Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Już po raz drugi uczniowie zostali Bohaterami Klimatu

Druga edycja Akademii Bohaterów Klimatu dobiegła końca. Prawie 200 uczniów z krakowskich szkół podstawowych, którzy uczestniczyli w programie, miało wiele okazji, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat ekologii. Adepci Akademii odwiedzili m.in. Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej, Ekospalarnię oraz Centrum Edukacji Ekologicznej Wodociągów Miasta Krakowa. Wzięli udział w tematycznych warsztatach, obserwowali doświadczenia, rozwiązywali łamigłówki oraz uczyli się poprzez zabawę.

Fot. J.S. Strefa Foto NCK

11 czerwca w Nowohuckim Centrum Kultury odbyło się ostatnie, podsumowujące spotkanie w ramach tej edycji. Podczas wydarzenia zastępca prezydenta Krakowa Stanisław Kracik, uczestnicy Akademii oraz partnerzy projektu posadzili także pamiątkowe drzewo.

– Sadzenie drzew jest przejawem nadziei na to, że mamy przed sobą przyszłość. Uważam, że pesymista, który sądzi, że świat zmierza ku zagładzie, drzew nie sadzi – podkreślił podczas spotkania z uczestnikami Akademii Bohaterów Klimatu zastępca prezydenta miasta Stanisław Kracik.

Jak dodał, wartość edukacji klimatycznej wśród dzieci jest nie do przecenienia, bo jak mówi przysłowie: „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”. – Akademia Bohaterów Klimatu to projekt, który jest najlepszą inwestycją w przyszłość. Jeżeli najmłodsi już dziś mają wiedzę, i to nie taką incydentalnie zdobytą na pojedynczym wydarzeniu, ale gromadzoną systematycznie przez rok, to pewien zespół nawyków i poglądów zostanie z nimi na zawsze. To dla nas ogromy powód do radości, że będziemy mieć wokół siebie ludzi wrażliwych na sprawy związane z ekologią i klimatem. Równie ważne jest też to, że oni będą promieniować wiedzą i nastawieniem, że świat, który jest nam dany, powinien być zachowany – powiedział Stanisław Kracik.

Druga edycja Akademii Bohaterów Klimatu

Przypomnijmy, że Akademia Bohaterów Klimatu to cykl sześciu spotkań, podczas których młodzi krakowianie z klas I-III szkół podstawowych, poprzez gry, doświadczenia i spotkania, mają okazję dowiedzieć się więcej o klimacie i wpływie jego zmian na środowisko. Akademia ma za zadanie budować praktyczne kompetencje uczniów w obszarze zmian klimatu, zwiększać ich świadomość ekologiczną, a także zapoznawać z działaniami miejskimi na rzecz ochrony środowiska. Najmłodsi dowiadują się też, jak ich codzienne wybory i nawyki mogą pomóc w zminimalizowaniu niekorzystnych zmian klimatu.

W tegorocznej edycji wzięło udział 10 klas z krakowskich szkół podstawowych. Program rozpoczął się w listopadzie 2023 r. w Nowohuckim Centrum Kultury. Uczestnicy Akademii otrzymali wtedy Elementarze Bohaterów Klimatu, które towarzyszyły im przez cały cykl spotkań. Podczas wydarzenia wyświetlone zostały także krótkie filmy animowane przygotowane przez Miasto Kraków oraz Wodociągi Miasta Krakowa, a uczniowie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych „Magiczny ogród w słoiku”.

Kolejnym punktem programu była Akademia Kropelki, w ramach której uczestnicy zmierzyli się z takimi tematami jak obieg wody w przyrodzie czy technologie jej uzdatniania. W krakowskiej Ekospalarni mieli natomiast okazję zobaczyć, jak wygląda przywóz i rozładunek odpadów do bunkra, termiczne przekształcanie odpadów komunalnych, oczyszczanie spalin oraz wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej.

Podczas warsztatów żywieniowych „Jak gotować z myślą o planecie” w Zespole Szkół Gastronomicznych nr 2 najmłodsi dowiedzieli się, na czym polega idea zero-waste w kuchni oraz poznali praktyczne wskazówki, jak ograniczyć marnowanie jedzenia w swoich domach. Warsztaty poprowadziła Sylwia Majcher.

Przedostatnim przystankiem Akademii była wizyta w Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej, gdzie odbyły się zajęcia „EKOlaż, czyli drugie życie rzeczy. Warsztat w duchu ekologii z nutą artystycznego szaleństwa”. Miały one na celu uwrażliwienie dzieci na działania proklimatyczne, które same mogą wykonać, poprzez nadanie rzeczom drugiego życia.

Uczestnicy Akademii mieli także co robić podczas ferii zimowych. Dzięki akcji „Klimat pod kontrolą - zadania do wykonania na ferie”, bawili się, rozwiązując wraz z drużyną Smoka Wawelskiego klimatyczne łamigłówki z zeszytu kreatywnego i kart pracy.

Ostatnim spotkaniem w ramach Akademii jest dzisiejsze podsumowanie programu w Nowohuckim Centrum Kultury. Oprócz podziękowań, gratulacji i wspólnego posadzenia pamiątkowego drzewa, uczestnicy Akademii biorą udział w zajęciach przyrodniczych poświęconych zieleni na terenie miasta, znaczeniu i roli drzew w mieście oraz pozytywnego wpływu zieleni na człowieka. Zajęcia przyrodnicze prowadzą edukatorzy Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza.

Partnerami Akademii Bohaterów Klimatu są Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej, Wodociągi Miasta Krakowa oraz Krakowski Holding Komunalny SA.

Akademia jest jednym z działań miejskich w obszarze edukacji klimatycznej prowadzonej w ramach kampanii „Kraków w dobrym klimacie”.

 

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Misiewicz
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-06-11
Data aktualizacji: 2024-06-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź