast. (M)

pokaż metkę
Osoba publikująca: MARCIN FABER
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-10-02
Data aktualizacji: 2011-10-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź