Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Będą szczepienia na meningokoki

W Krakowie został przyjęty program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zakażeń meningokokowych typu B, przeznaczony dla dzieci w wieku od drugiego miesiąca do trzeciego roku życia. Szczepienia będą nieodpłatne dla krakowian. Uchwała w tej sprawie została jednogłośnie przyjęta podczas ostatniej sesji Rady Miasta Krakowa. Szczepionki przeciw meningokokom znajdują się wśród szczepień zalecanych w Programie Szczepień Ochronnych, ale nie są finansowane z budżetu Ministra Zdrowia.

program szczepień przeciwko meningokokom
Fot. Magiczny Kraków

Program ten będzie w Krakowie realizowany do 2026 roku. Kwota przeznaczona na ten rok to 200 tys. złotych. W najbliższym czasie zostanie ogłoszony konkurs na realizatora tych szczepień. O terminach i miejscach szczepień będziemy informować osobnym komunikatem.

Zakażenia meningokokowe są wywoływane przez bakterie – dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zwane również meningokokami (Neisseria meningitidis). Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową podczas kontaktu z osobą chorą lub bezobjawowym nosicielem. Na zakażenie meningokokami narażeni są wszyscy, niezależnie od płci czy wieku. Jednak najczęściej chorują dzieci do pierwszego roku życia. Wiele przypadków choroby występuje też u dzieci w wieku do pięciu lat oraz nastolatków i młodych dorosłych w wieku 16–21 lat.

Meningokoki są najczęstszą przyczyną zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsy. Metodą profilaktyki zakażeń meningokokowych są szczepienia ochronne.

pokaż metkę
Autor: Emilia Król
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-07-03
Data aktualizacji: 2024-07-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź