Program „Czyste powietrze” – komunikat ws. wstrzymania naboru wniosków
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował o wstrzymaniu naboru nowych wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Czyste powietrze”. Jak podkreśla prezydent Krakowa Aleksander Miszalski, program powinien być kontynuowany i jednocześnie poprawiany.
– Z dużym zaskoczeniem przyjęliśmy decyzję Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o zawieszeniu programu „Czyste powietrze”. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że jest to podyktowane koniecznością reformy, aby chronić przyszłych beneficjentów przed nieuczciwymi wykonawcami i praktykami, ale w naszej ocenie program mógł być kontynuowany i jednocześnie poprawiany – komentuje prezydent Krakowa.
Jak dodaje, całkowite wstrzymanie przyjmowania wniosków spowoduje bardzo duże zamieszanie i zastopowanie działań antysmogowych na szerszą skalę. – Patrzymy na całą sprawę również przez pryzmat gmin ościennych i całej Małopolski. Mimo tego, że w Krakowie udało się zlikwidować tak zwaną niską emisję, to dalej potrzebne są działania w zakresie wymiany bezklasowych pieców w całym województwie i dotacje na termomodernizację budynków. Wspólnie z włodarzami gmin ościennych w niedługim czasie przedstawimy stanowisko w tej sprawie – zaznacza Aleksander Miszalski.
Program „Czyste powietrze” w Krakowie – najważniejsze fakty:
- W październiku 2019 r. Gmina Miejska Kraków podpisała porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie o współpracy przy realizacji programu priorytetowego „Czyste powietrze”.
- Do czasu wstrzymania naboru (28 listopada, godz. 14.15) za pośrednictwem GMK złożono ponad 1000 wniosków o dofinansowanie oraz ponad 550 wniosków o płatność.
- Pomimo wieloletniej współpracy oraz podpisanego porozumienia GMK z WFOŚiGW w Krakowie o współpracy realizacji programu nie przekazano informacji o planowanych działaniach, jak i również o samej konferencji.
- W Krakowie wnioski składane są prawie wyłącznie na termomodernizację ze względu na wymienione źródła ciepła. Jednak należy pamiętać, że na terenie województwa małopolskiego program ten jest jednym z najpopularniejszych instrumentów finansowania inwestycji dotyczących wymiany źródeł ciepła w tym poprawy efektywności energetycznej.
- Program dopuszcza kwalifikowanie kosztów do sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie. Z tego powodu duża część mieszkańców zainteresowanych programem jest w trakcie realizacji przedsięwzięć i nie złożyła jeszcze wniosków o dofinansowanie. Ponadto wielu mieszkańców jest w trakcie kompletowania dokumentacji koniecznej do złożenia wniosku o dofinansowanie.
- Program działa od 2018 r. i od tamtej pory nabór wniosków prowadzony był w trybie ciągłym, podpisywanie umów z beneficjentami było przewidziane do 31 grudnia 2027 r., a środki miały być wydatkowane przez WFOŚiGW do 31 grudnia 2029 r.
- Zgodnie z zapowiedziami nowe „Czyste powietrze” może zadebiutować dopiero na wiosnę 2025 r.